Amacımız özerklik ilan etmek

Amacımız özerklik ilan etmek

Mardin Bağımsız Milletvekili ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Türk, Suriye Kürtlerinin Rojava (batı) denilen bölgede özerklik ilan etmelerinin Kürtler için büyük ve anlamlı bir adım olduğunu belirterek, "Bizim de amacımız ve bu konudaki çalışmalarımız Kuzey Kürdistan'da (Türkiye'nin Güneydoğu'su) demokratik özerkliği inşa etmektir. Ancak Rojava ile kuzey Kürdistan'da şartlar aynı değildir" dedi.


"ÖZERKLİK KARARI KÜRTLER İÇİN YENİ DÖNEMDİR"

Suriye'de Kürtlere yönelik yayın yapan 'Ronahi Televizyonu'nda Demokratik Birlik Partisi (PYD) Başkanı Salih Müslim'in katıldığı programa telefonla bağlanarak Kürtçe konuşan Ahmet Türk, Rojava denilen bölgede 3 kantondan oluşan demokratik özerkliğin ilan edilmesini değerlendirdi. Türk, Suriye'de Kürtlerin demokratik özerkliği ilan etmesinin Kürtlerin gelecekleriyle ilgili önemli bir karar olduğunu ve kendilerini çok sevindirdiğini söyledi. Ortadoğu'da 50 milyon Kürt bulunmasına rağmen statüsüz yaşadıklarını kaydeden Türk, "Suriye'de Kürtlerin aldığı bu karar Ortadoğu'daki diğer bütün halklar içinde önemlidir. Bu özerklik kararı Kürtler için yeni dönemdir" diye konuştu.

"AMACIMIZ KUZEY KÜRDİSTAN'DA DA ÖZERKLİK İLAN ETMEK"

'Kuzey Kürdistan' olarak adlandırdığı Türkiye'nin Güneydoğu'sunda demokratik özerklik için kendilerinin de çalışmaları bulunduğunu belirten Ahmet Türk şunları söyledi:

"Kuzey Kürdistan'da demokratik özerkliği oluşturma, inşa etme çabamız ve çalışmalarımız vardır. Kürtler örgütlülükleriyle, kurumlarıyla, çalışmalarıyla ben inanıyorum ki, kendi siyasetlerini de kendileri yapacaktır. Demokratik özerklik için altyapıyı öncelikle oluşturmak lazım. Ancak, Rojava (batı) ile Bakur'un (kuzey) şartları aynı değil. Rojava'daki oluşum Kürt hareketinden sonra ortaya çıktı. Kürtler orda kendini savunmaya mecbur kaldı. Kuzey Kürdistan'da yıllarca süren mücadele, çalışma, güçlü dinamikler, aktörler ve siyasetçiler vardır. Rojava'da verilen karar yerindedir. Biz de tabii ki çalışmalarımızı demokratik özerkliğe götürmek istiyoruz. Rojava'daki oluşumun etkisi Kuzey Kürdistan üzerinde de fazladır. Kürtler bütün parçalarda özgürlüğüne kavuşacaktır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.