1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Putin: Ukrayna, gerçek egemenliğe yalnızca Rusya'yla ortaklık yapması halinde sahip olabilir
Putin: Ukrayna, gerçek egemenliğe yalnızca Rusya'yla ortaklık yapması halinde sahip olabilir

Putin: Ukrayna, gerçek egemenliğe yalnızca Rusya'yla ortaklık yapması halinde sahip olabilir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın gerçek egemenliğe yalnızca Rusya'yla ortaklık yapması halinde sahip olabileceğini söyledi.

A+A-

Rusya vatandaşlarının sorularını yanıtladığı 'Vladimir Putin'le Direkt Hat' programında Rusların ve Ukraynalıların tek millet olduğunu söyleyen ve bununla ilgili bir makale yazacağını belirten Putin, 'Rusların ve Ukraynalıların Tarihi Birliği' başlıklı makale kaleme aldı.

Rusça ve Ukraynaca dillerinde yayınlanan makalede Batı'nın Ukrayna'da korku atmosferi oluşturduğunu ve ülkeyi doğrudan dış yönetim altına almaya çalıştığını belirten Putin, "Rusya, Ukrayna'yla diyaloğa açık ve en zorlu konuları istişare etmeye hazır. Ancak partnerimizin kendi ulusal çıkarlarını gözettiğini, başkalarının çıkarlarına hizmet etmediğini, bizimle mücadele edebilmek için başkalarının elinde bir silaha dönüşmediğini anlamamız gerekiyor" dedi.

Son yıllarda Rusya ile Ukrayna arasında oluşan duvarı felaket ve trajedi olarak niteleyen Putin, "Bunlar, her şeyden önce farklı dönemlerde yaptığımız kendi hatalarımızın sonuçları. Ancak aynı zamanda da her zaman birliğimizi baltalamaya çalışan güçlerin bilinçli çalışmalarının da sonucu. Rusya, hiçbir zaman Ukrayna karşıtı olmayacak. Ukrayna'nın nasıl olacağına ise halkı karar verecek" diye konuştu.

'AKRABALIĞIMIZ NESİLDEN NESİLE AKTARILIYOR'

Rusya'nın Ukrayna'nın diline ve geleneklerine, Ukraynalıların ülkelerini özgür, güvenli ve refah görme arzularına saygı gösterdiğini kaydeden Putin, "Ukrayna'nın gerçek egemenliğe yalnızca Rusya'yla ortaklık yapılması halinde sahip olabileceğine inanıyorum. Manevi, beşeri, medeni ilişkilerimiz yüzyıllar içinde oluştu, ortak sınavlarla, kazanımlarla ve zaferlerle pekişti. Akrabalığımız nesilden nesile aktarılıyor" ifadelerini kullandı.

'BATI, PARÇALA VE YÖNET TAKTİĞİ KULLANIYOR'

Rusya lideri, yüzyıllardır bilinen 'parçala ve yönet' taktiğini anımsatarak "Yeni bir şey yok. Milliyetçilik meselesi üzerine oynama, insanlar arasına nifak tohumları ekme girişimleri de buna dayanıyor. En üst hedefleri parçalamak ve ardından tek milletin parçalarını birbirine düşürmek" diye vurguladı.

'UKRAYNA, EKONOMİK İLİŞKİLERİ KOPARARAK BÜYÜK KAYIPLAR YAŞADI'

Ukrayna'nın Rusya'yla ekonomik ilişkileri kopararak büyük kayıplar yaşadığına dikkat çeken Putin, "1991-2013 döneminde yalnızca düşük gaz fiyatları sayesinde Ukrayna bütçesi 82 milyar dolardan fazla tasarruf sağladı, bugün ise gazımızın Avrupa'ya transiti karşılığında Rusya'nın yaptığı 1.5 milyar dolarlık ödemelere kelimenin tam anlamıyla sarılmış durumdalar. Oysa ülkelerimiz arasındaki ekonomik bağların korunmasaydı, Ukrayna için olumlu etki on milyarlarca doları bulurdu" dedi.

'BUGÜN AVRUPA İŞBİRLİĞİMİZE İMRENEREK BAKABİLİRDİ'

"Ukrayna ve Rusya, uzun süre boyunca tek ekonomik sistem olarak gelişti. Bugün Avrupa ülkeleri, 30 yıl önceki işbirliğimizin derinliğine imrenerek bakabilirdi. Biz doğal ve birbirini anlayan ekonomik partnerleriz" diye devam eden Putin, bu kadar yakın işbirliğinin her iki ülkenin de somut avantajlarını pekiştirecek güçte olduğunun altını çizdi.

'UKRAYNA, AVRUPA'NIN EN FAKİR ÜLKESİ'

Bugün Ukrayna'nın Avrupa'nın en fakir ülkesi olduğuna belirten Putin, bu ülkedeki gayrisafi yurtiçi hasılanın Arnavutluk, Moldova ve Kosova'dan daha düşük olduğunu ekledi.

'KİEV'İN DONBASS'A İHTİYACI YOK'

Tüm bulguları değerlendirdiğinde Kiev'in Donbass'a ihtiyacı olmadığına giderek daha fazla inandığını söyleyen Putin, "Anti-Rusya projesiyle ilgili tüm hileleri anlıyoruz. Tarihi topraklarımızın ve bize yakın olan insanların Rusya'ya karşı kullanılmasına asla izin vermeyeceğiz. Bu tür girişimde bulunanlara da bu gidişle ülkelerini yok edeceklerini söylemek istiyorum" dedi.

'UKRAYNA NAZİZMİ AKLAMAYA ÇALIŞIYOR'

Rusya lideri, Ukrayna'daki bazı siyasetçilerin Nazizmi aklamaya ve Donbass'taki kizi askeri yoldan çözmeye çalıştığını belirtti.

Ukraynalı temsilcilerin Nazizmin yüceltilmesini kınayan BM Genel Kurulu tasarısına tekrar tekrar karşı oy kullanmalarını eleştiren Putin, "Resmi makamların koruması altında, SS birliklerinin yenilmemiş savaş suçluları onuruna yürüyüşler ve meşale alayları düzenleniyor. Herkese ihanet eden Mazepa, Ukrayna topraklarıyla Polonya himayesini ödeyen Petliura, Nazilerle işbirliği yapan Bandera, ulusal kahramanlar arasına sayılıyor" diye vurguladı.

Siyasetcafe.com

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.