Site Haritaları Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Yazarlar


FETÖ'nün Kırım Tatarları üzerinden Türkiye Rusya ilişkilerini bozma oyunu

26 Temmuz 2016 Salı

Ünver SEL

Ünver SEL

Dünya Kırım Tatar Kongresi'nin 2015 yılında Ankara'da Türkiye Cumhuriyeti'nin muhtelif resmi kurumlarının, Türkiye'de faaliyet gösteren bazı Kırım Tatar derneklerinin ve vakıflarının maddi olarak desteklenmesi ile yapılması sürecinde; bu organizasyonda FETÖ'nün parmağı olduğu iddia edilmişti.

 

 

Söz konusu iddia, Kırım'ın Ukrayna'ya bağlı olduğu dönemde Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM)'nin Başkan Yardımcısı Zaur Smirnov tarafından "Ria Novosti" ajansına verilen açıklama ile yapılmıştı. İstihbarat bilgisinin sahibi Zaur Smirnov; Kırım, Rusya'nın terkibine geçtikten sonra Kırım Cumhuriyeti Etnik İlişkiler ve Sürgünden Dönen Vatandaşlar Komitesi'nin Başkanı olarak görev yapmaktadır.

 

 

Smirnov, bu süreçte yaptığı açıklamasında Dünya Kırım Tatar Kongresi, FETÖ' nün; Türkiye - Rusya ilişkilerinin bozulması için ABD'den sipariş üzerine Ankara'da yapıldığı bilgisi verilmişti. Ayrıca FETÖ, bu plan ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin'in arasının açılması ve Türkiye - Rusya ilişkilerinin bozulmasının amaçlandığı söylenmişti.

 

 

Nitekim bu kongre sonrası, Türkiye - Rusya ilişkileri bozulmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik uluslararası alanda saldırılar başladı. FETÖ, bu dönemde nihai darbeyi önümüzdeki günlerde aydınlanması beklenen Rusya uçağının düşürülmesindeki rolü ile üst seviyeye çıkardı. Sonuçta Türkiye - Rusya ilişkileri tarihi bir darbe aldı.

 

 

Ukrayna ve Kırım'daki "Gladyo" yapılanmasının başında bulunan Mustafa Cemilev, uzun yıllardır Fetullah Gülen grubuyla bağlantıda olduğu yakından bilinmektedir. Nitekim Türkiye'de yapılan son darbe girişimi ile Fetullah Gülen cemaatinin FETÖ adı verilen yapılanmasının da İslami versiyonda bir "Gladyo" teşekkülü olduğu açıkca görüldü.

 

 

 

Ünver SEL

Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu

Genel Başkanı

Okuyucu Yorumları

RAMAZAN BEKER

3.8.2016

EĞERKİ MUSTAFA CEMİLOĞLUNDAN BAHSEDİYORSAN EN HAFİF TABİRLE ŞEREFSİZLİK EDİYORSUN.CEMİLOĞLUNUN MÜCADELESİNİ TAAA MAMAK ZİNDANLARINDA İKEN ÖĞRENDİM. SEN NE HALT EDİYORDUN O ZAMAN BİLEMEM.FİTNE ZAMANIMI ŞİMDİ.UTANMALISIN.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siyasetcafe.com sorumlu tutulamaz.

Uzaylılar bizimle neden bağlantı kurmuyor? İşte bilimin cevabı

YAZARLAR

HALK VE CUMHURİYET

HALK VE CUMHURİYET

Cengiz Han Güven

Utanç duvarı  'Sea Pearl '

Utanç duvarı 'Sea Pearl '

Mürteza ÖZTÜRK

SON ÇAĞRI

SON ÇAĞRI

Gülbeniz BAYRAMLI

Türkiye'de parlamenter sistem var mıydı?

Türkiye'de parlamenter sistem var mıydı?

Prof. Dr. Yahya Sezai TEZEL

Kabulleniş...

Kabulleniş...

Azade Aliyeva

Ey problem!

Ey problem!

Alişan SATILMIŞ

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Twitter'da Bizi Takip Edin

Facebook'da Bizi Takip Edin