Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Sağlık
45 ilde hava kirliliği limiti aşıldı, sağlığımız tehtit altında

Temiz Hava Hakkı Platformu’nun hazırladığı rapora göre havası en kirli iller Aksaray, Ağrı ve Muş. İstanbul Esenyurt’ta bir gün nefes almaksa 1.5 paket sigara içmekle eşdeğer.

25.3.2016  04:35

45 ilde hava kirliliği limiti aşıldı, sağlığımız tehtit altında

Artan hava kirliliğiyle mücadele için çevre ve sağlık alanında çalışan 18 sivil toplum kuruluşu geçen yıl Temiz Hava Hakkı Platformu’nu kurdu. Platformun ilk icraatlarından biri ‘Türkiye’de Hava Kirliliği’ raporu oldu. Kirlilik ölçümü yapılan istasyonlardan alınan verilerle hazırlanan rapora göre hava kirliliğine neden olan PM10 partikülü için 2015’teki yıllık limit 56 mcg (mikrogram)/m3’tü.


41 İLDE LİMİT AŞILDI

Bu limit 81 ilin 41’inde aşıldı. En yüksek düzeyde hava kirliliği görülen iller Aksaray, Ağrı ve Muş oldu. Aksaray’da yıllık ortalama ölçülen kirlilik 357 μg/m3’le limitin 6 katı. Samsun (İlkadım Hastane), Bursa, Manisa, İstanbul (Esenyurt), Adana (Valilik), Kayseri (Hürriyet) ve Bursa (Beyazıt Cad.) istasyonlarında da yılda 250 günden fazla süre boyunca günde 50 mcg/ m3’ten fazla PM10 düzeyi ölçüldü. Bu arada Türkiye’de bu partikül için verilen limit 50’yken, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) için hava kalitesi limiti 20 mcg/m3.

HAVA 2015’TE DAHA DA KİRLENDİ

KOCAELİ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı üyesi Doç. Dr. Çiğdem Çağlayan, Türkiye’de hava kirliliğinin özellikle 2015’te ciddi artış gösterdiğini vurgulayarak “Başta akciğer kanseri ve solunum sistemi hastalıkları olmak üzere birçok sağlık etkisi bulunan kirliliğine karşı ulusal ve yerel düzeyde yöneticileri önlem almaya çağırıyoruz” dedi.

TEK YEŞİL İL ÇANKIRI

Türkiye’nin baz aldığı değerlere göre (20 mcg/m3) 40 ilin havası kirlilik limitinin altında çıkarken WHO standartlarına  (20 mcg/m3) göre tek temiz il Çankırı.

ESENYURTLU 1.5 PAKET ‘İÇİYOR’

3 büyük ilde durum şöyle; Ankara’da Dikmen ve Ayaş, İzmir’de Bayraklı ve İstanbul’da Esenyurt en kirli ilçeler.

Buralarda ölçülen hava kirliliği normal limitin 3-4 katı yüksekliğinde.

Türk Toraks Derneği’nden Yrd. Doç. Dr. Nilüfer Aykaç Kongar, kirlilik oranını şöyle anlatıyor: “Esenyurt’ta 1 gün geçirmek 1.5 paket sigara içmekle eşdeğer. Londra’da bu miktar 15 sigara, Pekin’deyse 2.5 paket.”

‘WHO DEĞERLERİNİ ALALIM’

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kayıhan Pala “Hükümet hava kirliliğini önleme konusunda hızla adım atmalı ve hava kirleticileri için WHO’nun önerdiği sınır değerlerin kullanılmasını sağlamak amacıyla yasal düzenleme yapmalı. Veriler daha ulaşılabilir ve şeffaf olmalı” dedi.
 

Poşet poşet temiz hava

Çin’deki hava kirliliği ‘girişimci’ köylülerinin yeni bir sektör yaratmasına neden oldu. Poşet içinde ‘temiz hava’ satan köylülere turist ilgisi büyük.

Dünyada her yıl 3.700.000 insan hava kirliliği sebebiyle ölüyor.

Kentlerde yaşayanların %99.7’si normalin çok üzerinde partikül maddeye maruz kalıyor.
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siyasetcafe.com sorumlu tutulamaz.

Serbay Interactive Reklam Ajansı

ÇOK OKUNANLAR

Twitter'da Bizi Takip Edin

Facebook'da Bizi Takip Edin