Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Dünya
Bunların hepsi PKK sevicisi

4.11.2016  21:35

Bunların hepsi PKK sevicisi

Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Dönmez, Danimarka Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Bakanlıktan Aydınlık’a yapılan yazılı açıklamada, Danimarka Dışişleri Bakanı Kristian Jensen’in Türkiye’deki son gelişmelerden duyduğu endişe ve rahatsızlığı bildirmek için Büyükelçi Mehmet Dönmez’i çağırdığı belirtildi.


Dışişleri Bakanı Kristian Jensen yaptığı açıklamada “dün gece HDP’ye yapılan polis baskınları ve gözaltılardan, özellikle partinin iki büyük başkanının gözaltına alınmasından büyük endişe duydum. Benim Ankara’ya yaptığım son ziyaretimde Figen Yüksekdağ, olacakları beklediğini ve gözaltına alınma endişesi duyduklarını söylemişti. Ben daha önce de Türkiye’yi uyarmıştım, yine uyarıyorum: Türkiye hukuka ve insan haklarına saygılı hareket etmek zorundadır. Bunu, darbe girişiminden sonra başlattığı operasyonlarda da yapmak zorundadır” dedi.


TÜRKİYE AB’DEN UZAKLAŞIYOR


Kristian Jensen, Türkiye’nin son haflarda, son aylarda özellikle insan hakları ve ifade özgürlüğü, özgür basın konusunda büyük hatalar yaptığını belirterek “Türkiye’de insan hakları, ifade ve medya özgürlüğü kalmadı. Bütün bunlar Türkiye’yi Avrupa ve AB’nin kuruluş temelleri olan değerlerden uzaklaştırdı. Bu durumda Türkiye’yi AB üyesi olarak düşünmek bile zorlaştı. Onun için Danimarka ve Brüksel’de AB, Türkiye’ye karşı çok sert uyarıda bulunma ve reaksiyon gösterme kararı aldı” dedi.


Kristian Jensen, halk tarafından seçilmiş kişiler hakkında verilen gözaltı kararlarının her zaman endişe yarattığını belirterek “Halk tarafından seçilmiş insanlar hakkında verilen gözaltı ve tutuklama kararları her zaman endişe yaratmıştır. Bu kararların Türkiye’de gerginliği daha da arttıracağına inanıyoruz. Türkiye’de Kürt sorununun çözümü ve PKK ile mücadeleye katkısı olacağına kesinlikle inanmıyoruz. Tam aksine, gelişmeler üzerine Türkiye’nin büyükelçisini bakanlığa çağırdım ve Danimarka olarak Türkiye’deki bu keskin dönüşler ve gelişmeler hakkında endişelerimizi dile getirdim. Bu çok ciddi ve önemli diplomatik bir adımdır, umarım yararı olur ve dikkate alınır, Türkiye notunu alır” dedi.


Danimarka Dışişleri Bakanlığı endişelerini ise şöyle sıraladı:

· HDP Eş Başkanları Selahattin Demiştaş ve Figen Yüksekdağ ile 10 milletvekilinin gözaltına alınması,

· HDP merkezine yapılan şiddetli baskın,

· Twitter, Facebook, Youtube ve Whatsapp gibi sosyal medya sitelerinin yasaklanması,

· Mayıs ayında mecliste alınan anayasa değişikliği kararı ile bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması.

Kaynak: Aydinlik.com.tr Ünsal Turan / Kopenhag

Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siyasetcafe.com sorumlu tutulamaz.

Twitter'da Bizi Takip Edin

Facebook'da Bizi Takip Edin