Burak İĞLİKÇİ

Burak İĞLİKÇİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Casusluk

A+A-

 

Öncelikle yazımıza giriş yapmadan önce, Casusluk nedir. Onun kısa bir tanımını yaparak yazımıza giriş yapalım.

Açık kaynakları incelediğimiz de.

Casusluk, bilginin sahibinin izni olmaksızın gizli veya gizli olarak kabul edilen bilgilerin edinilmesidir. Casusluk, bir hükümet veya şirketin hizmetinde olan ya da bağımsız olarak faaliyet gösteren bir kişi ya da bir casus ağı (iş birliği yapan bir casus grubu) tarafından gerçekleştirilmektedir. Tanım gereği istenmeyen ve birçok durumda yasadışı ve kanun tarafından cezalandırılacağı için uygulama doğal olarak gizlidir. Casusluk, istihbarat toplamanın bir alt kümesidir ve casusluk kamu kaynaklı bilgi toplamayı içermektedir.

Aynı zaman da. Bir devletin sırlarını başka bir devlet hesabına gizlice öğrenmeye çalışmaktır. Eğer aynı İş, kendi devletinin ve milletinin çıkarlarına karşı yapılırsa, bunun adı vatan hainliği olur. Günümüzde casusluk askeri, sivil ve özel alanlarda olmak üzere üçe ayrılır. Askeri casusluk daha çok savaş zamanlarında yapılır. Sivil casusluk İse, karşı tarafın casuslarını izlemektir. Özel casusluk da yabancı bir ülkenin bilimsel, ekonomik ve öbür alanlarındaki sırlarını elde etmek için yapılan casusluklardı. Casusluk bazen iki taraflı yapılır. Bazen de taraflardan biri, zararsız sırları bu iki yüzlü casuslara vererek, karşılığında önemli bilgiler edinir. Hemen her devlet, devamı için, kendine yabancı ve tehlikeli olan veya olabilecek devletlerin kendisi hakkında ne düşündüklerini bilmek zorundadır. Eskiden kişilere bağlı olarak faaliyet gösteren casusluk teşkilatları, fennin ilerlemesiyle bugün, gizli dinleme ve fotoğraf araçları, çok yüksekten uçan casus uçakları veya gemilerdeki elektronik cihazlar, fezada casus uyduları vasıtasıyla çok etkili roller oynamaktadırlar. Günümüzde devletler birbirini sıcak harpten ziyade soğuk harplerle tahrib etmektedirler. Bu, milletlerin benliklerini  meydana getiren an’manevi özellikleri yok etmek yönünde geliştirilmiş bir casusluk çeşitidir ki, bu marifetler çok iyi yetişmiş usta casuslar vasıtasıyla yerine getirilir.

Her devlet casuslukla alakalı hükümleri kendi iç hukuklarına ve ceza kanunlarına koymuşlardır. Bu hükümlerin tatbikinde fertlerin yabancı veya kendi uyruğunda olması, durumu değiştirmez. Ancak diplomatik misyonu olan yabancıların bu tür eylemlerle yakalanmaları halinde, durum umumiyetle sınırdışı edilmeleriyle neticelenir ve o diplomat istenmeyen kişi  ilan edilir.

Gündeme düşen, casusluk haberinde  Milli projeleri sızdıran köstebek savunma sanayinde yakalandı. Bu operasyon bir başarıdır. Haberin devamı ise;

Savunma Sanayii Başkanlığı'ndaki casusluk ve rüşvet şebekesine Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet'in ortak çalışmasıyla operasyon yapıldı.

Savunma sanayimizin ürettiği, gerek yerli ve milli  projeleri. Yabancı  devletlerin ve Casusların dikkatini çekmiştir. Burada, Ticari ve teknoloji casusluğu devreye girer. Projelerimize göz dikenlerin enselerindeyiz. Devlet olarak.
Türkiye'nin gözbebeği yerli ve milli üretimin merkezi Savunma Sanayii Başkanlığı'ndaki casusluk ve rüşvet şebekesi, Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB), Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet'in ortak çalışmasıyla çökertildi. SABAH gazetesinin haberine göre casus avıyla ilgili kozmik operasyon hakkında edindiği bilgilere göre Savunma Sanayi Başkanlığı'nda 2018'de İnsansız ve Akıllı Sistemler Dairesi Proje Müdürlüğü yapan Yusuf Hakan Özbilgin, aralarında yabancı firma temsilciliği de yapan şirket temsilcilerine ihalelerle ilgili teknik bilgileri sızdırdı. Bu yöntemle belirlenen kriterleri öğrenen  şirketler, ihalelerde fiyatları kırarak haksız kazanç sağladılar. İhale bilgilerini sızdırarak vurgun yaptığı belirlenen Özbilgin ile birlikte yabancı firma temsilciliği yapan şirket sahiplerinin de aralarında bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı. Savunma sanayi uzmanı Özbilgin'in evinde arama yapan polis tam 5 milyon euro ele geçirdi. Gözaltına alınan isimler arasında Özbilgin haricinde bilgileri sızdıran firma sahibi Mustafa Sırrı Akın, firma çalışanı Emre Özlük, müşavirlik firması sahibi Emre Alp Durmaz ile firma çalışanları Süleyman Çelikoğlu ve Tuğba Kent bulunuyor. Operasyon, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın savunma sanayine  yönelik koruyucu, önleyici istihbarat çalışmaları kapsamında Savunma Sanayi Başkanlığı çalışanı ile bazı firmaların rüşvet karşılığında ihaleye fesat karıştırdıklarını belirlemesiyle başladı. Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma süresince MİT ve Emniyet, Savunma Sanayii Başkanlığı ile koordineli bir operasyon yürüttü. Ankara Emniyet  Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından bir yıl süren teknik takip ve çalışmalar sonucunda  savunma  sanayi  görevlilerinin ihale, proje, tedarik ve maliyet fiyatlama bilgilerini savunma sektöründe faaliyet gösteren yabancı firma temsilciliği yapan kişilere aktardıkları, bunun karşılığında maddi kazanç sağladıkları tespit edildi.

Burada eklemek istediğim. Proje müdürü demek ekip içinde çalışanların,ne iş yaptığını, şu kişi bu alanda mühendis,o kişi bu proje üzerinde çalışıyor gibi bilgilere vakıf olur. Proje müdürü demek bulunduğu birime hakimdir  ve her şeyi bilir. Kimin yaratıcı vizyonu ve zekası olduğunu.Kimin yapısı iyi,kimin yapısı kötü veya zeki ama zayıf karakterli olduğunu bilir. Eğer biri zayıf karakterli ise casusluk alanında satın alınabilir. Çünkü zeki ama zayıf karakterli ise bir birey çok çabuk kontrol edilir ve yönlendirile bilir.

Dikkat çeken ayrı bir husus. Yapılan operasyon da casusların resimleri paylaşılmadı, sızdırılan projeler ile ilgili bilgiler paylaşılmadı, bu işe bulaşan yabancı devletlerin isimleri paylaşılmadı.

Bu da Türk devletinin Türk istihbaratının başarısını ortaya koymaktadır. Yabancı istihbarat servisleri gerek sosyal medyayı takip etmektedir. Gerek bireylerin banka ve kredi kartı hesaplarını takip etmektedir. Bu takip sonucu şu çıkar. Bireyin biyografik istihbaratı ekonomik verileri eğer zayıf ise yabancı servisler bireylerin çalıştıkları kurum veya stratejik iş alanlarına göre casusluk teklif eder veya bir şekilde devşirir. Bizler farkında olmadan sosyal medya hesaplarımızdan yabancı servislere kişilsel verilerimizi,özel yaşantılarımızı kendi elimiz ile sisteme ve servislere sunmaktayız. Bu da biyografik istihbarat verileri elde etmiş olurlar. Şunu unutmayın. Yabancı servisler kullanacakları kişiye bakar. Ülke çıkarını mı düşünüyor. Yoksa kendi çıkarını mı düşünüyor. Ona göre bireye casusluk teklifi götürürler.

Gelişen ve küreselleşen dünyada. Bizde ülke ve millet olarak varız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.