1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İsrail'den skandal plan! Filistinliler, o ülkelere sürülebilir
İsrail'den skandal plan! Filistinliler, o ülkelere sürülebilir

İsrail'den skandal plan! Filistinliler, o ülkelere sürülebilir

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Veysel Kurt, İsrail tarafından Gazze ve Batı Şeria'daki Arap nüfusunun seyreltilmesi için bir hamle beklediğini söyledi.

A+A-

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Veysel Kurt, İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan bazı bölgeleri "ilhak planına" ve ırkçı politikalarına dair değerlendirmelerde bulundu.

Kurt, İsrail'de kurulan hükumetin en öncelikli ajandalarından birinin ilhak planı olduğunu belirterek, "Dolayısıyla önümüzdeki günlerde de bu sürecin devam etmesini ve hızlanmasını bekliyorum. Özellikle temmuz ayının başından itibaren açıkça ilhak resmi olarak ilan edilebilir." ifadelerini kullandı.

 

İsrail'in bu girişimlerine Türkiye dışında net bir tavrın gelmesinin zor olduğunu anlatan Kurt, şöyle devam etti:

 

"İtirazların ve protestoların da bir sonuç vereceğini zannetmiyorum. Zaman zaman hükumetin Filistin politikası bu şekilde İsrail'de protesto edilir. Özellikle Gazze'ye yapılan ağır müdahaleler döneminde de bunu görüyoruz. Bu bir anlamda -protestocuların niyetlerini kast etmiyorum- hükumet demokratik bir görüntü verdiğini, kendisinin de protesto edildiğini göstermek istiyor. Bir anlamda uluslararası toplumun gazı alınıyor. İsrail'in ilhak planına ses çıkaran bir Arap ülkesi de görmüyoruz."

 

Kurt, Avrupa ülkelerinin Arap ülkeleriyle yapılacak ticaret nedeniyle Filistin meselesiyle alakadar olduklarını ifade ederek, özellikle İskandinav ülkelerinde Filistin konusunun söylemsel bir mesele olmaya devam ettiğini söyledi.

İlhaka karşı Avrupa ülkelerinin bir tavır göstermelerinin beklenmediğini dile getiren Kurt, İsrail'in radikalleşmesi ve Türkiye'nin başlatacağı kampanya sayesinde Filistin'in tanınabileceğini aktardı.

Kurt, Filistin'in BM gözlemi üye olduğunu anımsatarak, "Filistin'in tanınması için Türkiye bir kampanya başlatabilir. Bazı Avrupa ülkeleri de Filistin'i tanıma yönünde adımlar atabilir. Nihayetinde diplomatik bir sonuç alınmış olacaktır. İsrail'in attığı adımlardan geri dönüşü için etki oluşturur mu diye düşününce, bu çok mümkün görünmüyor. Türkiye'nin olası çağrısına İskandinav ülkeleri cevap verebilir. Almanya kolay kolay bulaşmaz. Avrupa'nın başat güçlerine baktığımızda Almanya'nın Hitler nedeniyle geçmişi var. Açıktan bu işe giremez. Sessiz kalması bile İsrail'in lehine. Türkiye karşıtlığı nedeniyle Fransa'nın da ses çıkaracağını düşünmüyorum." değerlendirmelerinde bulundu.

 

FİLİSTİN İÇİN YENİ SÜRGÜN SÜRECİ Mİ BAŞLIYOR?

 

İsrail söz konusu yerleri işgal etmesi durumunda burada yaşayan Filistinlilerin ne olacağı hususunun da önemli olduğunu belirten Kurt, şunları söyledi:

 

"Arap ülkelerinde 6 milyon Filistinli var. İsrail tarafından Gazze ve Batı Şeria'daki Arap nüfus seyretilmesi için bir hamle bekliyorum. Gazze'dekilerin önemli bir kısmını Mısır'a, Batı Şeria'dakilerin Ürdün'e taşınması anlamında bir girişim olabilir. İsrail bunun karşılığında ne verecek? Geriye kalanların sosyo-ekonomik şartlarının iyileştirilmesi, uluslararası yardımların önünün açılması gibi çeşitli sosyal işleri kolaylaştırabilirler."

 

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN!

Siyasetcafe.com


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.