4 yaşında Çölü Geçip Savaştan Kaçtı

4 yaşında Çölü Geçip Savaştan Kaçtı

Suriye'deki savaş yüz binlerce çocuğun yaşamını dramatik şekilde etkiledi. Hatta kaybolmuş bir kuşaktan söz ediliyor. 4 yaşındaki Marwan, tek başına çölü geçmeye çalışırken Ürdün sınırında BM gözlemcileri tarafından bulundu...

Ürdün'e, Lübnan'a, Türkiye'ye  sığınan çocukların çoğu bir bakıma şanslı çünkü savaşın acımasız yüzünden kurtulmuş oluyorlar. Madalyonun diğer tarafında ise bir çoğu onları koruyup kollayacak ebeveynlerini savaşta kaybettiler. Küçük Marwan da elinde plastik poşetinde biraz su bir kuru ekmek koskoca çölü aşarak Ürdün'e ulaşmayı başardı. 


Andrew Harper, Mülteciler için Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği Ürdün temsilcisi, bu fotoğrafı pazar günü şahsi twitter hesabndan paylaştı. 

Ama bu hikayenin savaş sırasında yerinden olanlar içinde mümkün olduğunca mutlu bir sonu var: Harper Pazartesi günü Mervan'ın annesi ile buluşturulduğunu yazdı.

SORUNLAR KAMPLARDA DA BİTMİYOR

Suriye'de şiddetini arttırarak devam eden iç savaş nedeniyle aileleriyle güvenli gördükleri bölgelere gelen ve burada kurdukları çadırlarda yaşam mücadelesi veren çocuklar, su sıkıntısı ve olumsuz çevre koşulları nedeniyle salgın hastalık riski altında.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi Basın Danışmanı Burak Karacaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'de 3 yıldır süren iç savaş nedeniyle başta Türkiye sınırına yakın Suriye kamplarında, çocuk felci olmak üzere birçok salgın hastalık riskinin bulunduğunu söyledi.

İç savaştan kaçarak Türkiye sınırı yakınlarında oluşturulan Atme, Kerame, Kah, Babel-Hava başta olmak üzere 23 kampta 150 bini aşkın Suriyelinin bulunduğunu ifade eden Karacaoğlu, çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan kamp sakinlerinin yetersiz beslenme ve su sıkıntısının baş gösterdiği kötü koşullarda yaşam mücadelesi verdiğini anlattı.

İHH İnsani Yardım Vakfı olarak Türkiye sınırındaki 23 kampa düzenli yardımların yapıldığı aktaran Karacaoğlu, "Her gün Suriye'den kaçışlar devam ettiği için yardımlar yetersiz kalıyor. Kamlardaki olumsuz şartlar nedeniyle başta çocuklar olmak üzere birçok kişi salgın hastalık riskiyle karşı karşıya. Türkiye sınırına yakın bölgelerde oluşturulan 23 Suriye sığınmacı kampında 50 bin çocuk salgın hastalık ve çocuk felci riski altında bulunuyor" diye konuştu.

Karacaoğlu, kamplarda gıda ve ilaç başta olmak üzere birçok yardım malzemesine ihtiyaç duyulduğunu, bu konuda uluslararası yardım kuruluşlarının harekete geçmesi gerektiğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.