Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Siyaset
Davutoğlu ekibi kararını verdi

13.4.2017  11:39

Davutoğlu ekibi kararını verdi

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı Etyen Mahçupyan, referandumda “hayır” oyu vereceğini duyurdu.


Etyen Mahçupyan, Karar gazetesindeki bugünkü “Bir AK Parti’li niye ‘Hayır’ der?” başlıklı yazısında, “Siyasetin kimliklere ve o kimlikleri taşıyan siyasi partilere körü körüne bağlılık üzerinden şekillendiği ülkemizde, bu tutuma aykırı tavır alanlar genelde kuşkuyla karşılanırlar” ifadelerini kullandı.


“TÜM SEÇİMLERDE BU PARTİYE OY VERDİM”


AKP’lilerin “yüzde 10-15”inin “hayır” oyu vereceğini öne süren Etyen Mahçupyan şöyle devam etti:

 

“Türkiye’yi demokratikleşme yönünde geleceğe taşıyacak olan sosyolojik tabanın muhafazakar dindar kesim olduğunu 90’ların başından bu yana savunuyorum. (…) Bu mülahazalar sonucu partinin kuruluşu öncesinden başlayarak AK Parti hareketini destekledim ve geçmiş tüm seçimlerde bu partiye oy verdim. (…) Cumhuriyet’in kuruluşundan gelen vesayet sistemine ve Kemalist ideolojiye hep karşı oldum, yıllarca o bakışı ve toplumda yaratmış olduğu tahribatı eleştirdim. Başkanlık sistemine her zaman taraftar oldum. Kararların toplumsal meşruiyet zeminini garanti eden ve yürütmeyi denetlenebilir kılan bir başkanlığın ülke için en akılcı yönetim sistemi olduğu konusunda kuşkum yok.”

 

 

“REFERANDUMDA OYUM ‘HAYIR’ OLACAK”


Etyen Maçupyan “Ancak bu referandumda oyum ‘Hayır’ olacak… Çünkü” diyerek gerekçelerini şöyle sıraladı:

 

“1) Önerilen tasarı başkanlık sisteminin ruhuna tümüyle ters 2) Bu tasarı suistimal edilmeye açık bir tek adam düzeni getiriyor 3) Eski sistemin kötü olması bizim de kötü bir sistem getirmemizi meşru kılmıyor 4) Apaçık yanlışı doğru diye savunmak ahlaki değil ve nihayet 5) Bu yönetim modeli AK Parti’ye, muhafazakarlara ve Türkiye’ye orta vadede büyük zarar verecek…”

Okuyucu Yorumları

Hud Altas

16.4.2017

TURHAN KARDES COK IYI YAZMISSIN BASKA LAFA LUZUM YOK.ANLIYAMIYORUM BUTUN DUNYANIN TAKTIRINI KAZANMIS BIR KISI HAKKINDA NASIL BOYLE ATATURK DUSMANI YARATILDI BENIM GUZEL ULKEMDE...

Samim Boztaş

15.4.2017

Atatürk ingiliz projesi ise Allah İngilizlerden razı olsun...

ahmet mehmet

15.4.2017

Etyen Mahçupyan (d. 1950), Türk gazeteci ve yazar. 1950'de İstanbul'da Katolik Ermeni bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.[1] 1968'de Robert Koleji'nde lise eğitimini tamamlayan Mahçupyan, 1972'de Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği'nden mezun oldu ve aynı üniversitedeki işletme alanında yüksek lisansını 1974'te bitirdi. Ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nın iktisat bölümünde, uluslararası iktisat alanındaki yüksek lisansını 1977'de tamamlayıp bu bölümde 1977-1980 yılları arasında akademisyen olarak çalıştı. 1980-96 yılları arasında üstdüzey şirketlerde yöneticilik ve kendi kurduğu şirketlerde işadamlığı yapan Mahçupyan, 1996 yılından itibaren entelektüel işlerle uğraşmak üzere ticari işlerini tasfiye etti. 1995–96 yıllarında Yeni Demokrasi Hareketi içerisinde yer alan yazar, 1997'de Radikal Gazetesi'nde köşe yazarı olarak çalışmaya başladı. 2000'de Radikal gazetesinden ayrılıp bir süre Yeni Binyıl gazetesinde yazmıştır. Ardından Mayıs 2001'de Zaman Gazetesi'nde köşe yazarlığına geçti.[2][3] 2007'de Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından bu gazetedeki sürekli yazılarını sonlandırmış ve Agos gazetesinin genel yayın yönetmenliğini üstlenmiştir. Bu görevini 2010 Kasım'da bırakmıştır. Mayıs 2014'te Zaman gazetesinden ayrılmıştır[4]. Ekim 2014'te Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başdanışmanı olmuştur.

Samet Tarık Kuzgun

15.4.2017

Gökan Mavi sıfır kilometre beyin örneğisin. Atatürk İmgiliz Projesiydi de Çanakkale de İngilizlerin anasını Mehmet Reşat mı ağlattı?

Sezai Çakıcı

15.4.2017

Atatürk değil ama AKP nin bir Abd projesi olduğu kesin. İşleri bittiğinde clozete atıp üstüne sifonun ipini çekecekleri bir proje.

Turhan Türemen

15.4.2017

Atatürk ingiliz projesi değildir geri zekalılar..Atatürkün çocukluğundan beri çalışkanlığını başarılarını vatanseverliğini zekasını iyi okuyun..Atatürkün okuduğu 10binlerce kitabı gidin Anıtkabirde gözlerinizle görün de utanın..Okul hayatı boyunca ve askerliği savaşları bütün hayatı boyunca başarılı olmuştur ve herkes için şanstır.. Atatürkün getirdiği yaptığı devrimlere bakın da utanın..Yaptıklarının hepsi halk içindir ve ingilizleri de fransızlarıda yunanı da ermenileri de herkesi ülkeden defetmiştir..Ne utanmaz yaratıklarsınız siz be..Utanmaz şerefsizler gerizekalılar..esas siz ingiliz köpeklerisiniz..!!

Gökan mavi

15.4.2017

Atatürk ingiliz projesidir. İngilizler tarafından desteklenerek kahramanlaştırılmıştır.

Erhan mertkaya

14.4.2017

Ataturke bütün dünya hayran ne kötülük gördün söylediği bütün sözler sanki bugünleri görerek söylemiş atatürkün büstü coguulkede var bir bizler çekemiyoruz nedense doğruyu söylediği için bu kadar uğraşmasanız manevi değerlerimizle bizlerde bu kadar savunma zorunda kalmazdık elinizi çekin artık dum koflar

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siyasetcafe.com sorumlu tutulamaz.

Twitter'da Bizi Takip Edin

Facebook'da Bizi Takip Edin