Dış basından Erdoğan'a istifa çağrısı

Dış basından Erdoğan'a istifa çağrısı

Rüşvet operasyonu sonrası yaşanan kabine değişikliği dış basında da büyük yankı uyandırdı.

İngiltere'de yayınlanan Times gazetesi, dış haber sayfasının manşetinden duyurduğu haberde Türkiye'de üç bakanın istifa etmesiyle Başbakan Erdoğan'ın "kendini yolsuzluk skandalının daha da derinlerinde bulduğunu" yazıyor. Times ayrıca istifa eden Çevre Bakanı'nın "Erdoğan'ın da istifa etmesi gerektiği" görüşüne geniş yer veriyor. Gazete, istifalardan en çok Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar'ınkine odaklanıyor. "Çevre Bakanı dün yaptığı açıklamada savcıların yasadışı olduğunu iddia ettikleri imar planlarından Başbakan Erdoğan'ın haberi olduğunu savundu." diyen gazete, Bayraktar'ın Erdoğan'ın da istifa etmesi gerektiğine inandığını canlı yayında söylediğini de habere ekliyor. Geçen hafta yapılan şafak baskınlarından ve ayakkabı kutularında bulunan nakit paradan bahseden Times, bu yolsuzluk skandalının "Erdoğan'ın 11 yıllık iktidarında karşı karşıya kaldığı en büyük kriz" olduğunu öne sürüyor.

"ULUSLARARASI KOMPLO"

İran'a yasa dışı para transferi yapıldığı ve imar projeleri için rüşvet verildiği iddialarının araştırıldığı soruşturmanın eski bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar, oğulları, iş adamları ve memurlara odaklandığını aktaran gazetenin haberi şöyle devam ediyor:

Erdoğan soruşturmanın, Adalet ve Kalkınma Partisi'ni sarsmayı amaçlayan uluslararası bir komplodan ibaret olduğu görüşünde.

Pakistan'dan dönüşünde Esenboğa havalimanında destekçilerine konuşan Başbakan, yolsuzluk skandalıyla bağı olduğu keşfedilen kişilerin bundan sorumlu tutulacağını söylediyse de suçlamaların halka karşı kurulmuş bir komplo olduğunu sözlerine ekledi. Telegraph gazetesi "Skandal bakanları yerlerinden etti, Türk lider krizle yüz yüze" başlığı altından verdiği haberde "Türkiye hükümetini saran krizin ilk kayıplarını verdiğini" söylüyor ve yolsuzluk skandalında adı geçen üç bakanın istifasına odaklanıyor.

"OTORİTER DAVRANIŞLARINDAN DOLAYI ELEŞTİRİLİYOR"

"Ekonomik gelişim ve Türkiye'nin uluslararası alanda diplomatik duruşunda yükseldiği bir döneme başbakanlık eden İslamcı" olarak nitelediği Erdoğan'ın "otoriter davranışlarından dolayı eleştirildiğini" yazan Telegraph, kendisinin iddiaların siyasi olduğunu söylediğini aktarıyor.
Erdoğan Bayraktar'ın çıktığı televizyon kanalında Erdoğan'ın da istifa etmesi gerektiğini söylemesine dikkat çeken Telegraph Ortadoğu muhabiri Richard Spencer, kaleme aldığı habere şöyle devam ediyor:

"Bayraktar, polisin soruşturduğu inşaat projelerinin büyük bölümünün lideri tarafından onaylandığını söylüyor. Kendisi 'milletin hayrı için sayın başbakanın istifa etmesi görüşünde olduğunu' dile getirdi. İktidarına karşı Haziran ayında İstanbul'da başlayan şiddetli protestoların ülkenin dört bir köşesinde yayılmasından bu yana Erdoğan 'yabancı ülkelerin' ve başka güçlerin hükümetine karşı komplo kurduğunu iddia ediyor. Soruşturmaya duyduğu öfke beklemediği kötü bir sürprizle daha da arttı: Zira hükümetinin haberi olmadan polisin bir yıldır soruşturmayı devam ettirdiği ortaya çıktı. İlk emri, emniyetteki üst kademelerin tasfiyesi oldu.

Ülkedeki laik muhalefet kendisini Arap Baharı sonrasında bölgede İslami siyasetiyle fazla içli dışlı olmakla; ve Türkiye'nin Müslüman dünyasında laikliğin örneği olma rolünü sonlandırmaya çalışmakla suçluyor. Uzmanlarsa bu soruşturmanın geniş İslami bir taban içinde Erdoğan'la Gülen arasında bozulan ilişkilerin bir sonucu olabileceğini düşünüyor."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.