Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Siyaset
Yalçınbayır, 'AK Parti tabanında itiraz var!'

AKP kurucularından eski Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır AKP tabanında anaysa değişikliği ile getirilmek istenen sisteme itirazlar olduğunu söyledi.

6.3.2017  12:27

Yalçınbayır, 'AK Parti tabanında itiraz var!'

AKP kurucularından eski Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır AKP tabanında anaysa değişikliği ile getirilmek istenen sisteme itirazlar olduğunu söyledi. AKP’nin yazılı metinlerinde başkanlık olmadığını belirten Yalçınbayır, AKP’de yeni “Y”lerin devreye girdiğini, bunların da “Yakınlık, Yandaşlık, Yağcılık, Yalakalık, Yobazlık; Yozlaşma ...” olduğunu belirtti.

 

Ertuğrul Yalçınbayır Odatv’den Nurzen Amuran’a yaptığı açıklamada, AKP’nin ortak aklın, bilgi birikiminin ve deneyimin ürünü olarak ortaya çıktığını belirterek, şu anda partide böyle bir durum olmadığını bildirdi. Yalçınbayır’ın gündeme ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

 

AKP DEFOLU ÜRÜN

 

Siyasette kayıt dışılık, ticarette kayıt dışılık, hukukta kayıt dışılık, dinde kayıt dışılık. Yazılan, kayıtta olan, söylenen başka. Uygulama başka. Ortak akılla genel kuralları yazmışsınız, yürütülmek üzere yetkili organlara-parti kurulları veya yönetim kurullarına emanet olarak tevdi etmişsiniz, ortaya defolu ürün çıkmış. Uygulama kurala uymuyor. Ne yaparsınız? Yanlışları nasıl düzeltirsiniz? ‘’Kalbimizle buğuz etmek’’ yetmez.’’Dilinizle söylemek’’ gerekir. Sabırla, söyleyerek, çalışarak ‘’Elinizle düzeltmek’’ sonuç almaktır. ‘’Parti içi demokrasi’’yi yazdık. ‘’Parti içi demokrasi hakem kurulu’’nu kurduk. Kurmak, yazmak yetmiyor, uygulamak gerekiyor. Her yerde, her şeyde denge ve denetim. Etik değerler, ahlakın üstünlüğü. Türkiye’de kayıt dışı demokrasi, kayıt dışı siyaset ve kayıt dışı yönetim var.

 

Ortak akıldan tek akla devir siyasette en kolay en risksiz iş. Yetkili organlar, kişiler ‘’yetki devri’’ni hep sınırsız kullanıyorlar, devredilemez ve vazgeçilemez yetkilerinin varlığından, kendilerini bağlayan anayasadan, parti programından, kurallardan, teamül ve örften uzak davranıyorlar.

 

Ak Partililerden bir kısmı başkanlık sistemine itiraz ediyor, ancak kalben buğuz ediyorlar. Kalplerinin içini bilemezsin ki. Doğrusu bu değil diyorlar, konuşmuyorlar, yazmıyorlar, uyarmıyorlar ki... Belirtilen durumlar yönetimin şeklini, türünü ve etkisini gösteriyor. Demokrasi ve Cumhuriyet sözdür, eylemdir. Alan alır almayan almaz. Zorlama, kişisel ve kurumsal baskı kabul edilmez.

 

YENİ 3Y

 

Böyle bir ortamda ‘’3Y’’lerin sayısı artıyor. Yoksulluk, yolsuzluk, yasaklarla mücadele için ‘’3Y’’ yasama, yürütme, yargı yerine yeni ‘’Y’’ ler devreye giriyor; Yakınlık, Yandaşlık, Yağcılık, Yalakalık, Yobazlık; Yozlaşma ... Sürüp giden bir süreç.

 

AKP’NİN YAZILI METİNLERİNDE BAŞKANLIK YOK

 

AK Parti programı 58/62 hükümet programları, kalkınma planları ve özellikle 3 Ocak 2003 günlü acil eylem planı demokratikleşme ve hukuk reformu DHR - 04 kod no faaliyet içinde işbirliği yapılacak kurumlarla orta vadede yeni anayasanın yapımı açıklanmıştır: ‘’Yeni anayasa” olağanüstü dönemlerde ve şartlarda hazırlanmayacaktır. Anayasa hazırlık sürecine tüm kesimler katılacaktır. Taslak metin tartışılacak, eleştiriler doğrultusunda yeniden değerlendirilecek ve kabulü süreci işletilerek meşruiyet tartışmaları ortadan kaldırılacaktır. Yasama, yürütme ve yargı erkleri arasındaki kuvvetlerin denkliği esas alınacaktır.

 

AK Partinin yazılı metinlerinde başkanlık veya Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi yoktur. Ayrıca 2007 Özbudun taslağı, 2009 İç Tüzük Uzlaşma Komisyonu Raporu, parlamenter hükümet sistemini güçlendirici metinlerdir.Anayasaların ve kanun ve diğer genel mevzuatın hazırlanması yöntemi, usul ve adabı kendilerinden daha önemlidir.

Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siyasetcafe.com sorumlu tutulamaz.

Twitter'da Bizi Takip Edin

Facebook'da Bizi Takip Edin