Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Dünya
Çılgın Prens Kral oldu

Tayland veliahdı Maha Vajiralongkorn, dün törenle tahta çıkarak ekim ayında ölen babası Bhumibol Adulyadej'in yerine kral oldu.

2.12.2016  16:01

Çılgın Prens Kral oldu

Kral Bhumibol tahtta kaldığı uzun yıllar boyunca hem siyasi çalkantılar hem de hızlı bir gelişme yaşayan ülkesinde halk için istikrar kaynağı olmuştu.

Parlamento’dan yapılan yazılı bir açıklamaya göre, Maha Vajiralongkorn Bodindradebayavarangkun dün parlamentonun daveti üzerine tahta geçmeyi kabul ettiğini bildirdi.

 

KRALI ELEŞTİRMENİN CEZASI HAPİS

10. Rama adını alan yeni kral da babası gibi, hanedanı koruyan yasalar çerçevesinde açıkça eleştirilemiyor. Kralı eleştirmek 15 yıla varan hapis ile cezalandırılabiliyor.

Tayland’ın yeni Kralı geçen yaz Almanya’nın Münih kentinde uçağından indikten sonra havalimanında Bild gazetesinin muhabiri tarafından kısa bluzu, düşük bel pantolonu ve dövmeleriyle görüntülenmişti.

Bu şaşkınlık veren görüntüler batı basınında büyük yankı uyandırsa da Tayland’daki yasalar gereği yerel basında yer bulmamıştı.

 

ÇOK ÇAPKIN VE EŞLERİNE ŞİDDET UYGULUYOR

Şimdiye kadar 3 kez evlenip boşanan yeni Kral’ın yedi çocuğu bulunuyor. Öte yandan çıkan söylentilere göre 64 yaşındaki Kral’ın eşlerine şiddet uyguladığı ve çok çapkın olduğu da konuşuluyor.

Adının açıklanmasını istemeyen bir Batılı diplomat, tahtın yeni krala devredilmiş olmasının, ülkenin bir istikrarsızlık dönemine gireceği kaygılarını gidereceğini söyledi.

Tayland’ın seçilmiş hükümetini 2014 yılında bir darbeyle deviren askeri yönetim, 10 yılı aşkın süredir kraliyet yanlılarıyla halkçı siyasi güçler arasındaki güç kavgasına sahne olan ülkeye zoraki bir sükunet getirmişti.


Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siyasetcafe.com sorumlu tutulamaz.

Twitter'da Bizi Takip Edin

Facebook'da Bizi Takip Edin