1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Aziz Yıldırım'dan Ali Koç'a bomba teklif
Aziz Yıldırım'dan Ali Koç'a bomba teklif

Aziz Yıldırım'dan Ali Koç'a bomba teklif

Fenerbahçe’nin beklenen seçimli olağan genel kurulunda ilk gün sona erdi. İşte ayrıntılar;

A+A-

Fenerbahçe kongresinin birinci gününde başkan adayları Aziz Yıldırım ve Ali Koç kongre üyelerinin huzuruna çıktı. Ali Koç ile Aziz Yıldırım arasında tatlı sert söz düellosu yaşanırken, zaman zaman da tansiyon yükseldi.

Kongrenin birinci gününe mevcut Başkan Aziz Yıldırım’ın, Ali Koç’a yaptığı teklif damga vurdu. Aziz Yıldırım, Ali Koç’u göreve davet etti ve futbol şubesini yönetmesi için teklifte bulundu.

AZİZ YILDIRIM'IN AÇIKLAMALARI

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, gün boyu yaşanan ve Ali Koç'un konuşmasında tavan yapan kavgalara sert tepki gösterdi. Herkesin sakin olmasını isteyen Yıldırım, "Lütfen herkes kendine gelsin. Burası Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre Salonu. 20 sene bu kulübe hizmet ettim, çocuğumun nafakasını verdim. Hapis yattım. Yapmayın böyle. Lütfen saygılı olalım. Ayıp yahu. Paylaşamadığınız nedir? Yarın sandık. Kim seçilirse başkan o" dedi.

Yıldırım, Ali Koç'la düşman olmadıklarını vurgulayıp, "Burası kongre salonu! Amigo gibi bağırmak olmaz, bunu yapmayın! Bunu hepinize söylüyorum. Önce saygıyı öğrenin, saygılı olalım. Böyle bir şey görmedim! Stada aldık, eğlenelim, neşelenelim istedik. Ali Koç düşmanımız değil ki!" diye konuştu.

'O FORMAYI BEN YAPTIM'

Aziz Yıldırım, tribünde kendisine tepki gösterenlere aynı sertlikte karşılık verdi. Herkesin sakin olmasını isteyen Yıldırım, "Bakın çok ayıp ediyorsunuz, belki de çoğunuz Aziz Yıldırım'ın 1 Milyon Üye Projesi sayesinde kulübe üye oldu. Ali beye yapılanı da affetmiyorum ama bana yapılanı da unutmam. Bakın ben 1 yıl hapis yattım bu kulüp için. Hiçbiriniz 1 gün yatmazsınız. Üstünüze giydiğiniz formayı ben yaptırdım. O formayı ben yaptırdım! Ayıp ayıp!" dedi.

'HER YERE BAKARIM'

Divan Başkanı Vefa Küçük'ün Aziz Yıldırım'a tribünlerdeki gerginliği hatırlatıp, 'Lütfen o yöne bakmayın' uyarısına dönüp, "Ben Fenerbahçe Başkanıyım her yere bakarım" dedi.

YILDIRIM, KOÇ'A TARİHİ BİR ÇAĞRIDA BULUNARAK, GÖREVE DAVET ETTİ: HODRİ MEYDAN

Fenerbahçe Başkanı ve Başkan Adayı Aziz Yıldırım, 3 Temmuz sürecinin mücadelesini vurguladı. Yıldırım, rakibi ve Başkan Adayı Ali Koç'a da tarihi bir çağrıda bulunarak, "Ali Koç gel futbol şubesini yönet, amatör şubeleri ben yöneteyim. İkimiz de söylediğimiz paraları koyalım. Fenerbahçe kazansın sadece. Hodri meydan!" dedi.

Mücadeleye devam edeceklerini belirten Yıldırım, Ali Koç ve ekibine seslenerek, "Ali Koç, sen ve ekibin ne veriyorsanız, ben ve arkadaşlarım aynısını ortaya koyacak" diye konuştu.

Aziz Yıldırım, geçmiş dönemleri anımsatıp, "Madem bir yarış başladı, bir fazla veren kazanmasın, kazanan Fenerbahçe olsun. Ben bu rakamları verdim zaten, 1998-1999 yılında verdim. Gelin sorunu birlikte çözelim. 'Aziz Yıldırım, futbolda başarısız diyorsunuz' ya siz de biz de para koyalım. Ey üyeler, şimdi kim Fenerbahçeli kim değil görmek için iyi bir fırsat" ifadelerini kullandı.

Sarı-lacivertlilerin Başkanı, son sözün Fenerbahçe olduğunu kaydedip, "Yarın vereceğiniz karar ne olursa olsun, yakın gelecekte hakim önünde Fenerbahçe için hesap veren yine ben olacağım. Bir nefer olarak, Aziz Yıldırım duruşuyla orada olacağım. Darağacında olsam bile, son sözüm Fenerbahçe!" yorumunu yaptı. Galatasaray'ın Kadıköy'de kupa aldığını ve 3 Temmuz'da takımdan ayrılanları anımsatan Yıldırım, Ali Koç'a hitaben, "Doğrular acıdır. Neden Lugano, Emenike, Santos giderken müdahale etmediniz? O çocuklara aranızda 5 milyon toplayıp verseydiniz, Fenerbahçe ertesi sezon şampiyon olsaydı" serzenişinde bulundu.

'ALEX'İ BENDEN FAZLA SEVEN YOK'

Alex de Souza'nın Fenerbahçe'den ayrılmasına gelen tepkilere de sert bir cevap veren Aziz Yıldırım, "Alex'i benim kadar sevemezsiniz ama ben Fenerbahçe'yi daha çok seviyorum. Ben kalktım, beni yuhaladınız. Ben tek başıma kalktım, hepinize rağmen Alex'i alkışladım. Çünkü o benim sporcumdu, ben onu seviyordum. Gitmesi gerekiyordu gönderdim" diye konuştu.

ÜMİT ÖZAT'I ATTIRDIN

Ümit Özat'ın futbolculuğu döneminden yaşanan bir olayı anlatıp Ali Koç'a sorular soran Aziz Yıldırım, "Ali Koç Ümit Özat kırmızı kart görüp sizin locanıza geldiğinde siz bir futbolcu hakkında kötü söz söylediniz. Ümit de tepki gösterince siz Ümit'i locanızdan attırdınız mı?" ifadelerini kullandı.

'REAL MADRİD'İN BAŞINA GELSE'

3 Temmuz mücadelesinden geri adım atmayacaklarını tam tersi devam edeceklerini belirten Aziz Yıldırım, "Herkes vazgeçebilir ama ben vazgeçemem. O yüzden adayım" dedi

Aziz Yıldırım, 3 Temmuz mücadelesinin bitmeyeceğini vurguladı. Asla geri adım atmayacaklarını kaydeden Aziz Yıldırım, "Çocuklara 'şikeci' denildi. O çocukların hakkı için ben vazgeçmeyeceğim. Herkes vazgeçebilir ama ben vazgeçemem. O yüzden adayım. Yargıtay hala 'Suçsuzsunuz' demedi ve biz de onların yakasına yapışamıyoruz. Sayın Ali Koç diyor ki, 'Aziz Başkan merak etmesin konunun takipçisiyiz.' Ali kardeşim konuyu yanlış anlamış bu benim değil, Fenerbahçe'nin davası. Hala 'Fenerbahçe masum' demedi Yargıtay. Bize bu zulmü yapanların yakalarına yapışamıyoruz, hesap soramıyoruz. Yargıtay meselesi bunun için önemli. Kendi adıma bir kaygım yok. Soracağım hesap kişisel değil, Fenerbahçe'nin hesabıdır" dedi.

Real Madrid örneğini veren Yıldırım, "Bizim yaşadıklarımız Real Madrid'in başına gelse Real Madrid bu başarıları elde edebilir miydi? Şampiyonlar Ligi'ni kazanabilir miydi? Ronaldo, Marcelo takımda olur muydu? Herkesle kavgalı, öpüşün barışın diyenler... Kim özür diledi Fenerbahçe'den? Fenerbahçe devlet eliyle mağdur edildi. Fenerbahçe şikeci damgası yerken, biz mi özür dileyelim?" şeklinde konuştu.

Yıldırım ayrıca Ali Koç'un yönetim kurulu listesinde yer alan Burhan Karaçam için "1980 yılında G.Saray kulübüne üye olmuş. Galatasaray'dan 1995 yılında ayrılmış. G.Saray üye numarası 6130. Başka bir şey demiyorum" dedi.

ALİ KOÇ CEVAP VERDİ

Daha sonra cevap hakkı için söz alan Ali Koç konuştu: "Şimdi istediğimiz noktaya geldik. Televizyona çıkalım dedim. Tenezzül etmediniz. Ne oldu da buraya gelip kükrediniz. Sayın başkan çok rahat yalan söylüyorsunuz ki ben üzülüyorum. Ümit Özat ile Murat Özaydınlı bizim locaya gelmişti. Maçı seyrediyorum. Ümit'in içerde olduğunu bilmiyorum. Gayri ihtiyari Allah belanızı versin dedim. Kendisi benim korumamım onu çıkardığını söyledi. Korumam yoktu. Kendisi Murat Özaydınlı ile beraber Ümit Özat'ı dışarıya çıkardı. Büyük başkan (!) F.Bahçe başkanlığını açık artırmaya çıkarmışsınız.

Fenerbahçe'ye katkı sağlamak için sizin dopinginiz oluyorsam bu da benim için bir onur. Helal olsun size.  

BURHAN KARAÇAM KONUSU

Burhan Karaçam'a gelince "İşinize gelmeyince sevmediğiniz Burhan Karaçam. Kendisi Ulus'ta oturmaktadır. Galatasaray Adası'nı kullanabilmek için üye olmuştu. Abim rahmetli Mustafa Koç ata binmeye meraklıydı. Abim atçılık için G.Saray'a üye olmuştu. Ama F.Bahçeliliğinden şüphe etmedim hiçbir zaman. Topunuz gelin. İstediğinizi getirin.

Çamur at izi kalsın olmaz. Sayın Başkan yarın Allah korusun size otobüs çarpsa bu kulübün hakkını sizden koruyacak başka kimse yok mu? Selim Soydan bana gelip, benim FETÖ projesi olduğumu söylediğinizi anlattı. Benden dolayı mı o kupa burada kaldırıldı. Siz ne vereceğinizi söyleyin ben bir fazlasını vereceğim."

Aziz Yıldırım açıkladı: Sponsorlarla beraber kulübe 150 milyon euro vereceğim

Daha sonra Ali Koç'un açıklamalarına cevap veren Yıldırım, "Sponsorlarla beraber kulübe 150 milyon euro vereceğim. Yaşasın Fenerbahçe. İyi akşamlar" diye konuştu. 

ALİ KOÇ'UN AÇIKLAMALARI

Sarı-lacivertli kulübün Başkan Adayı, kulüp içerisindeki ayrışmadan rahatsız olduğunu vurguladı. Ali Koç, "Sayın başkanım, 'Hiç kimse Fenerbahçe'den büyük değil' dediniz. Ama siz de Fenerbahçe'den büyük değilsiniz. Siz bunu unuttunuz" yorumunu yaptı.

Fenerbahçe Başkan Adayı Ali Koç, kürsüye çıkan ilk isim oldu. Ali Koç, Aziz Yıldırım'a hem 3 Temmuz süreci hem de 20 yıllık dönemi için teşekkür ederek, "Sayın başkanım, Fenerbahçe tarihine yazılacak çok büyük hizmetleriniz oldu. Tesisler, stat, amatör branşlar, hayatınızı Fenerbahçe'ye adama... Size minnettarım.

3 Temmuz'da ödediğiniz ve camia olarak ödediğimiz bedel, dimdik duruşunuz, 'Kaçtı' diyenlerin şu an kaçmış olması, bizlere vermiş olduğunuz cesaret tüm Türkiye'ye örnek olmuştur.

Her zaman yanınızda olduk, olmaya devam edeceğiz. Alçak FETÖ'ye karşı dimdik durmaya devam edeceğiz. Liderliğinizdeki Fenerbahçe olmasa, ülke daha vahim yerlere gidebilirdi. Aklı olan her Fenerbahçeli, 3 Temmuz'daki dik duruşunuz için daima minnettar olacaktır. O dönem bizler de elimizden geleni yaptık. Takdir sizlerin.

Sizin 'Ne şikesi memleket elden gidiyor' sözlerinizi ülke geç anladı. Allah korusun bundan sonra arzu etmediğimiz bir sonuç çıkması halinde bu camia aynı refleksi bir saniye düşünmeden sergileyecektir" dedi.

Seçim sürecini anımsatan Koç, "Seçim sürecinde arzulamadığımız şeyler oldu. İki taraf da birçok söylem kullandı. Benimle ilgili itham ve iddialarda bulunuldu. Yaşanan bazı olayları gerçek dışı, siyahla beyaz kadar farklı şekilde ifade edildi.

Televizyonda karşılıklı konuşalım, araya fitne girmesin diye çağrıda bulundum ama siz yanaşmadınız. Kimin doğru söylediğini kongre üyelerimizin takdir ve vicdanına bırakıyorum. Birimiz doğruları söylemeyerek sizleri yanıltıyor" diye konuştu.

Aziz Yıldırım'ın yönetim tarzına eleştiri getiren Ali Koç, "Sayın başkanım, 'Hiç kimse Fenerbahçe'den büyük değil' dediniz. Ama siz de Fenerbahçe'den büyük değilsiniz. Siz bunu unuttunuz. Kendinizi koskoca Fenerbahçe'nin önüne geçirdiniz.

İnsan faktöründe yaptığınız sayısız hatayı gördükçe neden istenilen başarının gelmediğini, kupa sayısında rakibimizin gerisinde kaldığımızı daha iyi anlayacağınızı sanıyorum.

Siz kendi işinize göre hareket ettiniz. Her başarıyı 'Ben yaptım' diye kabullendiniz. Her başarısızlığı başkasına faturalandırdınız. Son kaçan şampiyonlukta kendiniz hariç herkesi sorumlu tuttunuz. Ben dahil" ifadelerini kullandı.

'ALEX'İN VEDASINI SİNDİREMİYORUM'

Ali Koç, Fenerbahçe'de son yıllarda eski yıldızların ayrılmasının şeklini kabul etmediğini vurguladı. Alex de Souza konusunu bilhassa vurgulayan Koç, şu sözleri kullandı: "Alex gibi isimleri kendi kanalımızda göremiyoruz. Bunu yaparak kendi geçmişinizi sildiğinizi fark etmiyor musunuz? Alex konusunda başkanımıza katılıyorum. Alex'in gitme zamanı gelmişti. Fakat kendisiyle veda ediliş şeklini hiçbir zaman içime sindiremedim.

Alex'in belgesel çekimi için stada sokulmaması nasıl bir zihniyettir? Bunun Fenerbahçe'ye faydası mı var, zararı mı? Kim ne yaparsa yapsın Alex'i gönlümüzden kimse silemez.

Aynen Lefter gibi, Can gibi, Cemil ağabey, Selçuk ağabey gibi, onca sporcumuz gibi... Bunları yok saymak mümkün değildir.

Lefter, yönetimle hiç tartışmadı mı? Abdullah Kiğılı gibi herkesin gönlünde taht kuran biri veya birçok yönetici, hep onlar mı suçluydu? Aramızdaki sevgi bağlarını ne zaman bu kadar kaybettik, soruyorum size. Sizce normal mi bu yaşadıklarımız?"

TERRANEO TEPKİSİ

Başkan Adayı Ali Koç, 2 yıl önce futbol takımında göreve getirilen Terraneo konusunda eleştiriler yaptı. Koç, "Giuliano Terraneo'ya tüm yetkileri verdik, bize oyuncu satmaya geldi, sportif direktör oldu. Siz böyle olmadığını söylediniz, böyle diyorsanız kabul etmek zorundayız, yanlış biliyorsam özür dilerim. Terraneo gibi bir adama bütün yetkiyi verdik. Takımın en ateşli futbolcusunu 1 günde harcadı. 8-9 tane yeni oyuncu aldı yine şampiyon olamadık. Sakat olan Van Persie'yi aldı. Hala maaşını ödüyoruz" diye konuştu.

'3 TEMMUZ'U NASIL HAFİFE ALIRIM'

Ali Koç, 3 Temmuz'un kulübün kırmızı çizgisi olduğunu belirtti, "Yargıtay kararını benim adaylığıma bağlamanız yüce Türk yargısına saygısızlıktı. 3 Temmuz'u nasıl hafife alırım" dedi

Başkan Adayı Ali Koç, 3 Temmuz konusunda kendisine yöneltilen suçlamalara sert tepki gösterdi. Koç, "3 Temmuz her Fenerbahçeli için kırmızı çizgidir. Yargıtay kararını benim adaylığıma bağlamanız yüce Türk yargısına saygısızlıktır. Ne alakası olabilir? Bu kalleşçe saldırıyı Allah hiçbir rakibimize göstermesin.

3 Temmuz sürecinde ağızları sulanarak bizleri linç edenler aynı yerdeler. FETÖ düşmanı gibi görünüyorlar bugün. Onlar aynı yerde ama bazıları size yakın duruyor" dedi.

Asla kaçmadığını vurgulayan Ali Koç, "Benim kaçtığımı ima ettiniz. Kızmadım ama kırıldım. Evet, çok kırıldım. Bu konuda çok kez fikir değiştirdiniz. Vicdanı olan, konuya adil bakan, o günleri hatırlayan hiç kimse beni böyle suçlayamaz, suçlamayacaktır da. Her şey 3 Temmuz'a bağlanamaz" derken aslında yönetim şeklinden ve bunun o olaylarla ilgisi olmadığından bahsediyorum. Yoksa 3 Temmuz'u nasıl hafife alabilirim?" diye konuştu.

'TAM ZAMANI ŞİMDİ'

Ali Koç, yeni bir dönemin başlamasına gerek duyduklarını dile getirerek,  taraftara seslendi, "Artık kavgaları tarihe bırakıp, yeni bir hikaye yazmanın tam zamanı şimdi. Artık yeni bir atılım yapmanın tam zamanı. Sizlere ve büyük Fenerbahçe taraftarına sonuna kadar güveniyorum. Ben size sonuna kadar inanıyorum. Önce beceremez sonra kazanamaz oldum. Ama süre ilerledikçe, sizler de bana inandınız" dedi.

'BENİ İTİBARSIZLAŞTIRAMAYACAKSINIZ'

Ali Koç, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a yönelik bir konuşma yaparak, "Sayın başkan, belki de birazdan yapacağınız konuşmada, beni iftiralarla itibarsızlaştırmaya, silmeye, yok etmeye çalışacaksınız. Ne yaparsanız yapın, bunu başaramayacağınızı düşünüyorum!

Şunu bilmelisiniz ki artık çok daha bilinçli, artık kimse bir şey yutmuyor. Seçim sonucu ne olursa olsun, taraftarla aramdaki gönül bağını hiçbir zaman koparamayacaksınız. 2 yıldır futbolla ilgilenmediğinizi söylüyorsunuz. Siz bu kulübün başkanı değil misiniz? İlgilenseydiniz. Hatalarından ders almayan bir anlayışla ilerlemek mümkün değil" dedi.

ERSUN YANAL VURGUSU

Ali Koç, son yıllarda futbol şubesinde teknik direktörlerin gönderilmesini hatırlattı. Daum ve Zico'nun gönderilmelerini anımsatan Ali Koç, Ersun Yanal konusuna özel parantez açtı.

Koç, "Şampiyonluklarda hocalarımızı 'Sanki o mu bizi şampiyon yaptı? Biz parayı vermeseydik şampiyon olabilir miydi?' diyerek küçümsediniz.

İyi bir başkan, takımı kurar ve hocaya teslim eder. Şampiyon olduktan sonra da teknik direktörünü, futbolcusunu kutlar. Teknik direktörüyle yarışmaz.

Başarıya ulaştığımız her sezonda, özellikle teknik direktörlerimizin bu başarıdaki paylarını, hep küçümsediniz. İyi bir başkan emeği geçen herkesle gurur duyar. İyi bir başkan, teknik direktörle yarışmaz, gelecek yıl neye ihtiyaç olduğunu sorar.

İyi bir başkan, teknik direktörünün özel hayatıyla ilgili konuşmaz, ses kaydını yayınlamaz. O hoca tarihimizde en erken şampiyonluğu getiren isim... Her kim olursa olsun bunlar yapılmaz" dedi.

'HANGİLERİNİ GETİRECEKSİNİZ'

Başkan Adayı Ali Koç, taraftarların haksız muamele gördüğünü ifade etti. Aziz Yıldırım'ın taraftar konusundaki yorumlarından bahseden Koç, şu eleştirileri getirdi: "Gittiğim her yerde, her konuşmamda söylediğim gibi, bu kulübün sahibi taraftardır. Hiç kimsenin başkanımıza küfür etme hakkı yoktur. Hiçbir yöneticimizin de taraftarlara küfür etme hakkı yok.

Taraftar stada gelmezse yenilerini getiririz.'' dediniz. Kulaklarıma inanamadım. Hangi yenilerini getireceksiniz."

AZİZ YILDIRIM'DAN MÜDAHALE, KOÇ'TAN CEVAP

Ali Koç konuşmasını yaparken Aziz Yıldırım'dan müdahale geldi. Ali Koç, Aziz Yıldırım'ın yanına gitti.  Yıldırım bazı tepkilerde bulundu. Bunun üzerine taraftarın da ıslıklamaya başlamasıyla devreye giren Ali Koç, "Başkan haklı. 1 tane arkadaşının elini sıkmadın diyor. Ama sizin yanınızda bana kötülük yapan insanlar var" dedi.

Daha sonra tartışmalar artarak devam etti. Ali Koç'un konuşması sık sık kesildi. Koç da bunun üzerine daha sert bir ses tonuyla konuşmasını kısa kesmeye karar verdi.

Olayların kürsüye kadar yansıması üzerine Aziz Yıldırım ve Ali Yıldırım aşağıya kadar indi. Ali Koç kendisine tepki gösterenlere de kızdı.

Ali Koç bunun üzerine yönetim kurulu ve Vefa Küçük'le el sıkışarak veda etti.

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.