1. HABERLER

  2. TARİH

  3. Çanakkale Savaşı'nın seyrini değiştiren kahraman: Seyit Onbaşı
Çanakkale Savaşı'nın seyrini değiştiren kahraman: Seyit Onbaşı

Çanakkale Savaşı'nın seyrini değiştiren kahraman: Seyit Onbaşı

İşte Çanakkale Savaşı'ndaki binlerce kahramandan biri olan Koca Seyit ya da namı diğer Seyit Onbaşı, Seyit Ali Çabuk’un hikayesi;

A+A-

O mekanizması bozulan bir topun mermisini sırtına alarak namluya sürüp ateşledi ve İngiliz zırhlısını vurarak Çanakkale Savaşı’nın seyrini değiştirdi.

İşte o savaştaki binlerce kahramandan biri olan Koca Seyit ya da namı diğer Seyit Onbaşı, Seyit Ali Çabuk’un hikayesi;

 

seyit-onbasi5.jpg

 

SEYİT ONBAŞI KİMDİR?

 

Seyit Ali Çabuk, 1889'da Balıkesir'e bağlı Havran ilçesinin Çamlık köyünde dünyaya geldi. Gürbüz yapılı, pehlivan görünüşü nedeniyle “Koca Seyit” adı takıldı. Dünya Savaşı’nın başlaması ile Çanakkale Cephesi’nde topçu eri olarak göreve başladı. 18 Mart 1915’te Müttefik donanması Çanakkale Boğazı’nı geçmek için saldırıya geçti.

Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası’nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlar, bu saldırıyı püskürttü. Yapılan atışlar sebebiyle tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı. Bunun üzerine Seyit Ali 215 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi. Seyit Ali, ilk iki atışta Ocean’a hafif bazı hasarlar verdiyse de, üçüncü atışında İngiliz zırhlısı Ocean’a ağır yara verdi.

Atılan mermi geminin su kesiminin biraz altına isabet ederek geminin anında yan yatmasına neden oldu, daha sonra Nusret Mayın Gemisi’nin döktüğü mayınlardan birine çarptı. Ocean’ da bu yaradan kısa bir süre sonra alabora olarak battı. Bu yüzden komutan ona onbaşılık unvanını verdi.

Çanakkale savaşından bir gün sonra Seyit Ali Onbaşı’dan top mermisi sırtında fotoğrafı çekilmesi istendi. Seyit Ali Onbaşı ne kadar zorlansa da top mermisini kaldıramadı. Sonra Seyit Ali Onbaşı “Yine savaş çıksın, yine kaldırırım” dedi. Bundan sonra ancak fotoğrafı tahta bir mermiyle çekilebildi.

 

seyit-onbasi2.jpg

 

Savaşın sona ermesi ile 1918’de köyüne dönen Seyit Ali, ormancılık ve kömürcülük işlerine devam etti. 1934 yılında çıkartılan Soyadı Kanunu ile Çabuk soyadını aldı. Seyit Onbaşı 1939 yılında verem hastalığı yüzünden hayatını kaybetti.

 

SEYİT ONBAŞI 1936 YILINDA RÖPORTAJDA KONUŞMUŞTU

 

seyit-onbasi3.jpg

 

1936 yılında bir gazeteye röportaj veren Seyit Onbaşı, Çanakkale Savaşının ruhunu taşıyan o ünlü fotoğrafın nasıl oluştuğunu an be an anlatmıştı.

Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay'ın verdiği bilgiye göre Seyit Onbaşı olayı, 1936 yılında gazeteci Gıyas Tekin Bey'e anlattı.

Küpürü yıllardır saklanan haberde Seyit Onbaşı'nın sözleri özetle şöyle aktarılıyor:

"Kilitbahir Mecidiyesi'ndeki uzun 24'lüklerin üçüncü topunda idim. Bir kere mermiyi kucaklayacak oldum, yağlı olduğundan elimden kaydı.

 

seyit-onbasi4.jpg
 

Elimi biraz topraklayarak bir dizimi yere koydum ve mermiyi sırtladım. Merdivenleri ilk defa nasıl çıktığımı hatırlamıyorum.

Gene aşağıya atlayarak 2., 3., 4. mermileri sıra ile taşımaya başladım. Aslan topumuz gürlemeye başlamıştı. 4. mermiyi attıktan biraz sonra idi, Gonca Suyu tarassut mevkisi, iki mermimizin isabetini bildirmişti.

 

seyit-onbasi7.jpg
 

Bu haberi de duyduktan sonra bana gülleler, ufak bir saman çuvalı kadar yenik (hafif) geliyordu. Sanki denizin üzeri yanıyordu. Sağda solda iki gemi, kara dumanlar ve kızıl alevler içinde yana yana batıyordu."

 

Siyasetcafe.com 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.