Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Dünya
Maymun başlattı, ortalık kan gölüne döndü

Libya’nın güneydoğusundaki Sebha'da perşembe günü bir maymunun sebep olduğu kabile çatışmaları nedeniyle kentin "afet bölgesi" ilan edildiği bildirildi.

22.11.2016  12:35

Maymun başlattı, ortalık kan gölüne döndü

Associated Press'in haberine göre, Libya'nın Sebha şehrinde, Gazazefe kabilesinden üç genç, okula giden liseli kızların üzerine maymun saldı. Maymun, Evlad Süleyman kabilesinden bir kız öğrencinin başörtüsünü çıkardı. Ardından da Evlad Süleyman kabilesinden bir kişi, intikam almak için önce maymunu ardından da söz konusu üç genci öldürdü.

 

AA'nın haberine göre, Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi (TM) Sözcüsü Abdullah Belihak, yaptığı açıklamada, Sebha kentinde kabileler arasındaki silahlı çatışmaların perşembe gününden bu yana devam ettiğini belirtti.

 

AFET BÖLGESİ İLANI

 

TM'nin Sebha'yı "afet bölgesi" ilan ettiğini kaydeden Belihak, kentte eğitimin durduğunu, güvenlik zafiyetinin yaşandığını, sağlık hizmetlerinin kötüye gittiğini ve atık sular nedeniyle bölgede gölet ile bataklıkların oluştuğunu ifade etti.

Belihak, TM'nin, Sebha'da çatışan taraflarla irtibata geçilerek sorunların çözülmesi ve çatışmaların durdurulması için üç ayrı komite oluşturduğunu bildirdi.

Ulusal Mutabakat Hükümetinde (UMH) görevli Savunma Bakanı Mehdi el-Bergasi de yaptığı yazılı açıklamada, Sebha'daki krizin taraflarına sağduyu çağrısında bulundu. Bergasi, taraflardan "kişisel ve kabilesel anlaşmazlıklarını ve silahlarını bir kenara bırakarak diyalog kurmalarını ve ülkenin geleceği için birlikte çalışmalarını" istedi.

Sebha kentinde kabileler arasında perşembe gününden bu yana süren çatışmalarda en az 21 kişinin öldüğü, 40'tan fazla kişinin yaralandığı belirtilmişti. Libya'daki Tobruk merkezli hükümet de kabilelerin önde gelen isimleri ve kanaat önderlerinden, "Sebha'daki çatışmaları sona erdirmek için ara buluculuk yapmalarını, akan kanı durdurmak için kan davalı ailelerle görüşmelerini" istemişti. Bunun üzerine bazı kabile temsilcileri, Sebha'da uzlaşının sağlanması çabaları çerçevesinde kente gitmişti. İki kabile arasında daha önce de şiddet olayları yaşandığı ancak bu boyuta hiç ulaşmadığı kaydediliyor.

Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siyasetcafe.com sorumlu tutulamaz.

Twitter'da Bizi Takip Edin

Facebook'da Bizi Takip Edin