İstanbul'un Fethi'nin 571. yılı kutlanıyor

İstanbul'un Fethi'nin 571. yılı kutlanıyor

Bugün İstanbul'un Fethi'nin 571. yıl dönümü. Fethi'n 571. yılı kentin çeşitli yerlerinde etkinlik ve toplantılarla kutlanıyor.

İstanbul'un Fethi'nin 571. yılı 29 Mayıs Çarşamba günü yani bugün kutlanıyor. Fatih Sultan Mehmed tarafından gerçekleştirilen İstanbul Fethi sonrası birçok zincirleme tarihi olay meydana geldi.

Orta Çağ bitti ve Yeni Çağ başladı, Doğu Roma İmparatorluğu sona erdi.

İSTANBUL'UN FETHİ'NİN KAÇINCI YILI, NE ZAMAN OLDU?

29 Mayıs 2023 yılı itibariyle İstanbul'un Fethi'nin 571. yılı kutlanıyor olacak.

Doğu Roma İmparatorluğu'nun (Bizans) başkenti Constantinopolis, 29 Mayıs 1453 tarihinde Osmanlı Padişahı II. Mehmed (Fatih Sultan Mehmed) önderliğindeki Osmanlı Ordusu tarafından feth edildi. Bu fetihle birlikte Osmanlı Devleti İmparatorluk olurken Doğu Roma İmparatorluğu sona erdi. İstanbul'un Fethi ile 21 yaşında olan yedinci Osmanlı Padişahı II. Mehmed, “Fatih” unvanını da alarak Fatih Sultan Mehmed olarak anılmaya başladı.

İstanbul'un fethi ile Doğu Roma İmparatorluğu'nun sona ermesi, Orta Çağ'ın bitişi Yeni Çağ'ın başlangıcı olarak kabul edilir. 1453 Fethi ile Anadolu ve Balkanlar arasındaki Osmanlı için geçiş engeli olan Doğu Roma İmparatorluğu yıkıldı artık ticaret yollarının Osmanlı'ların eline geçmesi de Avrupalıları da yeni ticaret yolları aramaya iterek coğrafi keşifleri hızlandırdı.

Siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.