Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Siyaset
Abdullah Gül'den ‘Başkanlık’ uyarısı!

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptığı konuşmada "Kendi rejimlerini bugünkü dünyaya adapte edemeyen ülkeler sonunda ani patlamalarla karşılaşıyor" diyerek Başkanlık Sistemine yönelik açık bir uyarıda bulundu.

6.4.2017  23:13

Abdullah Gül'den ‘Başkanlık’ uyarısı!

11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul'da düzenlenen 20. Avrasya Ekonomi Forumu'nda konuştu. Gül'ün referandum gündeminde otoriter sistemlere karşı verdiği mesajlar dikkat çekti. Gül "Kendi rejimlerini bugünkü dünyaya adapte edemeyen ülkeler sonunda ani patlamalarla karşılaşıyor" dedi.


BM'nin reforma tabi tutulması gerektiğini dile getiren Gül, "Alışık olmadığımız yeni siyasi yapılar ortaya çıkıyor. Güvenlik algılamaları farklı ortaya çıkıyor. Bütün bunlar geleceğin çok daha huzurlu olmadığını da gösteriyor. Ekonomik konuda da özellikle koruyucu tedbirlere başvurulması, mevcut yapıları çürütüyor" dedi.


“MUTLULUK, REFAH, GÜVENLİK GETİRMİYOR”


Siyasilerin seçim kampanyalarında popülizme başvurabileceklerini ancak sorumlu makamlara geldiklerinde bunu yapmamaları gerektiğini söyleyen 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül sözlerini şöyle sürdürdü; "Sorumluluklar üstlenildikten sonra popülizme yer vermek çok tehlikeli bir şey. Bu selamete, refaha ve güvenliğe çıkarmıyor. Avrupa ve Ortadoğu siyasi tarihi de bununla dolu. Aşırı milliyetçilik, ırkçılık ve ayrımcılık, İslamofobi gibi konular mutluluk, refah ve güvenlik getirmiyor."


“EKONOMİK KALKINMADAN SÖZ EDİLEMEZ”


Dünyaya yön veren ülkelerin başındaki liderlerin, demokrasi ve insan hakları gibi konulara referans yapmamalarının dikkatini çektiğini söyleyen Gül, "Bunlar insanlık için de, kendi ülkeleri içinde hayırlı neticeler getirmez. Doğru politikalar ülkeleri ve halkları mutlu ediyor. Bir bölgede güvenlik sağlanmadığı sürece, orada ekonomik kalkınmadan söz edilemez. Eski dünyada yaşamıyoruz. Zorla, güçle, hard power'la yeni düzenler kurulsun. Soft powerlar kurulursa o zaman mutluluk getiriyor" dedi.


“KENDİ REJİMLERİNİ BUGÜNKÜ DÜNYAYA ADAPTE EDEMEYEN ÜLKELER…”


En acı örneklerin Ortadoğu'da yaşandığını söyleyen Gül, "Kendi rejimlerini bugünkü dünyaya adapte edemeyen ülkeler sonunda ani patlamalarla karşılaşıyor. Sonra da buna bütün yabancı ülkeler karışmakta. Vekalet savaşları gerçekleşmekte. Dün Suriye'den gördüğümüz resimler. BM Güvenlik Konseyi'ni izleyenler olmuştur. Oradaki tartışmalar, insanlık adına utanç vericidir ve kaygı vericidir" diye konuştu.

Okuyucu Yorumları

Üzgün

19.4.2017

Sayın gül,siyasetteki nezih uslubunuzu ve gülen yüzünüzü aramıyor değiliz.anayasal düzende çalışmış güçler ayrılığına özen göstermiş ılımlı kucaklayıcı tavrınızla takdire şayandınız.seçmeniniz olmamama ragmen devlet adamlığınız ve diplomasi uslubunuzla eksikliginizi hissediyorum.sevgi ve saygılarımla.

ismail karacan

12.4.2017

Sayın Gül, şöyle ağız dolusu bir EVET veya HAYIR de de senin notunu verelim. neredesin anlayalım.

Aranar Turanli

9.4.2017

Sn. GÜL BU DEĞİRMENE AZ SU TAŞIMADIN DEĞİL Mİ? ZANNETMEKİ BU İŞLERDE PAYIN OLMADIĞINI

Ad Soyad adlı Kullanıcı

8.4.2017

Davutoğlutyla bunda da hayır Yok inanma.

Ad Soyad

7.4.2017

bu.yönden.ötürü.saygı.değerli.cumhur.başkanım.seni.bu.hayır.kampayasından.da.ötürü.çok.destekliyorum.bu.ülke.bir.potansiyele.sokulmak.isteniliyor.hepte.görüyorum.dış.güçler.bu.işleri.karıştırıyor.başta.abd.leri.israil.genelinde.bizimkilerde.çabuk.aldanıyorlar.bu.işlere.herşeyden.önce.kendi.çıkarına.değil.ülke.çıkarını.düşünmek.lazım.keşke.seningibi.abdüllatif.şener.gibi.ahmet.dağut.oğlu.gibi.düşünseler.bu.kadarda.dar.bunalım.sürece.girmeyecek.ülke.cumhur.reisim.bir.yanlışım.varsa.senden.özür.dilerim..saygılarımla.erdal.zeybek.chpsi.üyesi.0539.422.91.71.sana.hayırlı.sağlıklar.diliyorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siyasetcafe.com sorumlu tutulamaz.

Twitter'da Bizi Takip Edin

Facebook'da Bizi Takip Edin