1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Atambayev'in bir garip hastalığı!
Atambayev'in bir garip hastalığı!

Atambayev'in bir garip hastalığı!

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev, Erdoğan'dan 'red” cevabını alınca birden "rahatsızlandığı" haberlerini ortaya yayıyor ve kendisine de iyi bir görsel mizansen hazırlayarak, ambulans eşliğinde hastaneye kaldırıldığı haberlerini yayıp, Çeşme'ye bir zama

A+A-

Geçtiğimiz ay New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’na katılmak için İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan uçağa bineceği sıra birden rahatsızlanan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in gerçekten hastalanıp hastalanmadığı ciddi bir merak konusu oldu.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte BM Genel Kurulu’na katılmak isteyen Atambayev’in Erdoğan’ın bunu kabul etmemesi üzerine “aniden rahatsızlanarak” BM Genel Kurulu’na katılmamasının yankıları hala sürüyor.


Her ne kadar Kırgızistanlı Milletvekili Omurbek Tekebayev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kırgız Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in Türkiye’de hiçbir hastanede tedavi edilmemesi yönünde talimat verdiğini iddia etse de siyasetcafe.com olarak bize gelen kulis ve duyumlar farklı şeyler söylüyor.


Siyasetcafe.com olarak aldığımız duyumlara göre, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev, Erdoğan’dan “red” cevabını alınca birden "rahatsızlandığı" haberlerini ortaya yayıyor ve kendisine de iyi bir görsel mizansen hazırlayarak, ambulans eşliğinde hastaneye kaldırıldığı haberlerini çıkartıp, Çeşme’ye bir zamanlar Turban’ın Genel Müdürlüğünü yapmış olan Ömer Bilgin’in işlettiği turistik tesise “tatile” gidiyor.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “tersi” gören Atambayev, aracılar koyup bir hafta Moskova’dan gelecek haberi bekliyor. Haber gelince de apar-topar “tatilini” bırakıp, Moskova’ya “tedavi” olmak için uçuyor.


 

* * * * * * * * * *


Rusya ile “uçak krizinin” yaşandığı dönemde dün “abim” dediği Erdoğan’ı eleştiren Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev’in yeniden bir “U” dönüşü fırsatı yakalamak için Türkiye’ye geldiğini sağır sultan bile duydu.


Ülkesinde kendisi açısından işlerin kötü gittiği bir zamanda Atambayev’in, Türk-Rus ilişkilerinin bir daha kolay düzelmeyeceği zannıyla, hemen Türkiye’ye ve Erdoğan’a sırtını dönmesinin, kolay unutulacağını zannetmiş olabilir tabi.


Ayrıca, bu dönemde Türkiye’den kaçan FETÖ’cü İpek Holding’in sahibi Akın İpek’i ülkesindeki altın sahalarını satmak için davet ettiği ve en üst düzeyde protokol ile ağırladığı da biliniyor. Akın İpek, bu altın sahalarını işlevsiz görüp, özel uçağıyla gerisin geri dönüverince, Atambayev’in yeni kazanç planı da suya düşmüş oldu.


 

* * * * * * * * * *


Kırgızistan’da FETÖ yapılanmasının çok ciddi boyutlarda olduğu kamuoyunca zaten biliniyor.


FETÖ’cülerin Kırgızistan imamının Orhan İnandı olduğu söyleniyor. Kırgızistan İş Adamları Derneği de tam bir FETÖ örgütü. Nedense buna pek bir değinen dokunan da yok. Ellerini kollarını sallayarak geziyorlar.


Fethullah Gülentarafından kurulan ve finanse edilen AK (Adil Kırgızistan) Partinin üyeleri Atambayev’in SDPK partisinin temelini oluşturuyor.


Kırgızistan’daki finans ve örgütlenme açısından Kırgızistan’daki tüm parti ve hareketlerden daha güçlü olarak sayılan ADEP BAŞATI dini örgütünü de bir kenara yazalım. Bu örgütün liderleri Amerika’daki Fethullah Gülen ile sık sık buluşuyor ve kesintisiz finans desteği alıyor. Bu dini örgüt de Atambayev rejiminin ana destekçilerinden.


Bundan başka Sebat, Sema okulları Kırgızistan’ın her bölgesinde yaygın olarak varlar.  Bu okulların Fethullah Gülen tarafından finanse edildiği herkesçe biliyor. Bahsettiğimiz okulların, dini örgütlerin, partilerin yürüttüğü ideolojinin tüm Türk dünyasının direği Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi iktidarına karşı olması Kırgız halkı ve aydınlarınca kaygıyla karşılanıyor.

 

 

Daha kaygı verici olan, Atambayev iktidara geldikten sonra, kendisinin özel kararnamesiyle Sebat, Sema okullarının, arsa vergisi ve diğer birkaç vergi türünden muaf edilmesi.


Maalesef Atambayev, her ne kadar “Türk dostu” olduğunu vurgulayıp dursa da Kırgızistan’da işler öyle yürümüyor. Bugüne kadar onlarca Türk firmasının işlerine el koyulmuş ve zarara uğratılmış durumda. Kırgızistan’da yaşayan Türkler ikametlerini rüşvet vererek alabiliyor ve tüm işlerini ancak rüşvet vererek halletmeye çalışıyor.


FETÖ’cüler istisna tabi. FETÖ, Kırgızistan’ın kılcal damarlarına kadar girmiş, ülke genelinde isterlerse “darbe” yapabilecek kadar güçlenmişler. Atambayev’in aciz yönetimi yüzünden, ekonomik olarak zar zor ayakta kalabilen Kırgız Halkı üzerinde etkin bir konuma gelmişler.



* * * * * * * * * *

 

Atambayev de kendi menfaatlerini korumak, servetine servet katmak için sürekli bir uğraş içinde; bir FETÖ’ye, bir Rusya’ya, bir Türkiye’ye sinyal verip duruyor. Ancak; Kırgız halkının üzerindeki yönetme gücü de pamuk ipliğine bağlı.


Atambayev’in uyguladığı tutarsız politikalar yüzünden uluslararası ilişkileri ve saygınlığı da yerlerde sürüyor. Hem Rusya, hem de Türkiye üzerindeki güvenirliliği iyice bozulmuş durumda.


Türkiye’den yıllarca Kırgız Halkı adına milyonlarca dolarlık “abicim” kredisi alan, kendi çocuklarını halen Türkiye’de okutan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in, Türk Rus ilişkilerinin rayına girmesi üzerine büyük bir “panik” yaşadığı görülüyor.


Ancak; Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Kuruluna beraber gitme konusundaki açık tavrı, Atambayev’in tüm hesaplarını boşa çıkarıyor.


Bugün, Kırgız Halkı içinde Atambayev’e karşı ciddi bir muhalefet gelişiyor. Kırgız Halkı aç. Geleceğini göremiyor.


5 milyon Kırgız’ın yaşadığı sadece Çin’e 2.5 milyar dolar dış borcu olan Kırgızistan’ın Devlet Başkanı Atambayev’in, 2.5 milyar dolarlık kişisel servetinin olduğu ifade ediliyor.


Atambayev, Kırgız Halkı fakirlik içinde yaşamasına rağmen ülkenin en kıymetli değerlerinden 100 ton rezervli, 5 milyar dolar değerindeki Cerüy altın madenini  Rusya’ya 100 milyon dolara satmış. Kırgız Devleti’nin kendi değeri üzerindeki hissesi yüzde 1’e gelmiyor yani.



* * * * * * * * * *


Bu olanlar karşısında; ülke genelinde ve dünyada kredisini iyice kaybeden, ülkesinin FETÖ’nün çiftliği haline gelmesine göz yuman Atambayev hastalanmasın da ne yapsın?

 


Hakan Sönmez          siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
23 Yorum