'İran bir gecede vurulur'

'İran bir gecede vurulur'

İsrail eski Başbakanı Ehud Barak, İran'ın nükleer santrallerinin bir geceden bile daha kısa sürede vurulabileceğini iddia etti.

İsrail resmi radyosunda yayımlanan habere göre, İsrail eski Başbakanı Ehud Barak, ABD'nin başkenti Washington'da bir araştırma enstitüsünde konuşma yaptı.

 

İran'ın sahip olduğu nükleer tesislerin bir geceden kısa sürede vurulabileceğini savunan Barak, "İranlılar nihai anlaşma konusunda teşvik edici değiller. Bu onlar için çok acı olacak" dedi.

İran ve 5+1 ülkeleri arasında imzalanan geçici anlaşmayı da eleştiren Ehud Barak, "İran'ın müzakereci tavrı ABDyönetiminin değişim hipotezinden ve Tahran'ı nükleer silah edinmemek şartıyla nükleer güç olmasına izin vermesinden kaynaklanıyor" dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da, dün yaptığı açıklamada, "İran ile sürdürülen müzakerelerde hedef, bu ülkenin nükleer silah elde edebilme kabiliyetinin engellenmesi olmalıdır" demişti.

İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya arasında 24 Kasım 2013 tarihinde Cenevre'de geçici anlaşma imzalanmıştı. Anlaşma kapsamında İran'ın nükleer programını, 5+1 ülkelerinin ise ekonomik yaptırımlarını kısmi olarak dondurmasına karar verilmişti.

Söz konusu anlaşmayla İran, 20 Ocak 2014 tarihinde Natanz ve Fordo nükleer tesislerindeki yüzde 20 uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya almış ve elindeki 196 kilogram yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum stokunu seyreltme işlemlerine başlamıştı.

İran'ın, elinde bulunan yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum stokunun tamamını 20 Temmuz'a kadar seyreltmesi gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.