Putin'in savcısı Kırım Tatarlarına soruşturma başlattı

Putin'in savcısı Kırım Tatarlarına soruşturma başlattı

Kırım başsavcısı Natalia Poklonskaya, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) hakkında soruşturma başlattı.

Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlık ilan eden ve Rusya'ya bağlanma kararı alan Kırım'da,  Rifat Çubarov başkanlığındaki Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) hakkında soruşturma başlatıldı.

 

KIRIM TATARLARININ LİDERİNİN KIRIM'A GİRİŞİ YASAK

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Mart ayında Kırım Başsavcısı olarak atanan Natalia Poklonskaya, KTMM binasına gelerek, Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nu Ukrayna'dan Kırım'a girişine izin verilmemesi sırasında yaşanan olaylara ilişkin kararını okudu.

YASADIŞI KİTLESEL EYLEMLER GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, savcı Poklonskaya, 3 Mayıs'ta Kırımoğlu'nun karşılanması sırasında "yasadışı kitlesel eylemler" yapıldığını ileri sürerek, Çubarov başkanlığındaki Kırım Tatar Milli Meclisi hakkında soruşturma başlatıldığını bildirdi. 

"YASAL ÇALIŞMALARI ENGELLEME VE ŞİDDETE BAŞVURU.."

Poklonskaya, açıklamada "3 Mayıs'ta Ermenipazarı ve Kırım'ın diğer bazı bölgelerinde Rifat Abdurahmanoviç Çubarov yönetimindeki Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından kitlesel itaatsizlik, yol kapatma, Rusya Federasyonu sınırlarını yasadışı şekilde geçme, devlet organlarının yasal çalışmalarını engelleme ve şiddete başvurma gibi radikal nitelikler taşıyan yasadışı kitlesel eylemler yapılmıştır" iddiasında bulundu.

"KTMM KAPATILABİLİR"

Her türlü radikal eylemin kanunlar çerçevesinde cezalandırılacağını belirten Poklonskaya,"Çubarov ve Kırım Tatarlarının eylemlerine son vermemeleri durumunda KTMM'nin kapatılacağı" uyarısında bulundu.

"TOPLUMUN DÜZENİNİ BOZMA GİRİŞİMİ"

Kırımoğlu'nun yarımadaya alınması için binlerce Tatar'ın sınırda eylem ve gösteri düzenlemesini "Radikal unsurların toplum düzenini bozma girişimi" ilan eden Poklonskaya, Rusya Soruşturma Komitesi ile Rusya Federal Güvenlik Servisi'nden (FSB) eylemi düzenleyen kişilerin yakalanması ve cezalandırılmasını talep etti.

DAVUTOĞLU ARKALARINDA BİZ VARIZ DEMİŞTİ

Kırım'ın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu,"Bu referandum kabul edilemez. Ukrayna bizim için stratejik bir ortak. Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ihlal ediliyor. Kırım Tatarları kıyamete kadar orada yaşayacaktır. Arkalarında biz varız." demişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.