1. HABERLER

  2. TARİH

  3. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yokluklardan yarattığı mucize: Cumhuriyetimiz 100 yaşında
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yokluklardan yarattığı mucize: Cumhuriyetimiz 100 yaşında

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yokluklardan yarattığı mucize: Cumhuriyetimiz 100 yaşında

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bundan tam 100 yıl önce Cumhuriyet'in ilanıyla kutlu bir güne kavuştu.

A+A-

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yokluklardan yarattığı bir mucizedir Cumhuriyet.

Ve bugün o mucize tam 100 yaşında...

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bundan tam 100 yıl önce Cumhuriyet'in ilanıyla kutlu bir güne kavuştu.

 

Peki tüm yurtta büyük bir coşku ile kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nasıl kutlu bir gün oldu? Cumhuriyet nasıl ve neden ilan edildi?

 

1914 yılında başlayan Birinci Dünya Savaşı tam 4 yıl sürdü.

Savaş sonunda müttefikimiz olan devletler yenilince biz de yenilmiş sayıldık ve yurdumuz İngilizler, Yunanlılar, Fransızlar, İtalyanlar tarafından işgal edildi.

Mustafa Kemal Paşa ise 19 Mayıs 1919′da Samsun'a çıkarak kurtuluş savaşını başlattı.

Mustafa Kemal Paşa, Erzurum ve Sivas'ta düzenlenen kongreler ile işgale karşı mücadele başlatmanın ilk adımlarını attı ve "Tek bir egemenlik var, o da Milli egemenliktir. Ülkeyi yine milletin kendi gücü kurtaracaktır." dedi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti'nin resmen kurulduğu tarihtir. Türk milletinin “Türk” adı ile yeni bir devlet olduğu tarihtir. Bir başka ifade ile Türkiye'nin doğum günüdür. Ulu Önder Atatürk, diğer bayramlar gibi bu bayramı da gelecek nesillere bir miras olarak bırakmıştır

29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yapılan bir anayasa değişikliğiyle Türkiye'nin yönetim biçimi Cumhuriyet olarak belirlenmiştir.

Bunun 101 pare top atışıyla kutlanması aynı gün meclis tarafından kararlaştırılmıştır. Bizler de yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş günü olan 29 Ekim'i her yıl ülkece coşku içinde kutlamaya devam ediyoruz. Türk halkı için Cumhuriyet Bayramı, milli birlik ve beraberliğin, toplumsal dayanışmanın üst düzeye çıktığı milli bayramlarımızdan birisidir. Kurtuluş Savaşı'nın Türk milletinin zaferiyle sonuçlanmasının ardından ortaya çıkan yönetim boşluğunun kaldırılması amacıyla yeni bir yönetim biçiminin belirlenmesi şarttı. Mustafa Kemal ve arkadaşları yaptıkları çalışmalar sonucu Türkiye'ye yakışır yönetim şeklinin cumhuriyet olduğuna karar verdi. Nihayetinde 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi.

 

CUMHURİYET BAYRAMI NASIL İLAN EDİLDİ? 

 

Yurdun dört bir tarafından gelen ulus temsilcileri -milletvekilleri- 23 Nisan 1920 günü Ankara'da Büyük Millet Meclisi'nde toplandı. Meclis, Mustafa Kemal Paşa'yı başkan seçti. Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde Büyük Millet Meclisi Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı başlattı. Bir yandan Efeler, Dadaşlar, Seymenler bulundukları yörede düşmana karşı koydular. Öte yandan düzenli ordular İnönü'de, Sakarya'da, Dumlupınar'da savaştılar. Yurdumuz düşman işgalinden kurtarıldı.

 

'YARIN CUMHURİYET'İ İLAN EDECEĞİZ'

 

Tahtını, rahatını düşünen padişah, yenilen düşmanla birlikte yurdumuzdan kaçtı. İmzalanan Lozan Barış Antlaşması ile yeni bir devlet doğdu. Bu doğan devletin yönetim biçimi henüz belirlenmemişti. İkinci dönem Büyük Millet Meclisi 11 Ağustos 1923′te ilk toplantısını yaptı. 13 Ekim 1923′te Ankara Başkent oldu. Atatürk; düşmanın ülkeden atılıp sınırlarımızın belirlenmesinden sonra, çoktan beri tasarladığı cumhuriyetin ilanı üzerinde hazırlıklar yapmaya başladı. 28 Ekim 1923 akşamı yakın arkadaşlarını Çankaya'da yemeğe çağırdı. Onlara, "Yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz." dedi.

 

CUMHURİYET YÖNETİMİ KURULDU

 

29 Ekim 1923 günü Atatürk, milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan cumhuriyet önergesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verildi. Meclis önergeyi kabul etti. Böylece ülkemizde cumhuriyet yönetimi kuruldu. Atatürk kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı oldu.

Cumhuriyet'in ilanı yurtta sevinç ve coşku ile karşılandı. Cumhuriyet; yurttaşların seçme ve seçilme hakkının olduğu bir yönetimdir. Ulus temsilcilerinin kabul ettiği yasalarla ülkenin yönetilmesidir. Cumhuriyet yönetiminde söz milletindir. Laik ve demokratik bir yönetim şeklini tercih eden Atatürk, getirdiği devrimler ile de Türk milletini karanlıktan kurtararak bilimin ve aklın ışığında yeniden tarih sahnesine çıkartmıştır. Cumhuriyet'i korumak, kollamak, yaşatmak her vatandaşın görevidir.

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun...  

 

Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.