Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Gündem
AÜ öğrencileri kitap bekliyor

17.2.2017  15:38

AÜ öğrencileri kitap bekliyor

 

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Batı Avrupa Programları kapsamında Açıköğretim İşletme, İktisat ve İlahiyat bölümlerinde okuyan üniversite öğrencileri 7 ve 8 Ocak’ta ki güz dönemi ara sinavlarina; ders kitaplarına çalışamadan sınavlara girdiklerini bildirerek imza kampanyası başlattı!!

 

4 ve 5 şubatta’da ki güz dönemi final sinavi ile, birinci sınavın arası kısıtlı olduğundan dolayi, dönem sonu sınavınada yeterince hazırlanamadan girmiş bulunmaktadırlar. Mağduriyet ve  şikayetlerimizi kaale almayan AÜ Batı Avrupa Bürosu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ahmet A. Doğan’ı göreve davet ediyoruz.

 

Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Programları kapsamında Açıköğretim İşletme, İktisat ve İlahiyat bölümlerinde okuyan üniversite öğrencileri 7 ve 8 Ocak tarihlerinde ve 4 ve 5 şubat tarihlerinde Köln, Hamburg, Berlin, Frankfurt, Münih,  Stuttgart, Viyana, Londra, Brüksel, Paris, Bern’de ara ve dönem sonu sınavlarına girdi. Ancak öğrenciler ders kitaplarının hem zamanında gelmediğini hem yanlis ders kitaplarinin ellerine ulastigini, bundan dolayi sınavlara hazırlanamadan girdikleri için mağdur olduklarını belirterek imza kampanyası başlattı. Bazıları bir hafta, bazıları iki gün önce, bazıları ise hala kitaplarının kendilerine ulaşmadığını bildiren öğrenciler, Anadolu Üniversitesi’nin Köln’deki Batı Avrupa Bürosu’na ise ulaşmanın mümkün olmadığını savundu. AÜ Açıköğretim İlahiyat Fakültesinde okuyan ve mağduriyetlerini bildirmek için imza toplayan isimlerden Mehmet Akyüz, “Öncelikle kitaplar geç geliyor. Kitapların geç gelmesi bizi mağdur etti. Kayıt tarihinde harçlarımızı zamanında yatırmamıza rağmen, kitaplar 2 ay sonra geliyor.Bazı arkadaşların kitapları sınava 2 hafta kala geliyor gelenler arasinda da sorumlu olmadiklari ders kitaplarinin da bulundugunu ve hiç gelmeyen kitaplarin da oldugunu; dolayısıyla çalışamadan sınava girdiklerini belirtti. İnternet üzerinden e-kitaplara ulaşıp çalışabilirsiniz dediler ama internet üzerinden açılmayan kitaplar vardı bizden bu sartlar altinda calismamizi nasil bekleyebilirler diyerek magduriyetlerini dile getirdi. Ögrencilerden Türkan Akyol ise; gelen kitapların da yazıları çok küçük oldugunu İlahiyat okuyan olarak Arapça’yı mercekle okuyoruz. bir çok insan mercek taşıyor, çünkü kitaplar okunmuyor, yazıları belki sekiz punto” dedi. Ayrıca Avrupa'da okuyan ilahiyat öğrenciler için ilitam olmamasinin gerçekten çok büyük bir eksiklik oldugunu bu konuda Türkiye'de okuyanlara nazaran mağduruz açıklamasında bulundu.

 

SINAVLAR İLE İLGİLİ YENİ ÇIKAN YÖNETMELİKLERİN GERİ ÇEKİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ!!!!

 

Köln’deki Batı Avrupa İrtibat Bürosu ile ilgili şikayetlerinin de olduğunu belirten Mücahide Akıncı “Büro telefonumu otomatiğe bağlayabiliyorum, saat ikide otomatiğe bağlıyorum beşe kadar deniyorum, ikiden beşe kadar meşgul. Birkez tutturdum çaldı, onda da cevap vermediler, hemen meşgule aldılar. Bir hafta böyle devam etti bu durum. Sonrasinda Türkiye’yi aradım bildirdim, biz memuruz yapacak bir şeyimiz yok dediler, bende medyaya bildireceğimi söyledim!  Cünkü her sekilde mağdur ediliyoruz, bizlere üvey evlat muamelesi yapildigini görüyorum diyerek duygularini dile getirdi! Yeni gelen yönetmeliği anlamsız olduğunu belirten diger bir ögrenci Fidan Tezcan; hem çalışıp hem okumaya çalışıyoruz yeni gelen 4 yanlış 1 doğruyu götüren yönetmelik bizleri oldukça kötü etkiledi bildiklerimizi yapmaya korkar olduk dedi!!

 

Ögrendilerden Sema Tatlıcı Dülger ise; sınav merkezimiz çok uzak Hannofer’den Hamburg’a sınava gidiyoruz öğrenim harçlarının dışında gidiş gelişlerde bizleri etkiliyor, her türlü magduriyet yasiyoruz dedi!! Diger bir ögrenci Şerife Ünal ise; Hamburg’ta laboratuvarda sınava giriyoruz sıralar küçük ve dar kışında çok soğuk oluyor önceden bekleme salonunda bekliyorduk ama üniversitenin aldığı kararla bizleri kışın soğukta dışarda beklettiler, arabayla gelenler arabada, yaya olarak gelenler sınav vaktine kadar soğukta beklemek zorunda kaldılar.Hannoverde bir sınav merkezi açılması gerektiğini ifade etti.

 

Demet Özmert ise; sınav harçları bizleri çok zorluyor senelik 600€ gerçekten çok fazla hem  çalışip hemde hayallerini gerçekleştirmek isteyenler için ağır bir yük, ek işlere gidip üniversite harcını biriktirmeye çalışıyoruz dedi.

 

Çiğdem Ölçücü Karavas ise; Türkiye de ısnav soruları sınava girdikten 1 hafta 10 gün sonra açıklanıyor, 1 buçuk milyon öğrencininki 1 gün sonra açıklanıyor, neyi nasıl yaptığımızı unuttuktan sonra sorular yayınlanıyor cevapları almak zaten yasak sonuçların açıklanmasıda 3-4 haftayı buluyor. Türkiye'deki öğrencilerle aynı haklara sahip olmamıza rağmen bizlere ikinci sınıf muamelesi yapılmasini çok üzücü buldugunu söyledi.

 

Halit Bulut ise; sınav merkezlerinin azlığından yakınıyor Lyon'dan Paris'e sınava gitmek zorunda olduğunu ifade eden Halit Bey Lyon Paris arası 464 km harçlar yetmiyormuş gibi birde yol parası ve konaklama için extradan masraf yapıyoruz Lyon'da ve Strassburgta sınav merkezleri açılması için bir çok girişimde bulunduklarini, imza toplamak gibi girişimler sonucunda bile üniversite tarafından dikkate alınmadıklarini ifade etti.

 

Yasemin Bal ise; Batı Avrupa Programında yeterli sayıda bölüm mevcut değil belli bölümlerle insanları okumaya zorluyorlar üniversite okumak için sevmediği ilgi duymadığı bölümlerde okumak zorunda kalıyor, umarım bu seneden itibaren yeni bölümler açılır psikoloji, sosyal hizmetler, adalet, okul öncesi eğitim gibi diyerek duygularini dile getirdi.

 

Aslı Irfan Gür ise;,çıkmış soruların cevap anahtarı yanlış yüklenmiş ve bunu bildirmemize rağmen hala bir düzeltmede bulunulmadı Köln bürosuna yazdığımız bütün emaillere gelen standart cevap ( ilgili birime bildirilmiştir.) madem konu Hakkı'nda bilginiz yok orayi neden işgal ediyorsunuz, biz ögrenciler kime ve nereye danisacagimizi bilemez hale geldik artik yeter, bizlere yapian bu muameleleri kiniyorum diyerek duygularini ifade etti..


E-KİTAPLAR AÇILMIYOR

 

Mehmet Akyüz ise; üniversitenin Facebook grubunda bu mağduriyetimizi ifade ettik bizlere olumlu bakacaklarına bizleri engellemiş bulunmaktadırlar; bizlerde Eylül Ebru hanım ile Batı Avrupa'da okuyan öğrenciler olarak kendimize grup kurduk şuan 3000’e yakın sayıya ulaştık, burda öğrencilerin sorunlarını takip edip üniversiteye ilettiklerini bildirdi. Akyüz , “Bugün Frankfurt'ta  arkadaşların sorunlarını dinleyip imzalarını topladık.Geçen dönem Hamburgta sınava girip ordaki sorunları gözlerimle gördüm şuan sorunlarımızla alakalı 350’e yakın imza bulunmaktadır dedi. Ayrıca bu bahar dönemi imza toplamak için sınav yerini Köln olarak değiştireceğini ifade etti.Bir çoğu arkadaşın  kitabı son üç günde gelmiş.Çoğu arkadaşımız  İnternetteki kitapların da açılmadığı, ekampüsün hep hata verdiği ve, çalışmadan sınava girdiklerini bildiriyorlar. Arkadaşların hepsi isyandaydı, hocalarımıza iletildi, hocalarımız ters tepki verdiler, cok üzgünüz” diyerek sorunlari dile getirdi.

 

BİR GÜNDE DÖRT SINAV ÇOK AĞIR

 

Açıköğretim Türk dili ve Edebiyatı  bölümünde okuyan Mücahide Akıncı ise “Kitapların geç ve yanlis gelmesi biz çok etkiledi. Benim kitaplarım geleli 3 hafta oldu, 3 haftada  ne kadar çalışacağız. Yanlis kitap gönderilmesi üzerine köln bürosunu aradigini fakat yapilan aciklamanin ise; E Kampüsten calisabilirsiniz oldugu ve bunun üzerine, E kampüsteki maduriyetini dile getirincede, yeterli cevap alamadigini, bazı arkadaslarin kitabı geleli bir gün oldu. Ricamız kitapların bundan sonra vakitlice gelmesi, ayrıca Köln bürosunun telefonlara daha duyarlı olması, cevap vermesi gerekli oldugunu belirtti! Remziye Levent. “En mağdur olduğumuz konulardan biri bir günde dört sınava girmemiz. Dört sınav zor geliyor. Kitaplar da geç geldiği için çalışamadık” dedi. Remziye Levent “İki imtihan arasında çok kısa zaman var. Sonraki imtihanlara bir ay var. Çalışıyoruz, bu zaman bize kısa geliyor” dedi.

 

Ayrıca yıllık üniversite harç ücreti 600 euro yu çok yüksek bulduklarını ifade eden Remziye Levent, bu hem Türkiye standartlarına göre  hem de öğrenicler için çok yüksek bir rakamdır dedi.

 

siyasetcafe.com

Okuyucu Yorumları

Ad Soyad

20.2.2017

Bu yıl tam kayıt yenileme tarihinin bittiği günün ertesi bu AÖF bir değişiklik yaptı. Dört doğru bir yanlış uygulamasına geçti. Bu yapılan şey tam anlamıyla dolandırıcılıktır. Bu yönetim bizleri öğrenci olarak değil tam aksine banknot olarak görüyor. Kitaplar çok geç geliyor, telefon açıyorsun telefonlar açılmıyor. O büroda çalışanlar orada ne işe yarar bilmiyoruz. Her dönem 300€ senede toplam 600€ bu çok para üstelik burada okuyanların tamına yakını çalışan insanlar. Bu yaptıkları dolandırıcılık nedeniyle bu dönem parasını yatırdığım halde sınavlara girmedim ve önümüzdeki dönemde para yatirmayacagim. Okul mu okuyacağım yoksa bunların yanlış işleri yüzünden stres mi yaşayacağım. Bunlar bize hizmet etmek maksadı ile buradalar ama sanki yok gibiler. Bunlara öyle çok öfkeliyim ki... Bunlar resmen dolandırıcı vallahi verdiğim para içime oturdu. Zoruma gidiyor arkadaşlar kendimi enayi gibi hissediyorum. Neyse Allah büyük bunlardan da öbür tarafa alacağım olsun. Bari böyle kendimi biraz olsun avutuyorum. Hepinize selamlar.

AÖF Kalleş Öğrenciler Kardeş

20.2.2017

Bu yıl tam kayıt yenileme tarihinin bittiği günün ertesi bu AÖF bir değişiklik yaptı. Dört doğru bir yanlış uygulamasına geçti. Bu yapılan şey tam anlamıyla dolandırıcılıktır. Bu yönetim bizleri öğrenci olarak değil tam aksine banknot olarak görüyor. Kitaplar çok geç geliyor, telefon açıyorsun telefonlar açılmıyor. O büroda çalışanlar orada ne işe yarar bilmiyoruz. Her dönem 300€ senede toplam 600€ bu çok para üstelik burada okuyanların tamına yakını çalışan insanlar. Bu yaptıkları dolandırıcılık nedeniyle bu dönem parasını yatırdığım halde sınavlara girmedim ve önümüzdeki dönemde para yatirmayacagim. Okul mu okuyacağım yoksa bunların yanlış işleri yüzünden stres mi yaşayacağım. Bunlar bize hizmet etmek maksadı ile buradalar ama sanki yok gibiler. Bunlara öyle çok öfkeliyim ki... Bunlar resmen dolandırıcı vallahi verdiğim para içime oturdu. Zoruma gidiyor arkadaşlar kendimi enayi gibi hissediyorum. Neyse Allah büyük bunlardan da öbür tarafa alacağım olsun. Bari böyle kendimi biraz olsun avutuyorum. Hepinize selamlar.

Ad Soyad

18.2.2017

Ayni maduriyetlere maruz kalan bir ögrenci olarak AÖF'ni tüm kalbi duygularimla kiniyor ve biz ögrencilerin sorunlarini cözüme davet ediyorum!!!!!!!!!!

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siyasetcafe.com sorumlu tutulamaz.

Twitter'da Bizi Takip Edin

Facebook'da Bizi Takip Edin