Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Gündem
Gezici'den son anket! Evet Hayır makası açılıyor

Gezici Araştırma referandumla ilgili olarak yaptıkları son anket sonuçlarını paylaştı. Gezici kararsızları dağıttıktan sonra %48.2 evet %51.8 hayır sonucu çıktığını, sandığa gitme oranı yükseldikçe evet ile hayır arasındaki makasın gittikçe açıldığını açıkladı.

18.3.2017  08:31

Gezici'den son anket! Evet Hayır makası açılıyor

Anayasa Değişikliği Referandumu ile ilgili olarak yapılan kamuoyu araştırmalarında anket firmalarının buluştuğu ortak nokta sandığa gitmek istemeyenlerin sandığa gitmeleri halinde Türkiye'nin kaderini değiştirecek bir sonuç ortaya çıkaracak kadar güçlü olduklarıydı. Yerel seçimlerde, Cumhurbaşkanı seçiminde ve genel seçimlerde sandığa gitmeyenler eğer sandığa gitseydi bugün Türkiye belki de çok daha farklı bir noktada olacaktı.


Gezici Araştırma Şirketinin sahibi ve Genel Müdürü Murat Gezici son yaptığı referandum anket sonuçlarını sosyal medyadan paylaştı.

 

Murat Gezici yaptığı saha araştırmalarıyla ilgili önemli bilgileri de hazırladığı raporla paylaştı. Murat Gezici'nin hazırladığı raporda Türkiye seçmeni ile ilgili tespitleri şu şekilde:

 

Yapılan Türkiye geneli referandum a ilişkin araştırmalar sonucu göstermiştir ki; oy oranlarındaki büyük değişim sandığa gitmek istemeyenlerin gitmeye ikna edilmesi durumunda ortaya çıkacaktır. Sandığa gitmeyenlerin çoğunluğunun referandum sonucunun “evet” çıkacağına ilişkin bir algısı bulunmaktadır. Kendisi gitse de gitmese de bu durumun değişmeyeceğine ilişkin bir önyargısı bulunmaktadır.

 

Araştırma kapsamında en dikkat çekici noktalardan biri ise sandığa gitmeyen seçmenin oranlarının % 17 – 18’e çıktığı görülüyor nedenlerin en başında yaklaşık % 55,6’sı sonuçların kendisinin vereceği bir oy ile değişmeyeceğine inanmaktadır. Sandığa gitmeyen halk “öğrenilmiş çaresizlik” yaşamaktadır. 16 Nisan’da tercihinde kararsız olanların % 69,2’si sandıktan evet çıkacağına inanmaktadır. Bu durumda kararsız seçmenin tercihini  etkileyeceği düşünülmektedir. Özellikle 1 Kasım ve 7 Haziran seçimlerinde sandığa gitmeyenlerin yaklaşık % 70’i sandıktan evet çıkacağını düşünmektedir.

Okuyucu Yorumları

Ad Soyad

25.3.2017

2

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siyasetcafe.com sorumlu tutulamaz.

Twitter'da Bizi Takip Edin

Facebook'da Bizi Takip Edin