Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Gündem
Azerbaycan yolsuzluk ve rüşvet ile mücadelede kararlı

Kardeş ülke Azerbaycan’da yolsuzluk ve rüşvet ile mücadele kararlılıkla sürüyor. Devlet Başkanı İlham Aliyev, yolsuzluk ve rüşvete karşı büyük cezalar uygulanacağını duyurmuş ve beş yıl içinde Azerbaycan’ın yolsuzlukla mücadele örnek ülke olmasının amaçlandığını belirten sert tweetler atmıştı.

13.1.2017  01:22

Azerbaycan yolsuzluk ve rüşvet ile mücadelede kararlı

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev; Azerbaycan’da korrupsiyaya (Yolsuzluğa) ve rüşvetxorluğa (Rüşvete) yer olmamalıdır" diyerek başladığı tweet'lerini sert ifadelerle sürdürerek, yolsuzluğa ve rüşvete karşı önümüzdeki yıllarda büyük cezalar uygulanacağını duyurmuş ve  beş yıl içinde Azerbaycan’ın yolsuzlukla mücadelede örnek ülke olmasını amaçlandığını yazmıştı.


Aliyev’in arka arkaya yazdığı tweet'ler şöyleydi:


" Bütün dövlet memurları bunu eşitsinler, bilsinler ve ele işlesinler ki, hemişe dövlet ve xalq qarşısında alnıaçıq, üzüağ olsunlar. (Bütün devlet memurları öyle çalışmalıdır ki devlet ve halk karşısında anlı açık, yüzü ak olsunlar.)


"MEMURLAR SORUMLULUKLARINI BİLMELİDİR..."


"Dövlet memuru xalqın xidmetçisidir. Xalqın birinci xidmetçisi menem ve bütün dövlet memurları bele işlemelidir?" (Devlet memuru halkın hizmetçisidir. Bütün devlet memurları öncelikli işinin halka hizmet olduğunu bilmelidir.)


" Her bir dövlet memuru öz mesuliyyetini derk etmelidir". (Her devlet memuru, kendi sorumluluklarını bilmelidir.)


"DEVLET MEMURU RÜŞVET ALMAMALI..."


"Her bir dövlet memuru temiz işlemelidir, xalqla bir yerde olmalıdır, tevazökar, işgüzar ve vetanperver olmalıdır, rüşvet almamalıdır, özünü xalqdan üstün tutmamalıdır, işlediyi bölgelerde, sahelerde hörmet qazanmalıdır ve Vatana sadiq, sadaqatli olmalıdır.


(Her devlet memuru dürüst çalışmalı, mütevazı, samimi vatansever olmalı, rüşvet almamalıdır. Kendini halktan üstün tutmamalıdır. Çalıştığı bölgelerde ve bölümlerde saygı kazanmalı vatanına sadık olmalıdır.)

 

 

"RÜŞVET ALMA CİDDİ ŞEKİLDE CEZALANDIRILACAK"


"Heç bir xarici dairenin tesiri altına düşmemelidir. Bax, dudur esas prinsipler. Her bir dövlet memurundan taleb edirem ki, bu prinsiplere amel etsin." (Dışarıdan gelecek etkilere kapalı, bu prensipleri esas edinmeli ve bu prensiplere uymalıdır.)

 

"Növbeti illerde de rüşvetxorluğa bulaşmış insanlar çox ciddi şekilde cezalandırılacaqlar." (Önümüzdeki yıllarda rüşvete bulaşmış olanlar çok ciddi şekilde cezalandırılacaktır.)

 

 

"AZERBAYCAN 5 YIL İÇİNDE ÖRNEK ÜLKE OLMALIDIR"


"Növbeti beş il arzinde Azerbaycan korrupsiyaya ve rüşvetxorluğa qarşı mübarizede de nümunevi ölke olmalıdır." (Önümüzdeki beş yıl içinde Azerbaycan yolsuzluğu ve rüşvete karşı savaşımda örnek bir ülke olmalıdır.


AZERBAYCAN’IN SİCİLİ KÖTÜ


Azerbaycan, Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün her yıl yayınladığı Yolsuzluk Algısı Endeksi’nin 2013 yılındaki sıralamasına göre yolsuzlukla mücadelede 175 ülke arasında 127’nci sırada yer aldı. Ancak; Azerbaycan’da Başkan Aliyev’in kararlı tutumunun ardından rüşvet ve yolsuzlukla mücadelede önemli adımlar atıldı ve başarı sağlanmaya başladı.


AĞIR YAPTIRIMLAR UYGULANIYOR


Azerbaycan’da rüşvet ve yolsuzlukların yanında yurt dışına para kaçıran veya izinsiz yatırımlarda bulunanlar hakkında da ağır yaptırımlar uygulanıyor. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki anlaşmalar çerçevesinde Azerbaycan Devleti’nin bilgisi dışında gerçekleşen yatırım ve satın almalara el konulabiliyor.


Hakan Sönmez                 Siyasetcafe.com

Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siyasetcafe.com sorumlu tutulamaz.

Twitter'da Bizi Takip Edin

Facebook'da Bizi Takip Edin