Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Ekonomi
Gazprom'da Akfel endişesi

Türkiye’de Gazprom’un en büyük hisse sahibi olduğu Akfel Holding olduğunu açıklayarak kaygısını dile getirdi. Türkiye gaz piyasasının yüzde 22.5'ine hakim olan Akfel Holding ortaklarından Murad Abdurrahman Baltacı FETÖ üyesi çıkmış ve tutuklanmıştı.

20.12.2016  13:35

Gazprom'da Akfel endişesi

Türkiye’de FETÖ terör örgütü soruşturmalarında atılan adımların ucu, Rusya’nın devlet gaz monopolü Gazprom’a dokundu. Şirket, çıkarılan kanun hükmünde kararname ile mal varlıklarına el konulan şirketlerden birinin, Türkiye’de Gazprom’un en büyük hisse sahibi olduğu Akfel Holding olduğunu açıklayarak kaygısını dile getirdi.


Turkrus.com’un Kommersant gazetesinden aktardığı haberine göre, Gazprom Türkiye'deki en büyük aktiflerini kaybetme korkusu yaşıyor. Haberde Rusya’dan en fazla gaz satın alan özel şirket konumundaki Akfel Gas’ın fiilen devletleştirildiği vurgulanıyor.

 

Yılda 2,25 milyar metreküp gaz satın alan şirketin Rusya'dan Türkiye'ye özel sektör alımları içinde yüzde 55, toplam gaz satışında yüzde 20 payı olduğu ve yıllık 500 milyon dolara yakın cirosu bulunduğu bildiriliyor.


“EN KARLI ŞİRKETİ ELİMİZDEN ALDILAR


Gazprom’un ve Gazprombank’ın iştiraklerinden olan şirketin akıbetinin son Moskova gezisinde Başbakan Binali Yıldırım’a da sorulduğu, ancak tatmin edici yanıt alınamadığı haberde vurgulanıyor.

 

Gazeteye konuşan bir kaynak, “Türkiye’deki en büyük ve en karlı şirketi elimizden aldılar” dedi. Uzmanlar konunun “siyasi sorun” haline geldiği ve artık sadece siyasi yollarla çözülebileceği yorumunu yaptı.

 

Türkiye’de Baltacı ailesinin kontrolünde olan Akfel'deki Fatih Mehmet Baltacı, Murad Abdurrahman Baltacı ve Melike Baltacı'ya ait hisselerin bir kısmını Gazprom satın almıştı. Akfel Holding ortaklarından Murad Abdurrahman Baltacı da FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla sonbaharda tutuklanmıştı. Şirkete el konulduğuna dair haberler medyada çıkmıştı.

Kaynak: Odatv.com

Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siyasetcafe.com sorumlu tutulamaz.

Twitter'da Bizi Takip Edin

Facebook'da Bizi Takip Edin