1. HABERLER

  2. TARİH

  3. Ali Hikmet İnce ile 'Pazar Sohbeti': Kurbanlarını gazete ilanıyla bulan kadın seri katil: Bayan mavi sakal
Ali Hikmet İnce ile 'Pazar Sohbeti': Kurbanlarını gazete ilanıyla bulan kadın seri katil: Bayan mavi sakal

Ali Hikmet İnce ile 'Pazar Sohbeti': Kurbanlarını gazete ilanıyla bulan kadın seri katil: Bayan mavi sakal

Bayan Belle Gunness, yeni hayat kurmak için ABD’ye geldi. ‘Amerikan rüyası’nı gerçekleştirmek, zenginleşmek amacıyla kendince yol tuttu. Servet sahibi oldu fakat gönlünce harcayamadı. Kurbanlarıyla aynı kaderi paylaştı. Suç ortağının hedefine oturdu. 

A+A-

Belle (Paulsdatter) Gunness (1859-1908), Norveç’ten ABD’ye - Illinois’e! - taşınan göçmendi. Tam adı: ‘Brynhild Paulsdatter Storset’ idi. Selbu’da, 11 Kasım 1859’da doğdu. Babası duvarcı ustası, annesi çiftçiydi. 8 kardeşin en küçüğüydü. 1881’de, ‘yeni dünya’ya geldiğinde 22’sindeydi. Ablası Anne’nin Chicago’ya çağrısına/davetine uydu. Anne evliydi. Şehirde kalabalık sayılacak Norveç muhacir topluluğu otururdu. 

Belle, 1,83 metre boyunda, 91 kilo ağırlığındaydı. Kuvvetliydi, sağlıklıydı, güzel sayılabilirdi. Çiftçilikten iyi anlardı. Aileden ‘hayvan besicisi’ydi. Babası gibi - ustalıkla! - duvar örer, badana/boya yapardı. Yüzünde asılı duran mütebessim maskenin ardında, çabuk para kazanmak isteyen, her yolu mubah sayan ve korku tanımayan karakter taşırdı. Son derece sakin yapılıydı. Planlıydı, suç delillerini saklamayı - neredeyse! - doğuştan öğrenmiş sayılırdı. 

ABD kurallarına uydu. ‘Peterson’ soyadını aldı. Evlere temizliğe gitti. Çamaşırcılık, çocuk bakıcılığı yaptı. Zengin ailelerin yanına ‘kâhya’ girdi.

 

hjhjh-min.JPG

Seri katil Belle Gunness'in son yıllarında çekilmiş bir resmi

 

- İlk Kocasının Zenginleşmesini Bekledi… -

 

İlk evliliğini, 1884’de, güvenlik görevlisi Mats Ditley Anton Sorenson ile yaptı. Kocası, kendisi gibi çalışkan ve girişkendi. Norveç göçmeniydi. Hayali: Çok çocuk yapmak ve zengin olmaktı. On yıl sonra, 1894’de, meslek değiştirdi. Ticarete atıldı. Şekerci dükkânı açtı. Karısı yanındaydı. En büyük yardımcısıydı. Aile para kazandı. Çevresinin ifadesiyle ‘varsıllaştı’! Bay Sorenson, canını sever, pek kıymet verirdi. Farklı şirketlerden 2 hayat sigortası poliçesine sahipti. Bayan Sorenson’un da ilk kurbanı olacaktı. Bir gece, ailenin ‘ekmek teknesi’ şekerci dükkânında yangın çıktı. Bütün birikim kül haline geldi. Mats Sorenson da, gaz lambasının patlamasıyla çıkan alevlere kurban gitti. Yanarak hayatını yitirdi.

Polis kayıtlarına göre olayda kusur veya kasıt yoktu. Sigorta şirketleri poliçelerde yazılan miktarı, 5 bin doları ödedi. Toplam tazminat, olayın vuku bulduğu dönemde çok büyük servetti.

Aynı yıl Sorenson Ailesi’nin büyük kızı Caroline de hayatını yitirdi. Zaten ölümcül hastalığın pençesindeydi. ‘Acısını bir nebze azaltacak miras bıraktı!’ Hayat sigortası sahibiydi. Annesine, Belle Sorenson’a yüklü tazminat ödenecekti.

Sorenson’lar, yılın sonuna doğru bir kara haber daha alacaktı. Oğul, Alex de vefat edecekti. Ölüm sebebi ablası ile aynıydı. O da hayat sigortalıydı. Şirket önemli miktarda ödemede bulundu. Anne Belle Sorenson, servetini katladı.

 

mm-min-001.JPG

Belle Gunness'in çocuklarıyla çekilmiş bir resmi

 

- Sigorta Tazminatlarıyla Çiftlik Satın Aldı… -

 

Uğursuz olaylar Sorenson Ailesi’nin peşini bırakmadı. Altı yıl sonra, 1900’de, görkemli evlerinde yangın çıktı. Hane halkı giyeceklerini dahi kurtaramadı. Halk tabiri ile ‘cıs cıbıl meydanda kaldılar’! Ama akıllı davranmışlardı: Konut sigortalıydı. Ballı pastadan büyük bir dilim daha geldi. Bankadaki hesaba 2 bin dolar yatırıldı.

Belle Sorenson, çocuklarını yanına aldı. Chicago’dan Indiana’nın La Porte şehrine taşındı. 48 dönümlük verimli meraya sahip çiftlik satın aldı. Tarımla uğraşacak, hayvan besleyecekti. İşe koşacağı yeni elemanlara ihtiyaç duyacaktı.

Nisan 1902’de, Belle Sorenson, Norveç göçmeni, çiftçi Peter Gunness ile hayatını birleştirdi. Yeni kocası, uzun boylu, mavi gözlü, sakallı ve sarışındı. Çevresinde zengin bilinirdi. Bayan Sorenson’un yeni çiftliğini çekip çevirebilecek donanımdaydı. Gunness’in de ikinci evliliğiydi. Yanında biricik oğlunu da getirmişti. Ama küçük çocuk fazla yaşamadı. Yakalandığı hastalıktan kurtulamadı, dünyaya veda etti! 

Peter Gunness de ömrü vefa etmedi. Birlikteliklerinin 8. ayında öldü.

Vefatına kafatasında açılan derin yaranın sebebiyet verdiği açıklandı.

Bildirime bakılırsa, üzerine dökme demirden imal edilmiş ağır kıyma makinesi düşmüştü. Şanssız Peter’in kafatasında oluşan büyük çatlak ölüm nedeniydi.

 

m-min-001.JPG

Belle Gunness'in ABD'ye göç ettiği ilk yıllarda çekilen resmi

 

- Gazeteye Verdiği Cazip İlanlarla Koca Buldu… -


Bayan Gunness, koca ararken gazete - özellikle de Minneapolis’de yayınlanan Tidende’nin! - ilanlarını tercih ederdi. Duyuru(lar)da resmi ve hakkında - özenle seçilmiş kelimelerden oluşan! - merak uyandıran/ilgi çeken bilgi notu yer alırdı. ‘Varlıklı sayılırdı. Çocukluydu. Ev işlerini severek yapardı. Lezzetli yemekler pişirirdi. Mülkiyetindeki çiftliği yönetirdi. Hayvancılıktan, inşaat işlerinden anlardı. Doğayı, kırsal hayatı seven(ler)i tercih edecekti. Damat adayı işlerin ucundan tutmalıydı, yardımcı olmalıydı.’
Eş adayları cevabi mektubun ardından çiftliğe davet olunur ve misafir edilirdi. ‘Zengin ikram, cilve, güler yüz ve aşırı ilgi, ikna etmenin en bilinen yollarıydı! Sarışın, iri mavi gözlü kadın, bekâr erkekleri çabuk etkilerdi/bağlardı!’

Belle Gunness, Ray Lamphere adlı marangozu işe aldı. İkili kısa sürede yakınlaştı. Yasak aşk yaşamaya başladılar. Kader birliği yaptılar.
Ray Lamhere, Belle Gunness’in hem kâhyası, hem sevgilisi, hem de infazcısı/suç ortağıydı. Gerektiğinde kundakçılık yapar, mezar kazardı.

Gazetelere verilen ilanları/reklamları ayarlardı. Cevap verenler arasından seçilen(ler), hanımla tanışmak için davet edilirdi. Birkaç günlük ‘tatlı tatil’in ardından ansızın yok oluverirlerdi. Arayan soran olmazsa sorun yoktu. Araştırılanlar da çeşitli bahanelerle savuşturulurdu. Kurbanlar öldürüldükten sonra parçalara ayrılırdı. Kafa kesilir, kollar omuzlardan ayrılır, bacaklar dizlerden koparılırdı. Baş ise - tanınmaması için! - çekiçle parçalanırdı. Operasyonlar genellikle ‘Ray Lamhere’ imzası taşırdı. Ziyaretçinin üzerinden çıkan kıymetli eşya(lar) ve para bölüşülürdü. Çiftlik sahibi hanım da eylemlerin diğer planlayıcısı/uygulayıcıydı.

 

kl-min.JPG

'Bayan Mavi Sakal' Belle Gunness'in suç ortağı Ray Lamphere

 

- Öldürdüğü Koca Adayı Sayısı 100’den Fazlaydı… -

 

Çiftlikte çalışan işçilerden birisinin polise verdiği ifade şüphe uyandırıcıydı. Beyana göre Bayan Belle, çiftliğin arka tarafındaki araziye el arabası getirilmesini isterdi. Sonra da ne yaptığını saklamaya çalışırdı. Muhtemelen kurbanların ceset parçaları taşınırdı. Polis, açıklama sonrasında işaret edilen bölgenin kazılmasına karar verdi.

Belle (Paulsdatter) Gunness’in faaliyet alanı Illinois ve Indiana eyaletleriydi. Kurbanlarının çoğu da Illinois’deydi. Polis yetkililerinin hazırladığı rapora göre, son 5 yılda 20’den fazla ‘damat adayı’ hayatını yitirmişti. Bazı kaynaklarda sayılar farklılık gösterirdi. En az 14, en çok 40 cinayet söz konusuydu. Abartılan kimi gayri resmi rakamlar daha da yüksekti: Maktul sayısı 100’den fazlaydı. ‘Sava göre, büyükbaş hayvanları öldüren zehirli parazitler kullanılarak koca adaylarının işi bitirilirdi!’

İddiaya göre Belle Gunness, kendi doğurduğu - annesi olduğu! - 3 çocuğunu da kılını kıpırdatmadan öldürttü. Mayrtle ve Lucy adlı 2 öz kızını ‘toprağın kara bağrına gömdürdü’!

İsnatlar muhtelifti. Bir rivayete göre, çiftliğinde aniden çıkan yangın bütün planlarını alt üst etti. Yıllarını verdiği, cinayetlerden kazandığı bütün parasını harcadığı malikânesi ateş aldı ve tamamen yandı. 

Bir başka rivayete göre, ‘son komplosuna kurban gitti: Hayatını kurtaramadı. İddiaya bakılırsa, çiftliği sigortalıydı. Yüksek primi alıp, suç mahallini terk etme düşüncesindeydi. Kocasını, çocuklarını ve bazı yardımcılarını öldürdü. Sonra büyük bir yangın çıkardı. Fakat kurbanlarının akıbetine uğramaktan kurtulamadı.’

 

mmmmmmm-min.JPG

Belle Gunness'in çiftlik evinin yanmasından sonra araştırma yapan görevliler ve meraklı seyirciler

 

- Suç Ortağı Tarafından Öldürüldü… -

 

Nisan 1908’de, yangın alanında dikkatli araştırma(lar) yapıldı. Enkazdan 3 çocuk, 1 erkek ve kafası koparılmış 2 kadın cesedine rastlandı. Ahırın zeminine defnedilmiş 11 erkeğe ait kemiklere rastlandı. İskeletler incelendiğinde, başların parçalandığı görüldü. Kollar omuzlardan çıkarılmıştı. Bacaklar dizlerden kesilmişti.

Polisin soruşturmayı derinleştirmesi şaşırtıcı sonucu getirdi. Bayan Gunness’in yardımcısı/suç ortağı Ray Lamphere, olayın hakiki müsebbibiydi. Patronunu da öldüren, parçalayan ve sonra da yakandı. Kendisini ölmüş gösterecek, topladıkları ile ortadan kaybolacaktı. Ancak yakalandı. Söylentiler şaşkınlık, ürperti ve korku yarattı. Sadece patronu ile değil, çiftlik işçisi Elizabeth Smith ile de gönül ilişkisi içindeydi. Bayan Smith, aynı zamanda suç ortağıydı. 

İkili tutuklandı ve yargılanmak için duruşmaların başlamasını beklenecekti. 
Ancak sürpriz durumla karşılaşıldı. Ray Lamphere üzerine atılı bütün suçları reddetti. Cinayet(ler)den değil, kundakçılıktan mahkûm edil(ebil)di. Bir yıl hapis cezası aldı. Kısa süre sonra hapishane hücresinde öldü.

 

mmmm-min-1.JPG

Belle Gunness'in çiftliğinin yangın sonraki halini gösteren başka bir resim

 

- Adli Dünyada Lakabı: ‘Bayan Mavi Sakal’dı… -


Polis yetkililerinin tahminlerine göre Belle Gunness, 1903 ile 1908 yılları arasında, kurbanlarından 100 bin dolar - günümüz rakamlarıyla 250 milyon dolar civarında! - kazanç sağlamıştı.

Olayın ülke çapında duyulmasının ardından Indiana'daki Gunness Çiftliği ünlendi. Meraklılar için turlar düzenlendi. Giriş ücreti alındı. Cazibe merkezi durumuna gelen çiftlik binasının resimlerinin işlendiği hediyelik eşyalar satışa sunuldu. Polisiye düşkünü ziyaretçiler cinayet bölgesini dikkatle ve merakla inceledi. Turistik geziler yıllarca sürdü.

 

jhkjkj-min.JPG

Suç tarihine 'Mavi Sakal' lakabı ile geçen Fransız seri katil Henri Landru

 

Belle Gunness’in eylemleri, çağdaşı Fransız asıllı seri katil - Bluebeard ‘Mavi Sakal’ lakaplı! - Henri Landru’ya benzetildi. ‘Lady Bluebeard’ - Bayan Mavi Sakal! - diye anıldı. Bazı yazarlar tarafından ‘Black Widow!’ - Kara Dul! -, ‘Hell's Belle!’ - ‘Cehennemden Gelen Belle!’ tanımlarıyla da kayda geçirilecekti.

 

 

Ali Hikmet İnce
Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.