Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Siyaset
Şükrü Karatepe, 'Bilmediğimiz bir sisteme geçiyoruz'

Türkiye, 16 Nisan'da Başkanlık Sistemi'ni öngören anayasa değişikliğini oylamak için sandığa gidecek. 'Evet' cephesi kampanya sürecinde Anayasa değişikliğinin neler getirdiğine ilişkin ayrıntıya girmezken, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe, sistem değişikliklerinde risk olduğunu söyledi.

12.4.2017  07:40

Şükrü Karatepe, 'Bilmediğimiz bir sisteme geçiyoruz'

Başkanlık Sistemi'nin mimarlarından Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe, önceki gün katıldığı bir televizyon programında 18 maddelik anayasa değişikliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Başkanlık Sisteminde Şehir Yönetimi” başlıklı bir makalesinde,  anayasa değişikliğinin ardından eyalet sistemine geçilmesini istediği şeklindeki eleştirilere de yanıt veren Karatepe, üniter devletten yana olduğunu fakat şehir yönetimini anlatırken ilçelere belediye, büyükşehir yönetimleri yerine de şehir yönetimi kavramlarının kullanılması gerektiğini ileri sürdü.


BAKTIK OLMUYOR, DEĞİŞTİRİRİZ

Meclis'in bütçe yapma yetkisinin elinden alınmasıyla ilgili değişiklik önerisini de açıklayan Karatepe, denge-denetleme esasını gözettiklerini, yeni düzenlemede hem Başkan'ın direnme yetkilerini hemde Meclis'in Başkan'a karşı direnme yetkilerini indirdiklerini söyledi. Pratikte sistemin nasıl işlediğini daha rahat görebileceklerini belirten Karatepe, “Uygularız 3 sene 5 sene, baktık olmuyor, toplanır parlamento tekrar değiştirir” ifadelerini kullandı. Ahmet Hakan'ın “Bu deneme yanılma tahtası mı” sorusuna “Netice itibariyle bilmediğimiz bir sisteme geçiyoruz biz” diyen Karatepe, Hakan'ın “Peki risk yok mu” sorusunu ise şöyle yanıtladı:


“Herşey de risk var. Bakın nerede risk var. İşte böyle bir sistemi bir politik liderin gündeme getirmesinde bile risk var. Ama risk var da, riskin de keyifli tarafı şu: Öyle bir risk ki bunu göze alıyorsunuz. Çıkıyorsunuz hiç bilinmeyen birşeyi, hem de bundan bir sene önce kamuoyu yoklaması yaptığınız da halkın yüzde 25'inin desteği var. Siz bunu gündeme getiriyorsuz. Herşeyin riski var. Risk her zaman vardır. Keyfi orada.”


BİLMİYORUZ

Partili Cumhurbaşkanlığı'na ilişkin tartışmaların da yapıldığı programda, Cumhurbaşkanı'nın parti genel başkanı seçilmesi durumunda hem yürütmenin hem de yasamanın başında olacağına dikkat çekildi. Parti liderlerinin eline liste alıp milletvekillerini belirlediğini hatırlatan Hakan'a, Karatepe'nin yanıtı şöyle oldu: 

 

“Parlamenter sistemin kaynağı olan İngiltere'de parti disiplini gelişti. Çünkü parti disiplini olmazsa parlamenter sistem çalışmıyor. Yani parlamentoda güvenoyu almış bir hükümetin varlığını sürdürebilmesi için gruba sahip olmanız ve grubun hükümete desteğinin devam etmesi gerekiyor. Başkanlık sistemi olan ülkelerde bu kadar parti disiplini yok. Tamamen disiplinsiz de demek istemiyorum ama bilmiyoruz.”


BAŞKANA BAZI İMTİYAZLAR TANIDIK

Programda Anayasa değişikliği geçerse Cumhurbaşkanı'nın denetimsiz olacağına ilişkin eleştirilerde gündeme geldi. Milletvekillerinin Başkan'a yazılı soru sorma hakkının bulunmamasına ilişkin Karatepe, Başkan'a bazı imtiyazlar tanıdıklarını söyledi: 

“Yazılı soru Başkana sorulamıyor. Yani işte başkana öyle bir ayrıcalık tanıdık. Başkan yani sonuçta. Başkana bazı imtiyazlar ayrıcalıklar tanıdık.” 


YARGICA, HOCAYA OY HAKKI YANLIŞ

Karatepe son olarak şunları söyledi: “2010'da getirilen tarafsız ve bağımsız yargı konusu olmadı. Mantıklı da değil. Ben aynı zamanda kamu yöneticiyim. Hiçbir meslek mensubunun kamuda kendileri tarafından yöneticilerini seçmesi doğru değildir. Mesela rektörler seçildi, seçim yapıldı üniversitemizi çökerttiler. Seçildiği günden itibaren o rektör, bir sonraki seçimde nasıl seçim kazanacak onun üzerine yatırım yapmaya başladı. Demokrasi diyorsun ama demokrasi daha çok politik amaçlı birşeydir. Düşünülür, rasyonel olan tayin edilir. Netice itibariyle hocalara üniversiteyi yönet diyorsun, hoca üniversiteyi nasıl yönetecek, yönetemiyorlar işte. Esasen bu sistemde yanlış. Tamamen değişmeli. Hocalar hiç yönetmemeli üniversiteleri. Yargıçlara da yargıç yönetiminin belirlenmesinde oy hakkı vermek filen o kadar doğru değil.ŞÜKRÜ KARATEPE KİMDİR?

Eski Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı. 10 Kasım 1996’da “Süslü püslü görünüşüme bakıp laik olduğumu sakın sanmayın. İçim kan ağlayarak bugünkü törenlere katıldım. Belki başbakanın, bakanların, milletvekillerinin bazı mecburiyetleri vardır. Ancak sizin hiçbir mecburiyetiniz yok. Düzen değişmeli. Bekledik, biraz daha bekleyeceğiz. Gün ola harman ola, Müslümanlar içlerindeki hırsı, kini, nefreti eksik etmesin” demişti. Karatepe, Başkanlık Sistemi'ni öngören anayasa değişiklik önerisini hazırlayan ekibin içindeydi.

Okuyucu Yorumları

Ad Soyad

7.5.2017

bu ülke sizin deneme tahtanız mı lan şımarık rezil herif

Mustafa TC Sönmez

15.4.2017

YAVŞAK YAVŞAK KONUŞMA ŞEREFSİZ. TÜRKİYE İŞİNİ BİLMEZ SÜNEPE SİYASETÇİLERİN DENEME TAHTASIMI SANDINIZ ADİ HAİNLER.

Metin ÇÖL

14.4.2017

Ahmak insanların hali. 80 milyonun geleceğini bunlar mı yön verecek.

AYSEL GÜNDĞDU

13.4.2017

OKULLARI YAZ BOZ TAHTASI YAPTINIZ ŞİMDİ SIRA DEVLET İDARESİNEMİ GELDİ

Ad Soyad

13.4.2017

he

cafer sen

13.4.2017

turkiye uc sene ayakta kalabilirmi

Melih Yalçıner

13.4.2017

Devlet idaresi yaz-boz tahtası değildir....

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siyasetcafe.com sorumlu tutulamaz.

Twitter'da Bizi Takip Edin

Facebook'da Bizi Takip Edin