1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 500 yıl sonra dünya neye benzeyecek? İşte cevaplar...
500 yıl sonra dünya neye benzeyecek? İşte cevaplar...

500 yıl sonra dünya neye benzeyecek? İşte cevaplar...

Yüzbinlerce yıldır farklı canlı türlerine ev sahipliği yapan Dünya 4,5 milyar yıllık hayatında birçok büyük değişikliklere tanıklık etti.

A+A-

Kar amacı gütmeyen The Conversation derneğinin katkılarıyla uzmanlar ve bilim insanları, "Curious Kids" (meraklı çocuklar) programı kapsamıyla çocukların bilimle ilgili merak ettikleri soruları cevaplıyor.

DÜNYA NEYE BENZEYECEK?

 

Binghamton Üniversitesi ve New York Eyalet Üniversitesi'nden Michael A. Little ile William D. MacDonald, "500 yıl sonra Dünya neye benzeyecek?" sorusunu cevaplamaya çalıştı.

Geleceği tahmin etmek zor ama...


Bilim insanları Dünya'nın geleceği hakkında oldukça doğru tahminlerde bulunabilir. Ancak bundan 500 yıl sonra Dünya'nın nasıl olacağını tahmin etmek oldukça zor bir iş, çünkü birçok faktör belirleyici olabilir.

Kristof Kolomb'un Amerika'yı keşfettiği 1492 tarihinden veya İstanbul'un fethi 1453'te, bugünlerde yaşanacak olanları tahmin etmek ne kadar kolay olabilirdi.

Fakat bilim ve teknolojinin sunduğu imkanlar ile 500 yıl sonrasında olabilecekler hakkında bazı ip uçlarına sahibiz.

 

Dünya'nın iki temel değişim süreci

Gezegenimizin değişiminde iki ana süreç etkili. Biri gezegenin Güneş'in etrafında dönmesi ve hareket etmesi gibi doğal döngüleri içeriyor, diğeri ise Dünya'daki canlıların, özellikle de insanların yaşamından kaynaklanıyor.

Dünya’nın eksen eğikliği şu anda yaklaşık 23,4 derece ve bu da bize 4 mevsimi veriyor.

  • Buzul çağları Dünya’nın eksen eğikliği ve yalpalamasına bağlı olarak 40-100 bin yıllık aralıklarla görülüyor. Beş yüz yıl jeolojik açıdan çok uzun bir süre değil. Yani 500 yıl sonrası için yeni bir buz çağı beklenmiyor. Aksine, Sanayi Devrimi'nden beri katlanarak artan sera gazı emisyonları küresel ısınmaya sebep oluyor.

500 yıl sonra Dünya haritası değişebilir


Özellikle insanlar Dünya'yı birçok yönden değiştiriyor. Şu anki küresel krizin başlıca sorumlusu olan insanlar, çoğunlukla atmosfere gezegenin ve atmosferin kaldırabileceğinden daha fazla sera gazı salan fosil yakıtları yakarak iklimin değişmesine neden oluyor.

Normalde, sera gazları, bir seranın camının yaptığı gibi Güneş'ten gelen ısıyı hapsediyor ve Dünya'nın daha sıcak olmasına sebep oluyor.

Havaya atılan çok fazla karbondioksitin sonucu, sıcaklıkların artması ve bu da Grönland ve Antarktika'da tehlikeli derecede sıcak yaz günlerine ve buzların erimesine neden olabilir.

HARİTADAN SİLİNECEK...

 

Eriyen buz tabakaları deniz seviyesini yükselterek, Bangladeş gibi su seviyesinin altında olan kıyı bölgeleri tehlikeye atıyor. Böyle devam etmesi durumunda, 500 yıl sonra Hollanda'nın bir kısmı, ABD'nin bazı eyaletleri, Afrika ve Asya'da birçok ülkenin haritan silinme riski var.

Bunun yanı sıra, küresel ısınma ile daha güçlü ve sıkı fırtınalar olacak, orman yangınlarının önüne geçmek neredeyse imkansız hale gelecek. Kuraklık nedeniyle birçok ülkede normal yaşam imkansız hale gelecek ve toplu göçler olacak. Dünyanın tüm canlıları risk altında kalacak.

Bu değişiklikler, büyük ölçüde insanların yollarını değiştirmeye ne kadar istekli olduklarına bağlı olarak, 500 yıl içinde çok farklı bir gezegene yol açabilir.

 

siyasetcafe.com

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler