1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Avrupa Konseyi Davutoğlu'ndan rahatsız
Avrupa Konseyi Davutoğlu'ndan rahatsız

Avrupa Konseyi Davutoğlu'ndan rahatsız

Davutoğlu'nun, Avrupa Konseyi üyelerinin yer aldığı fotoğrafta en arkada yer almasının nedeni anlaşıldı.

A+A-

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Avrupa Konseyi üyelerinin yer aldığı fotoğrafta en arkada yer almasının nedeni anlaşıldı. Batı ülkeleri Suriye'de terör örgütlerine katılan Avrupa vatandaşlarının iadesi konusunda Türkiye'nin tutumundan rahatsız...

Batı’nın Suriye'de terör örgütlerine katılan Avrupa vatandaşları konusunda “kilit öneme sahip” bir ülke olarak gördüğü Türkiye'den daha fazla işbirliği beklediği belirtilirken Alman medya kuruluşu Deutsche Welle’ye konuşan bir Türk yetkilisi ise, henüz kimseyi iade etmediklerini belirterek “Örneğin Almanya şimdiye kadar sadece bir kişiyi bu sebeplerle istedi ve vermedik” dedi.

Deutsche Welle, “Batı Türkiye'den işbirliği bekliyor” başlıklı haberinde Batı’nın Suriye'de terör örgütlerine katılan Avrupa vatandaşları konusunda Türkiye'den daha fazla işbirliği beklediğini kaydediyor.

Avrupa’da ve Amerika’da yaşayıp çeşitli yollardan Suriye’ye giden ve burada El Kaide ve onunla ilişkili terör örgütleri saflarında savaşan kişilerin başta AB ülkeleri olmak üzere Batı'da ciddi güvenlik endişesine neden olduğunu belirten DW, bu nedenle son bir yıldır çeşitli ülkeler konuyla ilgili olarak daha çok işbirliği sağlamak ve meselenin altında yatan gerekçeleri ve gidiş yollarını önlemek amacıyla çeşitli düzeylerde toplantıların yapıldığını anlatıyor.

DW, bu çerçevede, geçen gün Brüksel’de benzeri toplantıların dördüncüsünün bakanlar düzeyinde gerçekleştirildiğini ve burada ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda, Belçika, Türkiye, Ürdün, Fas ve Tunuslu yetkililerin bir araya geldiğini belirtiyor. Haberde toplantı öncesi Belçika İçişleri Bakanı Joelle Milquet ve Fransa İçişleri Bakanı Bernard Caseneuve’nin basına yaptıkları açıklamalarında Türkiye’nin işbirliğinin kilit öneme sahip olduğunu ifade ettikleri kaydedilirken Caseneuve’nun “İşbirliği her şeyden önemlidir. Özellikle Türkiye ile işbirliği olmazsa olmaz bir noktadadır” sözleri aktarılıyor.

Haberde DW'nin "Türkiye ile olan işbirliği ne seviyede, Türkiye’nin de Avrupa ülkelerinden beklediği bilgiler ve iadeler var bu konuda adım atılması da masada mı?" sorusu üzerine Belçikalı Bakan Milquet’in Türkiye ile var olan işbirliğinin arttığını ancak çok daha iyi seviyelerde olabileceğini belirtirken “Pratiğe dökülmüş ortaklıklardan biri de Türkiye şu anda ancak iadeler konusunda karşılıklı fikir alış-verişleri, görüşmeler devam ediyor” demekle yetindiğine dikkat çekiliyor.

TÜRK YETKİLİSİ: “HENÜZ KİMSEYİ İADE ETMİŞ DEĞİLİZ”

Bu arada, DW’ye göre, Türkiye’nin bakan yardımcısı düzeyinde temsil edildiği toplantılar sırasında Türk heyetinden isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili ise DW'ye özel konuşarak “Bu toplantıların odak noktasında hep Türkiye oluyor çünkü Türkiye bu işin kırılma noktası. Bizim de ilk defa bu iade meselesinde elimiz güçlenmiş oluyor. İstihbari paylaşımlar ve işbirliği oluyor ancak henüz kimseyi iade etmiş değiliz, sıkıntı burada oluşuyor ancak Avrupa bugüne kadar atması gereken adımları atmadı” dedi. Yetkili şöyle devam etti:

“BU İŞ OLACAKSA KARŞILIKLI OLACAK”

“Örneğin Almanya şimdiye kadar sadece bir kişiyi bu sebeplerle istedi ve vermedik. Biz vermeyince hemen bununla ilgili ardı ardına Türkiye aleyhinde haberler yayınlandı Alman medyasında oysa bugüne kadar Türkiye'nin isteyip de alamadığı kişi sayısı yüzleri buluyor. Dolayısıyla bu iş olacaksa karşılıklı olacak. Örneğin Belçika ile görüşmelerimiz artık neredeyse hep Fehriye Erdal konusunda dile getirilen mahçubiyetlerle başlıyor. Biz bundan sonrası için haklı olarak daha fazlasını bekliyoruz.”

FRANSIZ YETKİLİ: “TÜRKİYE, TOPLANTIYA BAKAN SEVİYESİNDE KATILMIŞ OLMASINI BEKLERDİK”

DW, bunun ardından Türk ve Fransız heyeti arasındaki görüşme öncesi Fransız heyetinden bir yetkilinin ise “Türkiye’nin toplantıya bakan yardımcısı değil bakan seviyesinde katılmış olmasını beklerdik” diyerek sitemde bulunduğunu belirtiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.