Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Siyaset
Abdulkadir Selvi 'Referandum Türkiye'yi sarstı'

20.4.2017  12:00

Abdulkadir Selvi 'Referandum Türkiye'yi sarstı'

AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi Referandum sonuçlarının Türkiye’yi ve AK Parti’yi derinden sarstığını yazdı.

 

YSK’nın referandum sürecini iyi yönetemediğini yazan Selvi, YSK kararında ısrar etti, iptal kararı vermedi. Ama bu karar tartışmayı bitirmedi” dedi.

 

Referandum sonuçları çerçevesinde Hükümet kabinesinde değişikliğin kesin olduğunu ve Melih Gökçek ile Kadir Topbaş’ın suyunun ısındığını ifade eden Abdulkadir Selvi’nin Hürriyet’teki köşe yazısında şunları yazdı:


“ANKARA’da gözler YSK’dan gelecek habere çevrilmişti.

 

YSK kararında ısrar etti, iptal kararı vermedi. Ama bu karar tartışmayı bitirmedi. Çünkü YSK, referandum sürecini iyi yönetemedi. YSK’nın kararı beklenirken, CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, “Meclis’ten çekilmeyi de konuşabiliriz” dedi. Böke’nin açıklamasının mürekkebi kurumadan CHP Grup Başkanvekili Levent Gök sorumlu bir açıklama yaptı; “Sine-i millet kararı yok” dedi. Gerçi Kılıçdaroğlu da “Bu seçimi tanımıyoruz” demişti. CHP’nin bu seçim sonucunu tanımamaya değil, tam aksine “Yüzde 49’u çerçeveletip genel merkeze asmaya” ihtiyacı var. Yüzde 49 demek, bir adım ötesinde yüzde 50-51 demektir. CHP şimdiye kadar tarihinde yüzde 49’u bulmadı. Kılıçdaroğlu 49’a liderlik yaptıktan sonra, “Referandum sonuçlarını tanımıyoruz” diyor. Tam aksine yüzde 49’a teşekkür ediyoruz, milletimiz bize büyük bir sorumluluk yükledi. Bu sonuçlar bir sonraki seçimde iktidarın işaretini taşıyor demesi gerekiyordu. Kılıçdaroğlu yüzde 49’a liderlik yaptı ama onu yönetemiyor. Oysa yüzde 49’la oluşan uzlaşmayı koruyabilse ilk seçimde başarının kapısını aralayabilir. Kılıçdaroğlu yüzde 49’un ne anlama geldiğini anlayamadı ama Cumhurbaşkanı Erdoğan fark etti. O nedenle referandum gecesi “Tencere-tava hep aynı hava” diyerek kriminalize etti. Kılıçdaroğlu da o tuzağa düştü.


AK PARTİ SONUÇLARI ARAŞTIRACAK 


CHP, YSK ile sokak arasında yüzde 49’la elde ettiği sermayeyi tüketirken, AK Parti referandum sandığından çıkan mesajı araştırıyor. 

Başbakan referandumla ilgili olarak, “Kendi payımıza düşen mesajı aldık” dedi. 

AK Parti, referandum sonuçlarına ilişkin bölgelerde araştırma yaptıracak. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyük şehirlerle ilgili ise ayrı bir çalışma yapılacak. ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, “klasik sağ-sol kalıplarının kırıldığını ve başta İstanbul olmak üzere şehirli, daha eğitimli, dünyaya entegre olan, bireysel hak ve özgürlükleri önemseyen yeni bir sosyolojinin oluştuğunu ve referandum sonuçlarında bunların etkili olduğunu” anlatıyor. 

AK Parti 15 yıllık iktidarı sürecinde oluşumuna katkı yaptığı yeni sosyolojiden kopmaya başladı. Önceden üniversite mezunu ve üstündeki eğitimli kesimden daha az destek alıyordu, bu oran şimdi lise seviyesine doğru geriliyor. Oysa Türkiye’de eğitim seviyesi yükseliyor, şehirli oyların sonuçlar üzerindeki ağırlığı artıyor. AK Parti’nin yeni bir dile ve bu kesimlere ulaşacak politikalara ihtiyacı ise büyüyor. 

Referandum sonuçları 2019 seçimleri öncesinde ‘erken uyarı’ olarak görülüyor. 7 Haziran seçimlerinde benzer bir durum yaşanmıştı. AK Parti o zaman seçmenin verdiği mesajı aldı,1 Kasım seçimlerinde tekrar tek başına iktidarı elde etti. Bu kez sorun daha derinde. 


KABİNE REVİZYONU


Bu arada Başbakan sinyalini verdi. Kabine değişecek. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan küçük çaplı değişiklikleri tercih etti ama AK Parti kulislerine göre bu kez kabinede geniş çaplı bir revizyon olacak. Kürt oylarındaki artışın kabinede karşılık bulması bekleniyor. 

Başbakan Binali Yıldırım, genişletilmiş il başkanları toplantısının kapalı bölümünde, “Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nden gelen anlamlı oylardan ötürü teşekkür ediyorum. Bu seçimin kaybedeni yok, kazananı var. Herkesi kucaklamamız lazım” diye konuştu.

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, “Türkiye’nin yeni bir Kürt politikasına ihtiyacı var. Güvenlik mi, yeni Kürt politikası mı demek doğru değil. Bunlar birbirinin alternatifi değil. Güvenlikten taviz verilemez. Ama AK Parti’nin yeni bir Kürt politikasına ihtiyacı var. Kürtlerin referandumda verdiği desteği görmezden gelmek, AK Parti’ye verilecek en büyük zarardır” dedi. 

AK Parti açısından en başta gelen, İstanbul ve Ankara olmak üzere büyük şehirlerdeki sonuçlar. 

Çünkü 30 büyük şehirden 17’si hayır dedi. Bu sonuçlar hem kabineye hem ekonomi politikalarına yansıyacak. 

Referandum sonuçlarının Melih Gökçek ve Kadir Topbaş etkisi ise yerel seçimlerde görülecek.”


siyasetcafe.com

Okuyucu Yorumları

S.Sarıoğlu

22.4.2017

Bu referandumda % 49 Hayır oyu kullananlar yeni Anayasaya muhalefet eden vatandaşlardır

Aranar Turanli

22.4.2017

VE HİÇ SIKILMADAN AYAN BEYAN KILLANILAN MÜHÜRSÜZ OYLAR KONUSUNA DA DEYİNMEMİŞSİNİZ

Aranar Turanli

22.4.2017

Abdur kadir bey biraz fazladan saçmalamamış mısın Neden bu olayda hem CHP ve AKP açılarından MHPli seçmenlerin etkinliklerinden söz etmemişsiniz? Bu %deler ne CHPe ve nede AKP aittir Bu seçimde kürtler ikiye bölündü bir bölümü PKK etkisinde ikinci bölümüde Barzani ona bağlı Leyla Zana etkisinde olan emanet oylardır.Tüm % deler ne CHPe nede AKP e ait sabit oylar olmayıp emanet oylardır.Nereden bakarsanız bakınız Bahçelisiz bir seçim AKP nin sonudur. Bekle ve gör Aksu!

HIDIR YILMAZ.

22.4.2017

MERHABA..HERKES KENDİ HAYIRINDAN HAREKET İLE,HAYIRLAR CEPHESİNİ OLUŞTURDU KEMAL KILIÇDAROĞLU VE CHP,BU CEPHENİN BİR BÜYÜK BİLEŞENİDİR.AKP VE TAYYİP BEYİN BUNDAN BÖYLE SÖYLEYECEĞİ VE YAPACAĞI HER YANLIŞ SÖYLEM VE EYLEM BU HAKLI CEPHEYİ BÜYÜTECEKTİR.BY SELVİ BU GERÇEĞİ BİLDİĞİ VE GÖRDÜĞÜ İÇİN HİNLİK YAPMAYA ÇALIŞARAK CEPHEYİ BÖLMEYE ÇALIŞIYOR...ŞEKER ÇAYA ÇOKTAN ATILDI VE ERİME HIZLANIYOR,HIZLANACAK.HALKIZ,HAKLIYIZ,KAZANACAĞIZ..SEVGİ VE DOSTLUKLA.

kerem

20.4.2017

haksızlık arsızlığın hırsızlığın belimizi büktüğü doğrudur.

Seyfettin TIKIZ

20.4.2017

Abdulkadir Selvi Subliminal mesaj veriyor. %49 hayır verenleri lideri Kılıçdaroğlu diye. Ne münasebet. Biz Milli Görüşçüler olarak, ölçümüzü haktan alırız. Başka değil.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siyasetcafe.com sorumlu tutulamaz.

Twitter'da Bizi Takip Edin

Facebook'da Bizi Takip Edin