1. HABERLER

  2. TARİH

  3. Bağımsızlıkta 32 yıl: Azerbaycan, Bağımsızlık Günü'nü kutluyor
Bağımsızlıkta 32 yıl: Azerbaycan, Bağımsızlık Günü'nü kutluyor

Bağımsızlıkta 32 yıl: Azerbaycan, Bağımsızlık Günü'nü kutluyor

Azerbaycan'da bağımsızlığın yeniden kazanılmasının 32. yıl dönümü tüm yurtta törenlerle kutlanıyor.

A+A-

"Azerbaycan'ın kederi bizim kederimizdir. Azerbaycan'ın sevinci bizim sevincimizdir." (Mustafa Kemal Atatürk)

İçinde olduğumuz bugünün yani ''18 Ekim'' tarihinin önemi Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü kutlamasıdır. İki devlet tek millet anlayışı ile kardeş ülkemizin bağımsızlığının haklı gururunun yaşandığı 18 Ekim, Azerbaycan halkının kendi değimleri ile 'Azadlık Bayramı' olarak anılır.

Azerbaycan'da bağımsızlığın yeniden kazanılmasının 32. yıl dönümü tüm yurtta törenlerle kutlanıyor. Kutlama mesajlarına değinmeden önce bu tarihte Azerbaycan’da ne olduğuna değinmek gerekir.

Azerbaycan’ın ilk bağımsızlığı 1918 yılına dayanmaktadır. Bu dönemde Mehmet Emin Resulzade önderliğinde Azerbaycan Milli Şuarası bağımsız ilk Azerbaycan Devletini ilan etmişti. Azerbaycan’ın bağımsızlığına uzanan yol YTB’nin de deyişiyle meşakkatli ve kanlı geçti. 1980’li yıllar SSCB için ekonomik sıkıntılar ile doğal zenginliklerinin tahrip edilmesine milli ve dini hislerinin tahkir ve tehdit edilmesine yol açtı. İlk itiraz, 19 Şubat 1988 halk mitingiyle verildi. Başkan Bağırov istifa etti, Vezirov görevi devraldı.

Mitinglerde uygulanan sokağa çıkma yasakları örgütlenmelere neden oldu. 19 Ocak’ı 20 Ocak’a bağlayan gece Sovyet Ordusu, Bakü ve diğer yerlerde 131 kişiyi öldürdü, 744 kişiyi yaraladı, 400 kişi mahkûm oldu. Vezirov’un da Moskova’ya kaçmasıyla komünist hâkimiyet tekrar sağlandı. 20 Ocak 1990 “Kara Ocak” günü olarak anılmaya başlandı.

Sovyet ordusunun, Ermeni çeteleri ile birlikte 20 Ocak 1990'da Bakü ve diğer illerde kadın ve çocuk ayırmadan yaptığı katliam, SSCB yönetimine olan güvenini tamamen sarsarak ülkenin bağımsızlığına giden süreci hızlandırdı. Azerbaycan, 30 Ağustos 1991’de bağımsızlığını yeniden ilân etme kararı aldı. Ermenistan Sovyet Cumhuriyeti'nin Azerbaycan Sovyet Cumhuriyeti'ne bağlı Dağlık Karabağ’da hak iddia etmesi, etnik çatışmalara yol açtı ve bu karmaşa üzerine 18 Ekim 1991’de Azerbaycan son kez bağımsızlığını ilân etti.

Bu önemli günü kutlamak için Azerbaycanlı kardeşlerimize gönülden destek olurken, başta Saygıdeğer Cumhurbaşkanı İlham Aliyev olmak üzere, Azerbaycan hükümetinin tüm bakanlıklarına, kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarına Türk Devletleri Teşkilatı'nın yeni bir kalkınma çağına emin adımlarla ilerlemesini sağlayan, kesintisiz destek ve yardımları için şükranlarımızı sunuyoruz.

Bu vesileyle, en içten tebriklerimizi yinelerken, Azerbaycan halkına yurdun dört bir yanında dalgalanan şanlı bayrağının altında müreffeh ve aydınlık bir gelecek diliyoruz.

Azerbaycan, geçen yıllarda ekonomisini pekiştirdi, ordusunu güçlendirdi. Türkiye ile ilişkilerini stratejik iş birliği düzeyine çıkartan Azerbaycan, gerçekleştirdiği enerji ve ulaştırma projeleriyle güçlü bölgesel aktör haline geldi. Bugün artık ekonomik olanakları kısıtlı, topraklarını kaybeden bir ülke değil, bölge ve dünyada nüfuzu giderek artan, ekonomisi büyüyen, topraklarını işgalden kurtaran güçlü bir Azerbaycan var.

Var olsun Türk Milleti, daim olsun Azerbaycan.


Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.