Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Yazarlar


ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ, BİZDEKİ AYDINLAR ve BAŞKANLIK SİSTEMİ!

29 Ocak 2017 Pazar

Selçuk DÜZGÜN

Selçuk DÜZGÜN

sduzgun@siyasetcafe.com

Milletimiz neredeyse 200 yıldır bir anayasa arayışı içerisindedir.

Bunun için Tanzimatlar, Meşrutiyetler, tek partili-çok partili Cumhuriyet dönemleri hep bir anayasa arayışı içerisinde geçmiştir.

Bizim kadar anaysa değiştiren, yeni anayasalar arayan bir başka devlet neredeyse yoktur.

Bu acı gerçeklerimize bir çok sebep bulabilirsiniz ama benim için en önemli sebep maalesef bizim aydın tiplerimizdir.


Yine son 200 yıldır biz millet olarak çağdaş dünyayı okuyacak, bu okumayı kendi toplumuna uyarlayarak geleceğimizi temin edecek aydın tiplerimiz maalesef olmamıştır.


Bu olmadığı gibi bir garip aydın tipiyle karşı karşıya kalmış durumdayız.


Nasıl mı?

Boğazda rakı yudumlayıp, milleti hor gören  ve fakat her dafasında `rejim` kurtaran, `demokrasi` havarisi kesilen bir yığın aydın  tipi ile karşı karşıyayız.


Bunlar `halkcıyız` dedikleri halde asla halka güvenmez ve hücrelerine inmezler.

`Efedim dağdaki çoban ile benim oyum bir mi?` diyerek bir acayıp ve aşağılık kopleksle kendilerini elit sınıfına koyarlar.


Bu bakış açıları ile;halkı, güdülenmeye ve yönlendirmeye muhtaç, kendi menfaatlerini ve ülke gerçeklerini bilmez bir yığın olarak görürler.


Yine bunlar dillerine `milli irade` cümlelerini yükler ve sloganını atarlar, ama her defasında bi irade ile alay ederler.

 

Bu tipler asla yanılgıyı ve yenilgiyi kendilerine yakıştırmazlar.


Bu tür aydın tipinin en belirgin özelliği;kendi milletine ters düşmesi ve ona yabancılaşmasıdır.
Bu tipler adeta millet ne istiyorsa onun tersini isterler.

Bu tür aydınlar düşüncelerinde, ahlak ve alışkanlıklarında  millete ne kadar yabancı davranırlarsa o derece kendilerini elit, onlardan olmayanları koyun  gözü ile bakarlar.


Bunların kültür ve medeniyet anlayışları, kanun, hukuk, rejim ve anayasal görüşleri genelikler millete aykırıdır.


Mesala;millet genellikle Türk ve İslam kültürü ile yaşamını sürdürdüğü halde, bunlar yabancı hayranlığı ile batılılaşma serüveni içerisindedirler.


İşte bu tipler yüzünden maalesef milletimiz 200 asırdır kendi özüne uygun bir anayasaya kavuşamamıştır.


Şimdi yaşadığımız sıkıntılar, karşılaştığımız fikirsel ayrışmalar, siyasi düşmanlıkların sebebi milleti ile kucaklaşamayan, ona gerçekleri anlatamayan aydın tiplerimiz yüzündendir.


Yeni bir anaysa Referandumu öncesi `Evet` veya `Hayır` tartışmalarının sloganlar halinde yürümesinin asıl sebebi de işte bu aydın problemimizin eksikliğinden kaynaklanmaktadır.


Son söz:

 

Mevcut lideri seversiniz veya sevmezsiniz Türk Milletinin tarihi tecrübesine yatkın, milli iradesini  en dinamik halini yansıtan sistem Başkanlık Sitemidir.

 

Bizim Erdoğan üzerinden değil, hakikatler üzerinden bu konuyu tartışmamız lazım.


Bunun için de Türkiye`nin yepyeni bir aydın tipine ihtiyacı vardır.

 

Milletin bağrından kopmuş, kendine yabancılaşmamış fakat dünya gerçeklerini iyi kavramış bir aydın tipine.


İnşallah biz birbirimizi yemeden o tipler artık ortaya çıkmaya başlarlar.

 

Tekrar ediyorum ve ölene kadar edeceğim,  ben başkanlık sisteminden yanayım. Bu görüşümün hiç bir siyasi parti ve önümüzdeki referandumla alakası yoktur.

 

Milletimizin ve devletsel anlayışının tarihsel sürecinde gelen gerçek budur.

 

Ve bu gerçek reverandumdan sonuç ne çıkarsa çıksın birgün kendini bulacaktır.

Okuyucu Yorumları

Ad Soyad

13.3.2017

AKP Karamürsel İlçe Gençlik Kolları Başkanı Adem Özgüneş başında Reis’in gençliği yazılı bir bant, elinde "Faşist Hollanda" yazılı pankart, üstünde ise Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafının olduğu bir tişörtle eylemdeydi. Tişörtte Erdoğan’ın fotoğrafı üzerinde de “Atam izindeyiz” yazısı yer alıyordu. Yani bu çomar izindeyiz darken: -millyetçiliği biz de ayaklar altına alacağız, sonar bozkurt işareti yapıp ülkücüleri salak yerine koyup çıkarlarımıza bakacağız -Ayakkabı kutularında para saklayacağız, fetö yaptı diyeceğiz -Önce Rusya uçağı düşürüp eyyyy rusya diyeceğiz, sonar tokadı yiyince fetö yaptı diyeceğiz -Önce Suriyeye gidip Şamda namaz kılacağız diyerek sonar Esad rejimi ve Rusya ile Masaya oturmk zorunda kalacağız, -Önce Fetö ile yıllarca beraber yürüteceğiz, sonar eyy pensilvanya deyip kumpas davaları için kandırıldık diyeceğiz. -Önce pkk terör örgütü ile Osloda İmralıda aynı yatakta olacağız, hendek kazdıracağız, bu ihanetle yere çakılınca tekrar savaşacağız -Önce allah kuran islam diyeceğiz, sonar Bakara suresi ile Makara yapacağız, -Önce bir yüzükle yola çıkacağız sonar evlatlarımıza sıfırla 30 milyoncuğu gemicikleri diyeceğiz -Önce İsraile one minut diyeceğiz sonar yok ya ne haddimize, bizim tepkimiz moderator zavallısına idi diyeceğiz -Önce milletin hizmetkarıyız diyeceğiz sonar çiftçiye ananı da al git diyeceğiz, Somada madenci tekmeleyeceğiz, seçmene belediye başkanı olarak oy vermeseydin şerefsiz diyeceğiz, ölne madenciler için fıtratlarında var diyeceğiz - Yabancılara köprü yapıp oy avına çıkacağız sonar o köprünün işletme maliyetini vatandaşına cebinden ödeteceğiz -Önce din imamhatip islam diyeceğiz, mitinglerde Kuran sallayacağız0, sonar kurduğumuz vakıflarda çocuk s..keceğiz, oğlancılık yapacağız, yurtlarda kız öğprenci yakacağız, parklarda şehirlerde hamile kadınlara saldıracağız, kadın erkek eşitliğine inamıyoruz diyeceğiz, tecavüz uğramış kadın için anne ölsün çocuk kalsın diyeceğiz, küçük kız çocuğu tecavüze uğradığında küçüğün rızası var diyeceiz, iffetli kadın kahkaha atmaz diyeceğiz, sarıklı cübbeli ahlaksız cemaatlere meydan vereceğiz, -Önce oy için Türk bayrağına sarılacağız, sonar miting bittiğinde yerlere atıp çöp kutularına o bayrağı atacağız -Önce yenikapıda fetö korkusu ile millet meydanlara toplayıp birlik beraberlik nutukları atacağız, sonar referandumda HAYIR diyenler için terrorist vatan haini diyeceğiz -Önce kendi ülkemizde seçim öncesi yurtdışında ve gümrüklerde seçim propagandası yapmayaı yasa ile yasaklayacağız, sonar mağdura yatmak için bakanları Avrupaya göndereceğiz, -Önce kendi ülkemizde bizden olmayanlara propaganda için türlü oyunlarla bahanlerle engellemeler oluşturacağız, ama Avrupayı nzailikle antidemokratlıkla suçlayacağız Yani kısacası bu çomar diyor ki merak etme izindeyiz, bütün bunları tasvip ediyoruz ve kaldığı yerden devam ettireceğiz, izinden gideceğiz. Ak gençliğin gittiği ‘Atasının izine bak’. Zavallılar. Elvin Zeynel TİMUR

M.a.meral

29.1.2017

Sorun başkanlık sisteminde deyil ki! Kadı yı da başkan atıyor 2baskanla, kadı Anam izi bellerse kime şikayet ederiz? ??

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siyasetcafe.com sorumlu tutulamaz.

Cinsel fantazi ölümüne sebep oldu

YAZARLAR

HIZIR'IN GEMİYİ DELMESİ

HIZIR'IN GEMİYİ DELMESİ

Cengiz Han Güven

YAĞMUR YAĞDI, BÖYLE OLDU!

YAĞMUR YAĞDI, BÖYLE OLDU!

Selçuk DÜZGÜN

YELİZ KORAY OLAYI!

YELİZ KORAY OLAYI!

Selçuk DÜZGÜN

İNGİLİZ  OYUNLARI

İNGİLİZ OYUNLARI

Erkan Macit

15 TEMMUZ NEDİR

15 TEMMUZ NEDİR

Selçuk DÜZGÜN

KRİSTOS/CHRİSTOS

KRİSTOS/CHRİSTOS

Cengiz Han Güven

ADALET!

ADALET!

Selçuk DÜZGÜN

GÖKKUŞAĞI

GÖKKUŞAĞI

Gülbeniz BAYRAMLI

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Twitter'da Bizi Takip Edin

Facebook'da Bizi Takip Edin