1. YAZARLAR

  2. S. Ağa BAYDİLİ

  3. AHLAK, ADALETİN HAYAT YORUMUDUR
S. Ağa BAYDİLİ

S. Ağa BAYDİLİ

Yazarın Tüm Yazıları >

AHLAK, ADALETİN HAYAT YORUMUDUR

A+A-

Hayattan aklı kovmak; imandan ahlakı kovmaktır. Akıl eşrefi mahlûkatın mesuliyet alanıdır; dini hakikatlerin, dini mesuliyetlerin, dini emanetlerin üstlenilme sahadır. İmana kabiliyetli AKILLAR bilirler ki ilahi mesuliyetin teslim edilmektir. İnsanın eşrefi mahlûkat kılan Elest Bezmi'nde aklın mesuliyetini üstlenme cesaretidir.

 

İslam özü geçmek ve ahlakın sınırlarını Tanrı'ya kadar genişletme disiplinidir. Akledecek, soru soracak, tefekkür etmek ve iman ettiniz… Müslümanca daha doğrusu insanca eğitimin ana ilkesi aklı bağımsızlaştırmak, ahlakı bayraklaştırmaktır. Evrensel insanın hakikatleri teslim almama, razı olunan kişi, aklın, mesuliyeti üstlenilen aklın hakikatleridir.

Bilenler bilir ki kutsal emirler hangi coğrafyadan, hangi zaman diliminden olursa olsun; sadece, sıra ve ısrarla akıl sahibi insanlar içindir.

 

Aklederek iman edenler bilirler ki; ahlak adaletin akıl yorumudur, aklın inşasıdır, aklın zekâtıdır. Aklı yok sayarsanız ahlakı yok sayarsınız, adaleti yok sayarsınız, dini yok sayarsınız. Kerameti kendinden menkûl, kerameti kursağından menkûl, kerameti çaldıklarından menkûl Ebu Leheb soylu, sözümona huri müşterisi din hokkabazlarına hatırlatmak isterim ki; aktan hadım ederek ahlak yırdığınızı kapatamazsınız. Büzülmüş ideolojinizin büzülmüş kavramlarıyla mümin aklın muhakeme coğrafyası daraltmak meydanlardan alkış çalmaya benzemez. Türk Milleti; aklın milletidir, ahlakın milletidir, adaletin milletidir. Yumrukları acıtıcı, aklı; iblisi tanıyacak kadar matematik erbabıdır.

 

İnanıyor ve umut ediyorum ki Türk Milleti; Çocukların geleceğinden aklın çalınmasına, çocuklara hayatın ahlakın çalınmasına, çocuklarının yarınından adaletin çalınmasına izin vermeyecek ve itikat imamımız olan İmam Maturidi'nin ikazlarını unutmayacak, ertelemeyecek, hiçbir zaman tarikatın servetine pişekar kılmayacaktır.

 

Türk Bayrağı önceliği kadim töremizin örgütü aklın, ahlakın ve adaletin fotoğrafıdır; daha çok insanın üstüne… Türk milliyetçiliğine genelikle bir kabilecilikten çıkarıp evrensel dünyanın geleceğine tasavvuruna dönüştüren bu değişmez, bu değişmeyecek ve bu değiştirmeye kimsenin gücündeki yetmeyeceği fıtratın bayraktarlığıdır.

 

Kim iseniz; icat olasılık kuzeninin adı neyse; hangi şehvetin, hangi iktidarın, hangi servetin kulu koşulları; Müslüman Türk'ün akıl kumaşından.

 

S. Ağa Baydili

Siyasetcafe.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.