1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. KKTC devlet sanatçısı dünyaya açılıyor
KKTC devlet sanatçısı dünyaya açılıyor

KKTC devlet sanatçısı dünyaya açılıyor

Konser piyanisti Rüya Taner Türkiye’ de ve yurt dışında konserlerine hız verdi. Sanatçı 2020 yılında Avusturya, Malta, İskoçya ve Portekiz gibi birçok ülkede vereceği konserlerine hazırlanıyor.

A+A-

2001 yılından bu yana Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ‘Özel Sanat Danışmanlığı’nın yanı sıra, festival sanat danışmanlığı da yürüten Rüya Taner,2020 yılında Avusturya, Malta, İskoçya ve Portekiz gibi birçok ülkede konserler verecek.

 

 

İlk müzik çalışmalarına babası Yılmaz Taner ile başlamış ve küçük yaşta girmiş olduğu Ankara Devlet Konservatuvarı’nda piyano öğrenimini Mithat Fenmen ve Tulga Çetiz ile sürdüren Rüya Taner, 11 yaşında ‘Üstün Yetenekli Çocuklar Yetiştirme Yasası’ndan yararlanarak KKTC bursu ile kazandığı Londra’da Guildhall School of Music and Drama’da Prof Joan Havill’in öğrencisi oldu.

Öğrencilik yıllarında, ünlü Fransız Piyanist Pascal Roge’nin perfeksiyon kurslarına katılan ve Kuzey Kıbrıs Bellapais Manastır’ında onunla birlikte vermiş olduğu iki piyano resitali ile müzik çevreleri tarafından büyük yankı uyandırmıştır.

 

KARİYERİ BİRİNCİLİKLERLE DOLU

 

Tüm İngiltere çapında katılmış oldu festivallerde farklı yorumlarıyla da dikkati çeken Rüya Taner, ‘Ulusal Mozart Yarışması’, ‘Oxford ve Hatfield Yarışmaları’, ‘Franz Liszt Yorumları’ birincilik ödülleriyle, 1998 ‘Wigmore Hall’da vermiş olduğu Debut resitali ile müzik eleştirmenlerinden övgüler almıştır.

 

 

Wigmore Hall resital sonrasında, Londra’da St. Johns Smith Square Hall ve Fairfield Hall gibi İngiltere’nin ünlü konser salonlarının yanı sıra ülkesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye'nin birçok kenti başta olmak üzere, ABD, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Bahreyn, Belçika, Belarus, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Letonya, Lüksemburg, İran, İskoçya, İsrail, İsviçre, İtalya, Macaristan, Mısır, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Şili, Tunus, Türkmenistan, Umman, Ukrayna ve Yunanistan'da solo resitaller oda müziği konserleri vermiş ve orkestralar eşliğinde solist olarak yer almıştır.

 

 

 

BİR ÇOK ORKESTRA İLE ÇALIŞTI

 

Konser vermiş olduğu orkestralar arasında Türkiye'nin Devlet Senfoni orkestralarının yanı sıra özel orkestralar, TSK armoni mızıkalarıyla, Macaristan MAV Orkestrası, Belçika Kraliyet Orkestrası, Ukrayna, Bosna Hersek, Makedonya Filarmoni Orkestraları, Bulgaristan Opera Orkestrası, Minsk Oda Orkestrası, Selanik, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan Senfoni Orkestraları ve Umman Sultanlık Orkestrası yer almaktadır.

 

 

 

Steinway&Sons Piyanolarının sanatçısı seçilen Rüya Taner’in 1996 yılında Brüksel’de ‘Mozart Piyano Konçertosu No.21’, 1998 de ‘Wigmore Hall Debut Resitali’ canlı kayıtları ve 2003 yılında Prag’da Rudolfinum Salonundaki ilk stüdyo kaydı olan ‘Avrupa’nın Tatlı Suları’ başlıklı CD’leri, basın ve müzik çevrelerinden büyük övgü almaktadır.

 

Son yıllarda, solistik kariyerinin yanı sıra, yeni nesil solist arkadaşlarıyla ve ‘Adap’a bağlı piyanistlerle birlikte ‘Oda Müziği’ konserleri vermektedir.

 

siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.