Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Siyaset
Kılıçdaroğlu'nun 'ikna' çağrısına MHP ses verdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, pazartesi TBMM’de başlayacak olan anayasa değişikliği görüşmeleri için CHP milletvekillerine “MHP’li milletvekillerini ikna edin” diye talimat verdi. Kılıdaroğlu’nun bu talimatı MHP’de büyük bir üzüntüyle ‘bu ayıp bize yeter’ sözleriyle değerlendirildi.

6.1.2017  14:28

Kılıçdaroğlu'nun 'ikna' çağrısına MHP ses verdi

Türk Milliyetçiliğinin kalesi olan Milliyetçi Hareket Partisi’nde Başkanlık Sistemi konusunda ayrışma ve istifalar devam ederken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliği konusunda CHP’li milletvekillerine “MHP’li vekilleri ikna edin” diye talimat verdi.


Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’nin belki de en sıkıntılı günlerden geçtiği şu günlerde bu talimatı vermesi MHP çevrelerinde “Ne günlere kaldık. Devletimizi, Cumhuriyetimizi, demokrasimizi korumak için canımızı vermeye bile hazırken, Kılıçdaroğlu’nun bizim milletvekillerimizin ikna edilmesini istemesi MHP olarak içine düşürüldüğümüz tabloyu ortaya koyuyor. Bu ayıp Devlet Bahçeli ve ona destek verenlere yeter” şeklinde değerlendirildi.


Türkiye’nin ateş çemberinden geçtiğini söyleyen bir üst düzey MHP yönetici, “Devlet Bey 15 yıldır ülkeyi yöneten AK Parti iktidarına karşı gösterdiği muhalefet ve Cumhuriyetimizi, demokrasimizi korumak konusundaki açık tavrı ile bize yol gösterdi. Şimdi 15 yıldır tavır ve söylediklerimizi yutup, bizden “evet” dememizi bekliyor. Bu değişikliği de 15 Temmuz kanlı darbe girişimine bağlıyor. 12 Eylül’ü en ağır şekliye yaşamış olan bizlerin darbe ve darbecilere olan kesin tavrımızı söylemeye bile gerek yok. Bizler Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in ‘en kötü demokrasiyi, en iyi darbeye tercih ederim’ sözlerini kendimize şiar edinmiş insanlarız. AK Parti iktidarı bugün neyi istedi de yapamıyor. OHAL’i destekliyoruz. İstediklerini bir kararname ile çıkartıyorlar. Ülkemiz terörist eylemlerle kan gölüne dönmüş. Tüm bu yetkilerine rağmen AK Parti iktidarı ülkeyi yönetme iradesini kaybetmiş. Beylik sözlerle iktidara tutunmaya çalışıyor. Sayın Erdoğan Başkan olunca daha başka hangi yetkileri alacak da bu ülkeyi içine düştüğü bu ateş çemberinden kurtaracak. Devlet Bey’in bizi her anlamda zor durumda bırakan anlamsız ‘Başkanlık’ inadı yüzünden kimseye bir şey anlatamıyoruz. Neyi nasıl anlatalım. Meclis’teki ‘Başkanlığa’ önce bizim karşı çıkmamız lazımken, milletvekili arkadaşlarımızı CHP’li milletvekilleri ikna etmek için çalışıyor. Bu bizim var oluş nedenimize, fikrimize, mücadelemize davamıza aykırı. Bizim ikna edilen değil, ikna eden olmamız gerekiyor. Bu durum çok zorumuza gidiyor” diyerek tepkisini gösterdi ve MHP'nin içinde bulunduğu duruma tercüman oldu.


Hakan Sönmez                    siyasetcafe.com

Okuyucu Yorumları

Siddik Sezal

13.1.2017

Bu Anayasa değişikliği Başkanlık sistemini ve eyalet sistemini getirmiyor. Yürütme ve yaşama yetkisini elinde tutan Tek Adam yönetimini "Mutlak Monarşi" sistemini getiriyor. Suudi Arabistan gibi, Libya'da Kaddafi, Irak'da Saddam, döneminde olduğu gibi.

kamber Özkarslıoğlu

10.1.2017

Bahçeli yalancı onursuzbiri ona verdiğim oylar haram olsun ben hayır diyeceğim Allah türkü korusun ve yüceltsin bahçeli hariç

fatih

10.1.2017

bazı adsız yazan olarak yazan neyüdigi belli olmayan adiler mhpnin muhaliflerine ve kılıctarogluna saldırmış it gibi bu başkanlık bu ülkeyi eylaetlere ,federal yapılara,federasyonlara böler ve ülke bir gün suriye gibi ırak gibi kürditan diye ikiye veya üçe bölüne bilme ihtimali çok yüksek çünki hedef bu bop eş başkanlarının hedefi zaten bu onun için bu başkanlık oyununa hani veya kimler destek veriyorsa bunlar vatan düşmanır chp yi pkk ile aynı kefeye koyanlar çözüm sürecinde bu iktidarın pkk ile yaptıgı pazarlıkları ve video ları bir dinlesin veya feto ya verdiklerine baksın veya salim müslüm denen pkk nın suriye kolu olan teröristi nasıl karşıladıklarına bi baksın barzaniyi ve terörrist türkiyedir pkk degildir diyen şivan perveri megri megri diye aglayarak karşılayanlar kimler bi baksın tabi utanacak arlanacak yüzleri varsa adsız yazanlar akp trolları paralı köpekleri olsa gerek onun için buradan bütün türk halkına sesleniyorum siyasi görüşünüz ne olursa olsun ister AKP li ,ister CHP li ister MHP Lİ ,İSTERSE KÜRT KÖKENLİ OLUP BU ÜLKEYİ SEVEN BÜTÜN dostlarımı vatan evlatlarını bu başkanlık oyununu bozmaya çagırıyorum ve bu BAŞKALIK OYLAMASINDA KENDİ BÖLGE VEKİLLERİNE BASKI YAPARAK HAYIR OYU VERMELERİ İÇİN BASKI YAPIN O OLMAZSA REFERANDUMDA HAYIR DEYİN

Ad Soyad

9.1.2017

kendini milliyetci sanıp devlet bahçeliye ve mevcut hükğmete sallıyan şakravanlar sizin pkk dan ve diğer terör örgütlerinden ne farkınız var islamı ve müslümanları boğmaya çalışan avrupalıdan amerikalıdan ne farkınız var neye hizmet ettiğinizi bi bilseniz

süleyman solaklar

8.1.2017

Bahceliyi şu an sevmiyor buna eminim

Aziz Şibga

8.1.2017

Bahçeli milliyetçi değil,batının ve koltuk için AKP nin kucağına oturmuş tabanına ihanet eden emperyalizmin uşaklığını yapan birisidir.

Ad Soyad

8.1.2017

Türkeş' in getirmeyi düşündüğü o başkanlık sisteminde Başkan' ın yetkileri arttırılmıyor. Eyalet sistemi var ve hazineler bölgelere ayrılıyor. Balıkesir' deki adam Mardin' deki vergi borcunu, elektrik faturasını falan ödemek zorunda kalmıyor. Başkanlık var başkanlık var. En kötü demokrasiye en iyi darbeyi tervih ederim diyen adam yani demokrasi yanlısı vir adam, sözde başkanlık sistemi dedikleri antidemokratik bir sistemi destekler mi? Sen bize kendi başbuğumuzu mu anlatıyorsun be yalama!

Mesut sevinç

8.1.2017

iyi de başbuğ dediğiniz alparslan Türkeş kitabında başkanlık Türke en uygun sistemdir diyor onun yolundan gidiyorum diyorsan başkanlığı dedteklemek lazım degil mi bunları ezbere değil eski bir mhp delegesi olarak söylüyorum ve istifa etmiş devlet bahçeli partiyi batırıyor diyen birisi olarak söylüyorum

güven egeli

7.1.2017

MHP.nin TÜZÜĞÜ hiç demokratik değil Özgürlük Adalet Hukuk Yok.Uzun zamandır Seçim engellendi.Devlet Bahçeli Osmanlı Padişahi gibi ölünceye kadar Bşk.mı olacak ? Bşk.lık sistemine HAYIR.Padişah KRAL istemiyorum.selamlar.

savaş koç

7.1.2017

başkanlık belki kabul edlebilir.ama yapılan anayasa değişikliğine göre başkanlık değil padişahlık gibi bir yönetim getirilmek isteniyor.hiç adil değil.her tarafından yandaşlık,korumalık akıyor.

Ad Soyad

7.1.2017

Lütfen hep beraber vatanı ıza saip çıkalım .yeter artık

Ad Soyad

7.1.2017

Lütfen vatanımızı bir zalime teslim etmeyelim .. vsrdikleti zarar telaf edilmez durumda zaten yeter artık .

hikmet baysal

6.1.2017

başbuğun söylediklerinin arkasındaysanız. rahmetli türkeşin başkanlık sisteminin türkiyeye getirilmesi gerektiğini anlatan konuşmasını bulup izlemenizi tavsiye ederim. daha kendi liderinizin düşüncelerinden bi habersiniz.

Ramazan turkmen

6.1.2017

Bahçeli mhp kapatacak

Yahya Öztürk

6.1.2017

Evet bu ayıp yeter de artar bile.Sahipsiz,anasız babasız çocuklar gibi birilerlnln sizi sahiplenmeye kalkışmasını nasıl hazmedeceksiniz.30 yıldır oy kullanıyorum.Hep partime oy verdim.Evet diyecek vekillere hakkımı helal etmiyorum.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siyasetcafe.com sorumlu tutulamaz.

Serbay Interactive Reklam Ajansı

Twitter'da Bizi Takip Edin

Facebook'da Bizi Takip Edin