işte en çok Alkol tüketen Ülke

işte en çok Alkol tüketen Ülke

Euromonitor'un açıklamasına göre Finlandiya içkiye en fazla para harcayan ülke oldu. Ülkede kişi başına yıllık 844 dolar para harcanıyor.

Pazar Araştırma Şirketi Euromonitor tarafından açıklanan rakamlara göre, Rus tüketiciler sert içkilere 21,9 milyar dolar, Bira’ya 27,5 milyar dolar ve şarap ürünlerine ise 12 milyar dolar harcadı. Rusya’da kişi başına düşen toplam satışlarda ise geçtiğimiz yıla göre yüzde 0,2 düşüş sağlanırken, Rusların içkiye verdiği para kişi başına ortalama 429 dolar olarak gerçekleşti. Alkol tüketiminin azalmasında akşam 23.00’dan sonra alkol satışına yasak getirilmesinin etkili olduğu belirtiliyor.


EN FAZLA PARAYI FİNLANDİYA HARCADI
 
Euromonitor’un rakamlarına göre, alkole kişi başına en fazla para harcayan ülke Finlandiya oldu. Finliler içkiye ortalama 844 dolar harcadı. İsviçre 788,8 dolarla ikinci sırada yer alırken, 788,4 dolarla Norveç üçüncü oldu. Çin’de ise bu rakam 325 dolar olarak gerçekleşti. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'nün rakamlarına göre, dünyada alkollü içki tüketiminde Rusya dördüncü sırada yer alıyor. İlk üç sırada ise Belarus, Moldova ve Litvanya bulunuyor. DSÖ, geçen yıl 17 yaşından büyük Belarus vatandaşlarının yeni bir dünya rekoru kırdığını ve kişi başına 17,5 litre alkol tükettiğini açıklamıştı.

ERKEKLER KADINLARI KATLADI
 
Belarus’ta erkekler ortalama 27,5 litre, kadınlar ise 9,1 litre alkol tüketiyor. Rusya’da ise geçtiğimiz yıl alkol tüketimi kişi başına 13,5 litre olarak gerçekleşmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.