1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Gallup Internatiol'dan dikkat çeken Corona virüs araştırması: "Hükümetlere güven arttı"
Gallup Internatiol'dan dikkat çeken Corona virüs araştırması: "Hükümetlere güven arttı"

Gallup Internatiol'dan dikkat çeken Corona virüs araştırması: "Hükümetlere güven arttı"

Gallup International’ın yaptığı araştırmaya göre, katılımcıların üçte ikisi pandemiye dönüşen yeni tip korona virüsten korkuyor, buna karşılık yarısı tehlikenin abartıldığı görüşünde. Ayrıca koronavirüs birçok hükümete duyulan güveni de artırdı.

A+A-

Uluslararası araştırma şirketi Gallup International küresel bir salgına dönüşen yeni tip korona virüs (SARS-CoV-2) salgınıyla ilgili bir araştırma yaptı ve araştırmaya 26 ülkede 20 binden fazla kişi katıldı.

Gallup International’ın yaptığı bu araştırmaya göre, katılımcıların üçte ikisi pandemiye dönüşen yeni tip korona virüsten korkuyor, buna karşılık yarısı tehlikenin abartıldığı görüşünde. Ayrıca koronavirüs birçok hükümete duyulan güveni de artırdı.

Araştırmadan çıkan sonuca göre, 100 katılımcıdan 62'si kendilerine yeni tip korona virüsün bulaşmasından endişe ettiğini belirtti. Ancak buna karşılık yüz katılımcıdan 56'sı korona virüs tehlikesinin abartıldığını düşünüyor.

Gallup International Başkanı Kancho Stoychev basına yaptığı açıklamada: "Virüs bir gerçek ve insanların korkması normal, ancak virüsler insanlık tarihinden beri var ve etrafımız sürekli virüslerle çevrili" yorumunu yaptı.

Stoychev’e göre yaşanan krizdeki en önemli nokta insanların virüsle duygusal anlamda nasıl başa çıktığı. "Özellikle son birkaç on yıldır yaşanan gelişmeler, modernleşme vs. nedeniyle hayatın daha güvenli hale geldiği, olayları önceden tahmin edebilme ve planlayabilme imkanımız olduğu hissine sahibiz" şeklinde konuşan Stoychev "Şu anda kimse bir, iki, üç veya dört ay içinde ne olacağını söyleyebilecek durumda değil" diye konunun önemin vurguladı.

Gallup International’ın araştırmasına göre, durum ülkeler arası farklı evrelerde olduğu için korku ve belirsizlik de ülkelere göre değişiyor.

Gancho Stoychev "Bazı ülkelerde krizin iki üç hafta daha önce başladığını bu nedenle şu anda farklı bir evrede olduklarını biliyoruz. İtalya çok ileri bir evrede ve bu nedenle İtalyanların şu anda verdiği tepki gayet anlaşılır. Buna karşılık örneğin Bosna Hersek'te çok daha erken bir evreyi yaşıyoruz" ifadesini kullandı.

Yapılan araştırmaya göre Bosna Hersek’te katılımcıların yüzde 73'ü, Kuzey Makedonya'da yüzde 73'ü ve Bulgaristan'da yüzde 72'si koronavirüs tehlikesinin abartıldığını düşünüyor. Stoychev bu durumu Balkanlar’ın coğrafi konumu nedeniyle burada şimdiye kadar çok daha fazla kriz atlatılmış olmasıyla ilişkilendiriyor.

Buna karşılık Batı Avrupa ülkelerindeki katılımcıların yaklaşık yüzde 70'i korona virüsü (Covid-19) gerçek bir tehlike olarak görmekte.

Korona virüs pandemisi hükümetlere yaradı

Gallup Internation’ın araştırmasının ortaya koyduğu bir diğer önemli nokta ise tehdidin abartıldığını düşünüyor olsun ya da olmasın katılımcıların yüzde 76'sının kişisel özgürlüklerini kısıtlamaya hazırlar.

Avusturya'da katılımcıların yüzde 95'i, Kuzey Makedonya'da yüzde 94'ü ve Hollanda'da yüzde 91'i bu bağlamda özgürlüklerini kısıtlayabileceklerini belirtirken, bu konuda en son sırada yüzde 45 ile ABD gelmekte.

Stoychev’e göre araştırmanın en önemli noktası ise siyasetle ilintili. Kancho Stoychev "Ulusal hükümetlere güvenin belirgin olarak arttığını görüyoruz. Rakamları incelediğimizde dünya genelindeki insanların üçte ikiden fazlasının korktukları için hükümetlerine güvenmeye başladığını görüyoruz. Tüketici olarak anlayışımız kendi evrenimizde var olmak. Dilediğimizi yapmak, istediğimiz yere seyahat etmek, alışveriş yapmak. Şu anki kriz bu illüzyonu yıktı. Günün sonunda şunu görüyoruz: insanlar kolektif varlıklar" dedi.

Stoychev, tek başına çözüm aramak yerine diğer insanlarla birlikte yürüyerek daha uzağa ulaşılabileceğine dikkat çekti.

Peki Türkiye’de durum nasıl?

Türkiye’de Konda Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin Mart 2020 tarihli araştırmasına göre, katılımcıların yüzde 45'i "Sağlık Bakanlığı ve devlet kurumlarının korona virüse karşı yeterli önlem aldığını" düşünmediğini, yine yüzde 45'i "ilgili kurumların topluma doğru bilgi verdiğine inanmadığını" belirtmişti.

 

 

Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler