Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Dünya
TRUMP KAZANDI

ABD'nin tarihi seçiminde Cumhuriyetçi aday Trump büyük bir sürprize imz atarak peş peşe eyaletleri kazandı ve 289 delegeye ulaşarak başkan seçildi. Trump, kritik eyaletler Florida, Ohio, Pennsylvania ve Kuzey Carolina'yı alarak rakibi Clinton'a büyük darbe vurdu. Kürsüye çıkan Trump'ın ilk sözleri "Artık bir araya gelme ve tek vücut olma zamanı. Bütün Amerika'nın başkanı olacağım" dedi. Trump'ı tebrik eden ilk lider Rusya Devlet Başkanı Putin oldu. Seçim sonucuyla şoka uğrayan Avrupa'da ise ülkeler teker teker tebrik mesajı yayınlıyor. Avrupa'daki aşırı sağcılar ise bayram ediyor. İşte son dakika seçim gelişmeleri...

9.11.2016  12:03

TRUMP KAZANDI

 

 

Dünyanın merakla beklediği ABD başkanlık seçimlerinde sonuç belli oldu, Cumhuriyetçi aday Donald Trump Birleşik Devletler'in 45. Başkanı. Demokrat Hillary Clinton, 289 delegeye ulaşan Trump'ın karşısında hezimet yaşadı.

12.30 : Avrupa Birliği'nden (AB) Trump'a ilk tebrikler gelmeye başladı. AB resmi mektupla yeni ABD başkanını selamlarken, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Twitter mesajıyla aradaki görüş ayrılıklarına rağmen müttefiklerin birlikte çalışabileceğini belirtti.

12.10 : Avrupalı aşırı sağcı politikacılar Trump'ı kutlamak için sıraya girdi. Fransız Le Pen'den sonra Hollandalı aşırı sağcı, İslam ve göç karşıtı Özgürlük Partisi'nin lideri Geert Wilders, "Senin zaferin tarihi ve hepimiz için" dedi.

12.00 : ABD'de oy sayımının bitmediği birkaç eyalet kaldı. Trump kazanmaya devam ediyor, son delege sayısı 289. Clinton ise halihazırda 218.

11.50 : Trump'ı tebrik eden ilk lider Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin oldu. Kremlin, yeni başkanla Washington-Moskova ilişkilerini yeniden tamir etmeyi umduğunu duyurdu.

11.45 : Hillary Clinton'ın hatalarının bedelini ödediğini belirten Euronews, Trump'a verdiği kozu alıntıladı: "Özel bir mail adresi kullanarak hata yaptım. Aynen öyle. …Bunu defalarca yapmak zorunda kaldım ancak elbette farklı bir şekilde… Ben bu yanlışa bahane aramıyorum. Yaptığım hataydı ve sorumluluğu üzerime alıyorum."

11.30 : Trump'ın profilini 'Başınabuyruk, narsist tüccar' başlığıyla veren Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle, "Donald Trump, 40 yıldır küstahlığı ve kabalığıyla bir marka hâline geldi" diyor.

11.25 : Donald Trump'a zaferi getiren oy haritası:


11.10 : CNN'in araştırmasına göre Cumhuriyetçi aday Donald Trump 40 yaş üstü seçmenlerden, Demokrat aday Hillary Clinton ise 18 ile 39 yaş arası seçmenlerden daha fazla oy aldı.

10.50 : ABD'nin yeni başkanı Donald Trump, seçimi kazanmasının ardından teşekkür konuşması için kürsüye çıktı.

Trump'dan önce konuşan yardımcısı Mike Pence, "Tarihi bir gün, Amerikan halkına müteşekkiriz" dedi ve "ABD'nin yeni başkanını anons etmek benim için büyük bir onur" sözleriyle Trump'ı kürsüye davet etti.


Ailesiyle birlikte kürsüye çıkan Donald Trump'ın duygulandığı görüldü. Trump'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Az önce bir telefon aldım, Clinton’dan. Kendisi bizi, zaferimizi tebrik etti. Ben de O’nu ve ailesini tebrik ettim. Büyük mücadele verdiler, çok çalıştı.

Artık hepimizin bir araya gelmesinin, birleşmemizin zamanı.

Ülkemizdeki tüm vatandaşlara şunun sözünü veriyorum, bütün Amerikalıların başkanı olacağım. Bu benim için çok önemli. Beni desteklemeyi seçmeyenler, ki birkaç kişi vardı, sizlere de yardımınız ve rehberliğiniz için ulaşmak istiyorum.

Bizimkisi bir kampanya değil bir hareket gibiydi. Milyonlarca sıkı çalışan, ülkesini çok seven insanın mücadelesiydi.

Bu hareket her ırk, din ve inançtan Amerikalıların hareketiydi.

Birlikte çalışarak ülkemizi tekrar inşa etmekle ilgili bu acil görevi üstlenip ABD hayâlini tekrar inşa edeceğiz.

Bütün şehirlerimizi, yoksul mahalleleri, yolları, okulları, alt yapıları yeniden inşa edeceğiz. Bu da gerçekten en iyisi olacak.

Eski askerlerimiz, gâzilerimizle brlikte çalışacağız. Çok iyi bir ekonomik planımız var. Büyümemizi iki katına çıkaracağız. Dünyadaki en güçlü ekonomiye sahip olacağız. Bütün diğer devletlerle, tabii bizimle iyi geçinmek isteyenlerle iyi geçineceğiz. Çok iyi ilişkilerimiz olmasını bekliyoruz. ABD bundan sonra en iyinin altındaki hiçbir şeyi kabul etmeyecek.

Cesurca hayâl kurmamız gerekiyor ve bunu yapacağız. ABD’nin çıkarları her zaman önceliğimiz olsa da herkese karşı adil davranacağız. Düşmanlık değil dostluk arayacağız.

Sizi hayâl kırıklığına uğratmayacağım."

10:40: Yenilgiyi kabul eden Demokrat aday Hillary Clinton, rakibi Donald Trump'ı arayarak kutladı.

10.20 : Clinton'ın kampanya müdürü John Podesta, sonuçların netleşmesiyle şu açıklamayı yaptı: "Evinize gidin ve güzel bir uyku uyuyun. Yarın söyleyecek çok şeyimiz olacak. Burada bulunan ve ülkenin her yerinde Hillary'yi desteklemiş olanlar, seslerinin duyulduğunu iyi bilsinler. Sizinle gurur duyuyoruz. Hillary ile gurur duyuyoruz. Olağanüstü bir iş başardı ancak işi burada bitmiş değil. Geri döneceğiz ve söyleyeceklerimiz olacak."

10.15 : Delege dağılımının alınan oy oranına göre yapıldığı ender eyaletlerden Maine'de dört delegenin üçünü Hillary Clinton, birini de Donald Trump kazandı.

10.05 : CNN, yarışı kaybeden Hillary Clinton'ın bu gece konuşmayacağını duyurdu.

10.00 : Seçimi Trump Tower'da takip eden Cumhuriyetçi partililer, 'Açıklayın, açıklayın' diye tezahürat yapıyor. Trump için kürsü kuruldu, kısa süre içerisinde bir konuşma yapması bekleniyor.

09.45 : Fransa'daki göçmen ve AB karşıtı Ulusal Birlik Partisi'nin lideri Marine Le Pen, Donald Trump'ı arayarak 'seçim zaferi' dolayısıyla tebrik etti. 

09.40 : ABD'nin yeni başkanı 274 delegeye ulaşan Donald Trump oldu. En önemli kritik eyatlerden biri olan Pennsylvania'yı da Trump kazandı ve hanesine 20 delege daha ekledi.

09.30 : Başkanlık seçimleriyle birlikte yapılan Kongre seçimlerinden Cumhuriyetçiler zaferle çıktı. AP'nin elindeki verilere dayanarak yaptığı tahminlere göre, Cumhuriyetçi Parti hem Temsilciler Meclisi hem Senato'da çoğunluğu elinde tuttu. Ancak AP, daha sonra yayımladığı düzeltmede, Cumhuriyetçilerin Louisiana ile Alaska'yı beklendiği gibi elinde tutmayı başarması halinde çoğunluğunu koruyacağı bilgisini haberine ekledi. 

09.20 : Birçok Trump taraftarı, ellerinde bayraklarla Beyaz Saray'ın çevresine kutlama yapmak için geldi.

09.15 : CNN'den Dana Bash, Trump'ın kaynaklarından aldığı bilgiyi paylaşıyor: "Cumhuriyetçi aday zafer konuşmasında birleştirici bir ton tutturacak ve ABD'ye birlik mesajı verecek." Trump, kampanya döneminde özellikle göçmen ve İslam karşıtı sözleri nedeniyle tepki görmüştü.

09.00 : Fransa’nın ABD Büyükelçisi Gerard Araud, Trump’ın önde gitmesini "Brexit ve bu seçimlerden sonra artık her şey mümkün. Gözlerimizin önünde bir dünya yıkılıyor" sözleriyle değerlendirdi.

08.45 : Seçimi Trump Tower'da takip eden BBC muhabiri Rajini Vaidyanathan "Kutlamalar yakında başlıyor mu? Clinton'ın Beyaz Saray'ın yolunu bulması giderek zorlaşıyor" diyor.

08.40 : ABD'de bugün yalnızca başkanlık için değil, Temsilciler Meclisi ve Senato üyelerini seçmek ve bazı eyaletlerde de çeşitli yasal düzenlemeleri oylamak için sandık başına gidildi. California ve Massachusetts eyaletlerinde, eğlence amacıyla marihuana kullanımının yasal hale getirilmesi referanduma sunuldu. Her iki eyalette de bu öneri kabul edildi. Böylece 21 yaş üstü Californialılar, 28,5 gram esrar satın alabilecekler. Eyalette marihuana kullanımı, tıbbi amaçlı olmak şartıyla 20 yıl önce serbest bırakılmıştı.

08.35 : Clinton destekçileri sosyal medyadan attığı mesajlarla yenilgiyi kabul etmeye başladı. Morgan J. Freeman, "Kaybetmiş hissediyorum" diyor.

Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siyasetcafe.com sorumlu tutulamaz.

Twitter'da Bizi Takip Edin

Facebook'da Bizi Takip Edin