Ruslar Stratejik Noktaları ele geçirdiler

Ruslar Stratejik Noktaları ele geçirdiler

Atlasjet Havayolları'nın İstanbul-Simferepol seferini gerçekleştirecek uçağı, Kırım'daki karışıklık sebebiyle geri döndü. İşte Kırım'daki son durum...

Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Simferopol ve Belbek şehri havalimanı silahlı gruplar tarafından ele geçirildi. Atlasjet Havayolları’nın İstanbul-Simferepol seferini gerçekleştirecek Airbus A320 tipi uçağı, Karadeniz üzerindeyken karışıklığın sürmesi sebebiyle İstanbul'a geri döndü.


KIRIM'DAKİ HAVALİMANLARI SİLAHLI GRUPLARIN ELİNDE

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Simferopol ve Belbek şehri havalimanı geceleyin silahlı gruplar tarafından ele geçirildi.

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, havalimanların son durumuna ilişkin facebook’taki sayfasından açıklama yaptı.

Arsen Avakov ilk olarak Belbek havaalanındaki son durum hakkında bilgi verdi. Belbek havalimanına ulaşımın Rusya Federasyonu’nun Karadeniz’deki filosunun askerleri tarafından kuşatıldığını ve havalimanında asker ve sınır muhafızlarının mahsur kaldığını ifade etti. Askerlerin üniformalarında tanınmayı sağlayacak hiçbir işaret olmadığına dikkat çeken Avakov, Ukrayna güvenlik güçleri ile silahlı gruplar arasında henüz bir çatışmanın yaşanmadığını belirtti. Belbek Havalimanı uçuşlara kapatıldı.

İddiaya göre Simferopol Havaalanı da gece silahlı kişilerce ele geçirildi. İlk olarak havalimanına gelen 100 kişilik sivil grup havalimanındaki görevlileri etkisiz hale getirdi. Daha sonra kamyonlarla 119 asker geldi. Kolluk kuvvetleri ile silahlı grup arasında burada da bir çatışma yaşanmadığı kaydedildi. Havalimanının işleyişi silahlı grupların kontrolünde.

Arsen Avakov, gerginliğin devam ettiği Kırım’daki durumun bütün uluslararası anlaşmalar ve normlara aykırı olduğunu ifade etti.

Bağımsız bir devletin topraklarında silahlı provokasyonu engellemenin İçişleri Bakanlığı’nın yetkisini aştığını ifade eden Avakov, silahlı çatışma riski taşıyan konunun milli güvenlik kurulunun yetkisinde olduğunu belirtti.

YANUKOVİÇ RUSYA'YA GELDİ

Ukrayna devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in Rusya’nın güney bölgesindeki askeri havalimanına askeri uçaklar eşliğinde Perşembe günü geldiği iddia edildi.

Rus yerel basının iddiasına göre Yanukoviç'in bugün Rusya’nın güneybatı bölgesi Roston-on-Don kentinde yerel saatle 17.00’da basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

DonInformBuro yerel haber ajansı Yanukoviç’i taşıyan uçağa, savaş uçaklarının eşlik ettiğini yazdı. Ajans, “Savaş uçaklarının gürültülü uçuşları kent üzerinde yarım saat kadar duyuldu.” bilgisini aktardı.

Yanukoviç’in Roston-on-Don kentinde özel bir binada kaldığı, devlet rezidansında bulunmadığı, ek güvenlik önlemlerinin de dikkat çekmediği belirtiliyor.

Ukrayna yönetiminin uluslar arası arananlar listesine eklediği Yanukoviç, kendisinin halen meşru Cumhurbaşkanı olduğunu savunuyor. Yanukoviç, dün yaptığı açıklamada ülkesinde aşırılıkçı gruplara karşı güvenlik talebinde bulunmuş, Moskova da olumlu cevap vermişti.

Kremlin Basın Danışmanı Dmitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in IMF ve diğer uluslar arası kuruluşlarla işbirliği içinde Ukrayna’ya mali yardım konusunun ele alınması ve Kırım’a insani yardım ulaştırılması talimatını verdiğini söyledi. Peskov, “Putin hükümete Kiev’deki ortaklarla Rusya-Ukrayna arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi konusunda talimat verdi…” dedi.

Başbakan Dmitir Medvedev, Kiev’de göreve gelen yeni yönetiminin meşruiyeti konusunun tartışmalı olduğunu kaydederken, Putin henüz bir değerlendirmede bulunmadı.

Ukrayna’nın özerk bölgesi Kırım parlamentosu dün aldığı kararla Rusya Birlik Partisi lideri Serhiy Aksenov’u hükümet başkanı olarak seçti. Aksenov da Yanukoviç’i meşru Cumhurbaşkanı olarak tanıdıklarını açıkladı. Parlamento aldığı kararla 25 Mayıs’ta yapılacak referandumla daha fazla otonomi için sandığa gidecek.

(DÜNYA AJANSLARI)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.