1. HABERLER

  2. SON DAKİKA

  3. Danıştay Ayasofya kararını verdi! Oy birliğiyle...
Danıştay Ayasofya kararını verdi! Oy birliğiyle...

Danıştay Ayasofya kararını verdi! Oy birliğiyle...

Türkiye'nin beklediği karar çıktı. Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın müze olarak kullanılmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararını iptal etti... Karar oy birliğiyle alındı...

A+A-

Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılması için tüm gözlerin çevrildiği  Danıştay 10. Dairesi kararını verdi. Danıştay, 86 yıl önceki Ayasofya'yı müzeye çeviren Bakanlar Kurulu kararını oy birliğiyle iptal etti..

Böylece Ayasofya’nın cami olarak hizmete açılmasının önündeki engel de kalkmış oldu. 10. Ceza Dairesi, 4 Temmuz günü kararını vermiş ancak açıklanmasını sonraya bırakmıştı.

Ayasofya’yı müzeye çeviren Bakanlar Kurulu Kararı 29 Kasım 1934 tarihini taşıyordu. Kararın altındaki Atatürk imzasının sahte olduğu iddiası o günden bu yana tartışmaların hep odağındaydı.

 

aya.jpg

 

YASAL SÜREÇ

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasofya için ilk olarak 2005'te Danıştay'a dava açmıştı. Dernek, 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali ve yürütmenin durdurulmasını istemişti.

Danıştay 10. Dairesi, 24 Haziran 2005'te söz konusu Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurma istemini reddetmişti. Daire 2008'de ise Ayasofya Camisi'nin müze olarak kullanılmasında hukuka aykırılık bulunmadığına işaret ederek, davayı reddetmişti.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Dairenin bu kararını onamıştı. Dernek, 2016'da tekrar Danıştay'a dava açmıştı.

Derneğin, Anayasa Mahkemesine yaptığı bireysel başvuru hakkında ise 2018'de karar verilmişti. Yüksek Mahkeme, Ayasofya'nın namaz kılınması için ibadete açılması yönündeki talebin reddedilmesi nedeniyle din ve vicdan hürriyetinin ihlal edildiği iddiasıyla yapılan başvuruyu, "incelenmeksizin kişi bakımından yetkisizlik" nedeniyle kabul edilemez bulmuştu.

 

 

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN!

Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.