En fazla ırkçılık Almanya'da yapılıyor

En fazla ırkçılık Almanya'da yapılıyor

TBMM İnsan Hakları Komisyon Başkanı Ayhan Sefer Üstün Avrupa'daki saldırıları inceledi: Camilerimiz kundaklanıyor, vatandaşlarımıza ve soydaşlarımıza sözlü ve fiziki saldırılar yapılıyor.

Avrupa’da yaşayan Türklere yönelik ırkçı saldırıları mercek altına alan TBMM İnsan Hakları Komisyonu, bu çalışmaya ilişkin raporun yazımına başladı. Komisyon Başkanı ve AK Parti Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, Türklere karşı yapılan ırkçı saldırıların tehdit edici boyutlara ulaştığını belirterek “Avrupa’da ırkçı partilerin aldığı oy oranları yüzde 20’lere ulaştı. Türklere karşı en fazla ırkçı saldırı Almanya’da yapılıyor. Bu saldırıların hedefinde ise ilk sırada camilerimiz yer alıyor. Raporumuzda bu tespitlere tek tek yer verip Avrupa’nın dikkatini çekeceğiz.” dedi.

FAŞİST SALDIRILAR SERGİLENECEK

Üstün, “Hazırlayacağımız rapor ile ırkçı saldırıları gözler önüne sereceğiz. Nerede ne yapılmışsa ırkçı ve yabancı düşmanlığına yönelik saldırıları not ediyoruz. Avrupa’daki ırkçı ve faşist saldırıları canlı tanıkları ve somut delillerle ortaya çıkaracağız.” diye konuştu. Avrupa’da ırkçılıkta bir yükseliş olduğunu vurgulayan Üstün, “Avrupa’daki ekonomik krizde yabancıları vurdu. Geçtiğimiz yıllara oranla ırkçı saldırılarda hissedilir bir artış gözledik.” dedi. Komisyon incelemelerine göre; en fazla ırkçı saldırıların Almanya’da yapıldığını belirten Üstün, “Almanya’yı, Bulgaristan ve Hollanda takip ediyor. Avrupa Birliği bu konuda mutlaka bir tedbir almalıdır.” diye konuştu.

CAMİLER SALDIRILARIN HEDEFİ

Avrupa’da ve özellikle Almanya’da, ırkçı saldırıların en fazla camilere yönelik olduğunu da ifade eden Ayhan Sefer Üstün, “Özellikle Türklere ve Türklerin gittiği camilere karşı yapılan saldırılar, tehdit edici boyutta. Türklerin devam ettiği lokaller ve işyerlerine çok sayıda ırkçı saldırı belirledik. Camilerimiz kundaklanıyor, vatandaşlarımıza ve soydaşlarımıza sözlü ve fiziki saldırılar yapılıyor.” dedi.

DEDE-TORUNA YAPILAN SALDIRI KAN DONDURDU

Irkçı grupların Türklere ve diğer yabancılara yönelik fiziki ve sözlü yüzlerce saldırı gerçekleştirdiğini de vurgulayan Üstün, şöyle konuştu: “Belçika’da Türk vatandaşı bir dede ile torununa yapılan saldırı kanımızı dondurdu. Irkçı bir grup dedesinin yanındaki küçük çocuğu saçından tutup yola fırlatmış. Allah’tan o sırada yoldan araç geçmiyormuş. Torununu kurtarmak isteyen dedesini de feci şekilde dövmüşler. Küçük çocuk da dedesi de ağır yaralanmışlar. Vatandaşlarımıza yönelik ırkçı saldırıları ülke ülke belirledik. Bunları Avrupa’nın önüne koyup yaptırım getirilmesini isteyeceğiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.