Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Gündem
Almanya Erdoğan'ı 'tutuklamakla' tehdit etti!

Türkiye’nin Almanya ile yaşadığı gerginliğin tavan yaptığı günlerde Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Ankara’yı dava açmakla tehdit etti. Gabriel, Erdoğan'ın söylemlerinin “Madde 90 Bent A” kapsamına girdiğini söyledi. Alman Ceza Hukuku'nda maddenin ceza karşılığı 5 yıla kadar hapis! Almanya'nın bu çıkışı Ankara kulislerinde, "Erdoğan'ın 'Başkanlık' hevesinin Türkiye'ye bir darbesi daha" şeklinde değerlendirildi.

1.4.2017  19:43

Almanya Erdoğan'ı 'tutuklamakla' tehdit etti!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Almanya Hükümeti'ne yönelik “Nazi” suçlamalarına ve AKP yöneticilerinin bu ülkede mitingler düzenlemesine karşı Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Ankara'yı Alman Ceza Hukuku’nu uygulamakla tehdit etti.

 

Alman Der Spiegel dergisine konuşan Gabriel şu ifadeleri kullandı..

 

Spiegel: Almanya’nın ılımlı tutumu fayda etmedi. Erdoğan, Alman Hükümeti'ni Nazi yöntemleri uygulamakla suçladı...

 

Sigmar Gabriel: Maalesef otoriter kişilikler, bu tür ılımlı yaklaşımları zaaf olarak yorumlamaya eğilimli. Hatta bazen sergiledikleri tavrın doğru olduğu sonucunu bile çıkarabiliyorlar. ‘Yumruğu masaya ne zaman vuracaksınız’ diyen herkesi çok iyi anlıyorum. Ama öne sürülen suçlamalar, ciddiye alınamayacak derecede. Aynı şekilde yanıt vermemiz, sadece Erdoğan’ın seçim kampanyasına yarar.

 

Spiegel: Geçen zaman içinde Erdoğan devam etti. Hollanda’da polis köpek ve atlarla Türk göstericilere nasıl müdahale ettiyse, Şansöyle Merkel’in de aynı şekilde davrandığını söyledi.

 

Gabriel: Bu tespit ne kadar saygısız ve edepsiz olsa da, ne kadar zor gelse de ben sükuneti korumaya davet ediyorum. Biz yanıt olarak laf atmıyoruz. Ama kesin sınırlar çiziyoruz. Türkiye’ye, vatandaşlarının anayasa referandumunda topraklarımızda oy kullanması iznini verdik. Ama açık bir şekilde, Ankara Alman yasalarına saygı duymazsa gereken her türlü müdahaleyi de yapacağımızı dile getirdik.

 

Spiegel: Bu somut olarak ne demek?

 

Gabriel: Her şeyden önce Türk siyasetçilerinin seçim mitingleri ve toplantıları söz konusu. Ceza Kanunumuzun 90. maddesinin a bendi, Almanya’nın anayasal düzenine hakareti cezalandırıyor.

 

 

'BÖYLE GİDERSE MADDE 90 BEND A’DAN YARGILAYABİLİRİZ'

 

Spiegel: Erdoğan bu yasayı çoktan ihlal etti.

 

Gabriel: Ben Türk muhataplarıma açıkça belirttim. Böyle devam edilirse yeni bir durum oluşabilir. Almanya’yı ve Alman siyasetini eleştirebilirsiniz, sert de eleştirebilirsiniz. Ama yasalarımızın çizdiği bir sınır var. Ceza Kanunu'nun çizdiği bir sınır... 90. Madde A bendi bir sınır. Bu sınırı aşan, siyasi görüşlerini ülkemizde istediği gibi dile getirebileceğini sanmamalı. Sadece Türkiye değil, Almanya da saygıyı hak ediyor.

 

 

O MADDE NE DİYOR?

 

Alman Ceza Hukuku'nu 90. Madde A bendi, Alman devletini ya da anayasal düzenini kamuya açık bir toplantıda hakarete maruz bırakmayı ya da devlet sembollerine hakaret etmeyi cezaya tabi tutuyor. Madde, para cezasından 3 yıl hapse değin çeşitli cezalar öngörüyor. Anayasal düzeni kaldırmaya teşebbüs halinde ceza 5 yıl hapse kadar artıyor. 

 

 

BAŞKANLIK ISRARI YENİ KRİZLERİN KAPISINI ARALIYOR

 

Almanya'nın "Ceza Hukuku'nu uygularız" çıkışı, Ankara kulislerinde "16 Nisan'dan sonra Erdoğan'a karşı uluslararası kamuoyunca alınacak tavrın bir işareti. Erdoğan'ın 'başkanlık' ısrarı Türkiye'yi yeni diplomatik krizlere gebe bıraktı. Evet çıkması durumunda Erdoğan'a yapıştırılacak olan 'Diktatör' söylemi Türkiye'yi uluslararası alanda daha da yalnızlaştırır" sözleriyle değerlendirildi.   

Okuyucu Yorumları

AZ KALDI

3.4.2017

Temel sarica,15 sene önce Erdogan yoktu,peki ozaman niye seni 45 sene kapida beklettiler,o Zaman siz hayircilar yönetiyordunuz türkiyeyi,sizde mi Adam degildiniz?El pence duruyordunuz karsilarinda,ne Zaman insan yerine koydu seni avrupa,adamlar acik aciga diyorlar,avrupa birligi bir hiristiyan birligidir diye,keske birazda sen salya akitsan,biz daha önce nerede yanlis yaptik diye özelestiri yapsaniz,49 senedir almanyadayim,bana almanyayi anlatma.

temelsarıca

3.4.2017

evet çıkması durumunda dünyada yanlız kalır,ne sebze meyveni,ne sanayi ürünlerini pazarlayamazsın.adamlar musluman olduğun için değil adam olmadığın için ,insan haklarına,demokrasiye ,hukuka saygın olmadığı için tavırlılar.Avrupaya salya akıtarak saldıranların birazda kendi özeleştirilerini yapımaları gerekmez mi?

VEYSEL KISA

3.4.2017

BURASI TURKIYE BBURDA BIZIM YASALARIMIZ GECERLI .

DİRİLİŞ ERTUĞRUL

3.4.2017

ERDOĞANI TUTUKLAYINCA EVET VERENLER BOŞ DURMAYACAK.ÜÇ BEŞ MÜLTECİ GİBİ OLMAZ BİZ TÜRKLER ALMANYAYI VALİLİK YAPAR DÖNERİZ.

AZ KALDI

3.4.2017

YUNUS EMRE,SENDEN ZATEN BASKA BIRSEY BEKLEMEZDIM,BEN DEMEDIMKI TOPUMUZU TÜFEGIMIZI ALIP ALMANYAYA SAVAS ACACAGIZ,BIR MIL.SURIYELI AVRUPAYA GIRDI,NEREDEYSE AVRUPA DAGILACAKTI,BIRDE DÜSÜN BUNLAR CUMHURBASKANI ERDOGAN,I TUTUKLASALAR KAC MILYON TÜRK AVRUPAYA AKIN EDER,BUNU SEN ANLAYAMAZSIN,SANA HAK VERIYORUM.

Ad Soyad

3.4.2017

Eh seni be

AZ KALDI

3.4.2017

ALMANYA SIZ CUMHURBASKANI ERDOGAN,I TUTUKLAYIN, AMA INANINKI BU SEFER TÜRKLER VIYANADAN DÖNMEZ,BERLIN,E GIRER....

Yunus emre

3.4.2017

He canım he. Bir gecede almanlari yerle bir ederiz. Baksınlar islerine.

kaan durmaz

3.4.2017

lan oğlum siz kimisniz sizi tükürülüğümüzle boğarız orospu cocukları

Ad Soyad

3.4.2017

Peki sizler bizim basbakanimizi terörist, diktatör vesayre ilan eder iken veya hava limanlarinda tr ye gitmeyin Erdogan var orda der iken biz sizi niye tutuklamadik. Güldük sade demi güldük cünkü sizin gibi yaramiz olsaydi bizde sizleri ciddiye alirdik

Ayk

3.4.2017

Çok korktuk Nazi çocukları

muhsin reis

3.4.2017

amk almanları.sizdeki yasada bizdeki gugukmu .terörislere yardım yataklık.ceza=10 yıldan baslar

Nuh Cetin

3.4.2017

Zaten dictatordu hani

ercan demir

2.4.2017

Biz de alman cumhurbaşkanını hüküm giymiş suçluya(can dündar) yardım yataklıktan tutuklarızz.

Ad Soyad

1.4.2017

Kimse bizim iç işlerimize karışamaz

Latif Irmak

1.4.2017

Yahu bu Almanlar harbi manyak gerizekalı

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siyasetcafe.com sorumlu tutulamaz.

Serbay Interactive Reklam Ajansı

Twitter'da Bizi Takip Edin

Facebook'da Bizi Takip Edin