Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Gündem
Irak Başbakanı İbadi'nin Bakanlar önünde dizildi!

3 ay önce Türk askerinin Başika’dan çekilmesini istemesi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sen benim kalitemde değilsin” dediği Irak Başbakanı Haydar el İbadi'ye Başbakan Yıldırım ve Bakanlar çıkartma yaptı.

8.1.2017  14:28

Irak Başbakanı İbadi'nin Bakanlar önünde dizildi!

Türkiye’nin Almanya’dan sonra ikinci büyük ihracat yaptığı ülke olan Irak ile Başika kampı başta olmak üzere pek çok anlaşmazlıklar doğmuş ve Türkiye’nin ihracatının Irak pazarında büyük bir gerileme baş göstermişti. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar da gözönüne alındığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “sen benim kalitemde değilsin” demesine rağmen Başbakan Binali Yıldırım ve Bakanlar tarafından Irak'ta tam kadro çıkartma yapılması, Irak Başbakanı Ibadi’ye başta Başika’dan Türk askerinin çekilmesi dahil pek çok konuda “taviz” verildiği ve Irak ile ilişkilerde yeni bir sayfanın açılmak üzere olduğu dile getiriliyor.


BAŞİKA’DA İBADİ’NİN DEDİĞİ OLDU

 

Sputnik’in haberine göre, Irak devlet televizyonu, Başbakan Binali Yıldırım ile bir araya gelen Irak Başbakanı Haydar el İbadi'nin, Türk askerinin Başika'dan çekilmesi konusunda anlaştığını duyurdu. İki ülke arasındaki ortak bildiride Başika'nın Irak kampı olduğu vurgulandı.Irak devlet televizyonu, İbadi'nin, Irak tarafının talebi olan Başika'daki Türk askerinin bölgeden çekilmesi konusunda Türkiye ile anlaşmaya varıldığını söylediğini duyururken İbadi ve Yıldırım'ın başkanlığındaki Türkiye-Irak 3. Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısının ardından konuyla ilgili ortak bildiri yayınlandı. Bildiride Başika'nın Irak kampı olduğu vurgulandı ayrıca Irak'ın, Türkiye'nin Başika'dan çekilmesini istediği de belirtildi.'IRAK, BAŞİKA'FAN ÇEKİLME SÜRECİNİN BAŞLATILMASINI İSTEDİ'

 

Bildiride "İki taraf, topraklarında herhangi bir terör örgütünü bulundurmayacaklarını ve iki ülkenin milli güvenliğini tehdit eden herhangi bir faaliyette bulunulmasına izin vermeyeceklerini vurguladı. İki taraf, uluslararası koalisyonun IŞİD'e karşı yürüttüğü mücadelede işbirliği içinde hareket edeceklerini belirtti. Irak Başika'dan çekilme sürecinin başlatılmasını istedi. Başika'nın Irak kampı olduğu vurgulandı" denildi. Türk askeri Irak'ın kuzeyinde IŞİD'e karşı operasyonunu başlatmadan önce Musul'da savaşacak grupları eğitmek için Başika'da konuşlanmıştı. Irak merkezi yönetimi uzun zamandır Türk askerinin bölgeden ayrılmasını istiyordu.


siyasetcafe.com

Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siyasetcafe.com sorumlu tutulamaz.

Twitter'da Bizi Takip Edin

Facebook'da Bizi Takip Edin