1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Dünyada savaş rüzgarları esiyor
Dünyada savaş rüzgarları esiyor

Dünyada savaş rüzgarları esiyor

Katolik Hıristiyanların Ruhani Lideri Papa Françesko, dünyada adeta savaş rüzgarlarının estiğine dikkat çekti. Kudüs'te yaşanan gelişmelerle ilgili de konuşan Françesko, bölgedeki çatışmaların ancak iki devletli bir çözümle barışa ulaşacağını ifade etti.

A+A-

Katolik aleminin Ruhani Lideri Papa Franciscus, Filistin meselesiyle ilgili uluslararası toplumun çabalarını devam ettirmesi gerektiğini vurgulayarak, "Taraflar arasında diyaloğu sürdürme iradesi ve bunun sonucunda iki tarafın da kabul ettiği, uluslararası olarak tanınan sınırlar içinde, barışçıl şekilde bir arada yaşanabilecek iki devletli çözüme ulaşılması için dua edelim” şeklinde konuştu.

Hristiyan aleminin Noel ayininin ertesindeki geleneksel "Urbi et Orbi (Roma ve dünyaya)" hitabını, Aziz Petrus Bazilikası'nın aynı isimli meydanına bakan locasından yapan Papa, meydandaki kalabalığın ve tüm Hristiyanların Noel Bayramı'nı katladı.

-“İSA'YI FİLİSTİNLİ ÇOCUKLARIN YÜZLERİNDE GÖRÜYORUZ”-

Papa Françesko konuşmasında, savaşların dünyayı kasıp kavurduğu bu dönemde, eski kalkınma modellerinin insani, toplumsal ve çevresel gerilemeye yol açtığına dikkat çekerek, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararını açıklaması ve uluslararası toplumun buna karşı gösterdiği büyük tepkiyle dünya gündeminin birinci sırasına oturan Filistin meselesi hakkında şunları söyledi:

"Bugün, (Hazreti) İsa'yı, İsrailli ve Filistinliler arasında giderek artan gerilim yüzünden acı çekmeye devam eden Ortadoğulu çocukların yüzlerinde görüyoruz. Bugünkü bayramımız vesilesiyle Kudüs ve Kutsal Topraklar'ın tamamına barış diliyorum. Taraflar arasında diyaloğu sürdürme iradesi ve bunun sonucunda iki tarafın da kabul ettiği, uluslararası olarak tanınan sınırlar içinde, barışçıl şekilde bir arada yaşanabilecek iki devletli çözüme ulaşılması için dua edelim. Bölgede uzun zamandır beklenen adalet ve güvenliğin, tüm zorluklara rağmen sağlanması için uluslararası camianın çabalarının sürmesini diliyorum."

-“SAVAŞ SURİYELİ ÇOCUKLARIN YÜZÜNÜ DAMGLADI”-

Ülkelerini kan gölüne çeviren savaşın Suriyeli çocukların yüzlerini adeta damgaladığını ifade eden Papa Franciscus, Suriye'de her bir insanın haysiyetine duyulan saygı ile etnik veya dini farklılıklar gözetilmeksizin toplumun yeniden inşasına yönelik ortak bağlılığın tekrar hakim olmasını diledi.

Iraklı çocukların ise ülkenin son 15 yılda sahne olduğu çatışmalar sebebiyle çok ciddi yaralar aldığını dile getiren Papa, içinde bulundukları savaş neredeyse unutulmaya yüz tutmuş Yemenli çocukların da açlık ve hastalıklarla mücadele ettiğini belirtti.

Özellikle Güney Sudan, Somali, Burundi, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Nijerya'da olmak üzere Afrikalı çocukların acı içinde olduklarını vurgulayan Papa, Venezuela'nın da halkın yararı için toplumdaki çeşitli unsurlarla olan açık diyaloğunu sürdürmesi gerektiğini ifade etti.

-“İNSAN KAÇAKÇILARININ HEDEFİ, ÇOCUKLAR”-

Ülkelerini yalnız başlarına ve insanlık dışı şartlarda terk etmeye zorlanan çocukların insan kaçakçılarının hedefi haline geldiğinin altını çizen Papa Franciscus, göçe zorlanan insanların hayatlarını, zaman zaman trajediyle sonuçlanan zorlu yolculuklarda riske attıklarını hatırlattı.

Arakanlı Müslümanlara ilişkin de konuşan Papa, Myanmar ve Bangladeş'e yaptığı ziyaret sırasında gördüğü çocukların halini anımsattı. Papa, "Umarım ki uluslararası toplum, bölgedeki (Myanmar) azınlıkların izzetinin korunması konusundaki çabalarına bir son vermez. (Hazreti) İsa, kabul görmemenin acısını çok iyi bilir, kalplerimiz o insanlar için Beytullahim'deki evlerin kapıları gibi kapalı olmasın." dedi.

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.