1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. Brand Week İstanbul sona erdi
Brand Week İstanbul sona erdi

Brand Week İstanbul sona erdi

Hafta boyunca “Geleceği Tasarlamak” temasıyla iş ve markalar dünyasının ünlülerini konuk eden Brand Week Istanbul maratonu üç günde yaklaşık 350 konuşmacıyı ağırladı.

A+A-

Organizasyonun üçüncü ve son gününde medya, iletişim ve yayıncılık üzerine farklı disiplinlerden konuşmacılar yer alırken, konuşmacılar kendi deneyimlerini ve geleceğe dair öngörülerini dinleyiciler ile paylaştı.

 

z.JPG

Brand Week İstanbul’un son gün programında dünyada ilk kez karadeliğin görüntülenmesini sağlayan bilim insanları içinde tek Türk bilim insanı olarak yer alan Prof. Dr. Feryal Özel, A milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, Apple’ın efsanevi logosunun tasarımcısı Rob Janoff’un yanı sıra “Netflix: Türkiye’den Dünyaya” oturumu, Yapay Zekâ ve İnsan-Bilgisayar Etkileşimi Profesörü Prof. Dr. John Zimmerman, sevilen dizi “Mucize Doktor”un arkasındaki başarılı ekip ve Türkiye’de en çok izlenen çocuk programı Kral Şakir’in yaratıcısı yazar ve karikatürist Varol Yaşaroğlu yer aldı.

f.JPG

Brand Week Istanbul’un son gün oturumlarından, “Netflix: Türkiye’den Dünyaya” panelinin konukları; Netflix İçerik Direktörü Pelin Diştaş, OGM Pictures Kurucusu ve Yürütücü Yapımcısı Onur Güvenatam, Yönetmen Ozan Açıktan, Görüntü Yönetmeni Gökhan Tiryaki ve Oyuncu Kaan Urgancıoğlu’ydu. Yekta Kopan moderatörlüğünde gerçekleşen “Netflix Türkiye’den Dünyaya” başlıklı oturumda; Pelin Diştaş dijital platformların şu anki durumu ve geleceği ile ilgili önemli bilgiler verdi.

 

Netflix’te yayınlanacak yeni yerli yapım ‘Aşk 101’ dizisinin kadrosunda yer alan Kaan Urgancıoğlu ise, oyuncular açısından dijital platformların varlığı ve gelişimi ile ilgili olarak; “Bu platformlarda tüm sezonu önümüzde görerek ona göre bir tasarım yapıyoruz ve hiçbir geri bildirim almadan ilerliyoruz. Ancak proje yayınlandığı zaman olumlu ya da olumsuz bir sürü geri dönüş alabiliyoruz. Bunlar bizim için bilinmeyen çok yeni sular” dedi.

 

2022 FİNAL OLACAK

Brand Week Istanbul’un son gününde “Ortak Hayalleri Tasarlamak” başlıklı oturumunun konuğu, A milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş ve Sportsnet Group Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gülüm oldu. Konuşması boyunca önemli açıklamalarda bulunan Şenol Güneş, “İnşallah 2022 Dünya Kupası’nda oluruz. 2022 benim için final olacak” diye konuştu.

 

Şenol Güneş milli olayların Türk insanını bir araya getirdiğinin altını çizdi. Futbolseverlerin A Milli Futbol Takımı’na bakışlarının kısa bir sürede değiştiğini hatırlatan Güneş, “Tam olarak gurur duyduğumuz bir milli takım olsun istiyoruz. Evrensel düşünüyoruz, yabancıya karşı değiliz ama biz de üretebiliyoruz. Sorunlarımız var ama çözümlerimiz de var. Biz ürettiğimiz çocukları önce kendi ülkemizde değerlendirmeliyiz, sonra dünyaya sunmalıyız. Futbol zahmetli, zor bir iş. Milli takım olgusu, taraftarı olan bir milli takım. Tüm takımları tutan taraftarların, piramidin en tepesinde birleşmesini istiyoruz” dedi.

 

BİLİM İNSANI FERYAL ÖZEL DE KATILDI

Brand Week Istanbul’un son gününün en dikkat çeken sunumlarından biri dünyada ilk kez karadeliğin görüntülenmesini sağlayan bilim insanları içindeki tek Türk bilim insanı olarak yer alan Prof. Dr. Feryal Özel’di. Konuşmasına “Neden astrofizik?” diye sorarak başlayan Özel, hayatını astrofiziğe adamasının sebebini de “ilginç soruları cevaplamak için” diyerek yanıtladı. “Çocukluğumdan itibaren evrenle ve insanla ilgili merak edilen soruların peşinden gidiyorum. Karadelikler, galaksiler ve diğer gezegenler… En çok da maddenin yapısında ne var sorusu, ilgimi en fazla çekenler. Tüm bu sorular günün birinde karadeliklerde kesişti” diyen Özel, konuşmasına karadeliğin ilk kez görüntülemesi üzerine yapılan çalışmayı nasıl gerçekleştirdiklerine dair detayları paylaşarak devam etti.    

 

İNSAN ZEKASI MUHTEŞEM BİR DENEYİM

 

Brand Week Istanbul’un son gününde Marka ve Yapay Zekâ: Yerine Getirilmemiş Sözler, Alternatif Gelecekler konu başlıklı oturumda; Carnegie Mellon Üniversitesi, Yapay Zekâ ve İnsan-Bilgisayar Etkileşimi Profesörü Prof. Dr. John Zimmerman gelecek ve markalar hakkında görüşlerini paylaştı. Dijital ve geleneksel olanın birbirinden farklı olduklarına vurgu yapan Zimmerman, sahip olma teorisi ile ilgili tüketici davranışları araştırmacılarının verilerine göre; insanların farklı rollere sahip olduklarını anne, baba, sevgili, arkadaş gibi pek çok rollere büründüğümüzü ve bu roller ile hangi ürünleri satın alacağımıza karar verdiğimizi belirtti.  

 

‘FARKLI BİR LOGO TASARLAMALIYDIM’

Üçüncü günün en önemli oturumlarından bir diğeri dünya devi Apple’ın efsane statüsüne erişen logosunun tasarımcısı Rob Janoff ‘un “İkonik Bir Marka Nasıl Yaratılır?” başlıklı oturumuydu. Apple’ın logosu ile merak edilen pek çok soruya yanıt veren Janoff’un katılımcı olduğu oturuma ilgi büyüktü.

 

Steve Jobs ile ilk tanıştığı günü anlatan Janoff “İkimiz de 20’li yaşlarda hippi gençlerdik. Çalıştığım ajansta Steve’i ilk gördüğüm anda patron olduğunu anlamam imkânsızdı. Üstünde salaş bir kot pantolon olan genç bir adamla karşı karşıyaydım” dedi. Steve’in bir bilgisayar markasına bir meyvenin adını vermiş olmasına oldukça şaşırmış ve bunu eğlenceli bulmuştum diyen Janoff, logodaki elmanın ısırılmış olmasının sebebini ise şu şekilde anlattı: “Logonun bir elma olduğunu insanların anlaması gerekiyordu, bir domates ya da bir kiraz olmadığının anlaşılması için onu ısırılmış bir elma şeklinde tasarladım. Bir teknoloji firmasının logosunu ısırılmış bir elma şeklinde tasarlamak alışılmışın dışında bir şeydi.” Janoff konuşmasında Steve Jobs ile çalışmanın oldukça kolay olduğunu ve bu süreçte karşılıklı olarak birbirlerine güvendiklerini belirtti. İnsanlar bu logoyu hangi bilgisayarla tasarladığımı bana sıkça soruyorlar ancak şunu unutuyorlar ki o zamanlarda bilgisayar yoktu, diyen Janoff “Logoyu tasarladığım gün, bir gün bu logoyu gittiğim her yerde göreceğimi, logoya özel tasarlanmış bilgisayar ve telefon kılıflarının üretileceğini kesinlikle tahmin edemezdim” diyerek sözlerine devam etti.  

 

PAHA BİÇİLEMEZ BİR DUYGU

Otizmli bir doktorun hayatını konu alan FOX TV’nin sevilen dizisi Mucize Doktor’un oyuncuları, yazar ve yapımcısının yer aldığı “Geleneksel Medyada Mucize Başarılar” oturumunda ise geleneksel medyada başarıya ulaşma yolculuğuna değinildi. Dizinin yapımcısı Asena Bülbüloğlu, insanların cesaret edemediği bir konuyu ele almalarının yanı sıra, toplum içinde herkese umut aşılayan bir dizi olmasının bu başarıyı getirdiğini belirterek, “Bu projede otizmin bir sembol olduğunu düşünüyorum. Toplum içinde hepimizin kendimizi çok kötü hissettiği zamanlar oluyor. Sadece fiziken değil, bazen ruhen de kendimizi sınırlandırılmış hissediyoruz. Bu aslında hepimizin başarıya kavuşma yolcuğu” sözleriyle dile getirdi.

 

Dizinin başrol oyuncusu Taner Ölmez ise; dizinin başarısının uyum ve yapılan işi benimsemekten geçtiğini belirtirken “Bu işte birilerine dokunduğumu hissediyorum ve bu paha biçilemez bir duygu” sözleriyle anlattı.

 

“KRAL ŞAKİR’İN TUTACAĞINDAN EMİNDİK”

Brand Week Istanbul’un son gününde çocuklar için de bir sürpriz vardı. Türkiye’de en çok izlenen çocuk programı Kral Şakir’in yaratıcısı yazar ve karikatürist Varol Yaşaroğlu’nun yer aldığı oturumda Kral Şakir’in çocuklar tarafından bu kadar sevilmesinin temelinde neler yattığını anlatan Yaşaroğlu, Kral Şakir’de Türk ailesinin ve kültürünün yansıtılmasının yası sıra hem çocukları hem de büyükleri buluşturabilecek bir mizah yakalamayı hedeflediğini belirtti. “Çocuklar Kral Şakir’in müziğini duyduklarında hemen devamını söylemeye başlıyorlar. Sinemalarda filmin sonunda tüm çocuklar kalıyor ve müziğimizle dans ediyorlar. Bu artık resmen bir akım oldu” dedi. Geçtiğimiz Kasım’dan itibaren Cartoon Network ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da 18 ülkede 8 ayrı lehçede yayınlanmaya başlayan “Kral Şakir” in dünyaya açıldığını da belirten Yaşaroğlu, bu tür karakterleri yaratmanın yaşam sevinci olduğunu, gerçekten sevdiği bir işi yaptığı için kendisini çok şanslı hissettiğini söyleyerek, konuşmasını sonlandırdı.

 

“TAKİP ETTİKLERİMİ SESSİZE ALIYORUM”

Etkinliğin ana sahnesinde son olarak Instagram için ayrılan “Instalove” oturumları gerçekleşti Bölümün sunuculuğunu üstlenen başarılı sunucu Burcu Esmersoy ise kendi Instagram deneyimini “Instagram benim için çok eğlenceli bir yer. Orada vakit geçirmeyi çok seviyorum ve her sabah uyandığımda İnstagram’a daha fazla vakit ayırmam gerektiğini düşünüyorum.” dedi. Buna rağmen çok az kişiyi takip ettiğini ancak bazı kişileri ayıp olmasın diye takip ettiğini söyleyen Esmersoy, “onları da sessize alıyorum” itirafında bulundu.

 

Brand Week Istanbul’da oturumların sonlandığı Instalove bölümü, MediaCat ve Instagram Türkiye ortaklığında hayata geçirilen ve reklam kampanyalarının Instagram’daki performansını ödüllendiren yarışma InstaChamp’in şimdiye kadarki kazananlarının ödüllerini almasıyla sona erdi.

 

siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.