Volkan AYDEMİR

Volkan AYDEMİR

RUSYA OLAYLARININ ANALİZİ

RUSYA OLAYLARININ ANALİZİ

Rusya’da yaşanan gerginlik ve gelişmeler üzerine aklıma geldi. Machiavelli 1499 yılında kaleme aldığı “Prens” kitabında paralı askerlerin güvenilmez olduğunu, bir ülkeyi korumak için gönüllü askerlere ihtiyaç olduğunu, ülke ülkenin sahibi yurttaşlar tarafından korunur ilkesinin geçerli olduğunu yazmıştı. Yaklaşık 500 yıl önce. 

Rusya konusunda dünyadaki Putin karşıtlarını üzecek şeyler olacak. Wagner: oligarklar tarafından finanse edilen paramiliter silahlı güç. Ya Putin’in oligark grupla arası bozuldu ya da Batı dünyası Rus zenginlerini baskı altına alıp Putin’i devirmeğe çalışıyorlar. Wagner grubunun liderinin açıklaması değil de ülkenin zenginlerinin tavrı önemli. Wagner’in ilerlemesi hayra alamet değil gibi görünse de, Ukrayna destekçisi NATO üyesi Avrupa ülkeleri Oligarklara baskı yapsa da. Size kesin ve net olan bir şey yazayım. Amerika ve Kissinger doktrini Putin’i yem etmez.

Hele ki Avrasyacılığın fikir babası Aleksander Duging gibi bir stratejistin bu gibi durumlar için illa ki planı vardır. 11-12 Temmuz’da yapılacak NATO zirvesine Ukrayna’nın sadece gözlemci katılımcı statüsünde davet edildiğinin açıklaması Stoltenberg tarafından yapıldı bile. Zelensky’nin, 1962 füze krizinde Fidel Castro’nun oynadığı oyuna ve iki süper gücü savaşa sokma planına Amerika’nın kanmadığı gibi Zelensky önderliğindeki Ukrayna’nın NATO’ya kesinlikle üye yapılmayacağını ABD’li yetkililerin yaptıkları açıklamayla vurguladılar bile.

Rusya olaylarına dönecek olursak eğer, bölgede çok fazla güçlenen Wagner paramiliter grubu ve yandaşları, Prigojin önderliğinde bir plan dahilinde yok edilmek için kalkışma oyununa dahil edildi. Netice itibarıyla Wagner isimli paramiliter güçlerden medet uman Putin karşıtları devlet bürokrasisinden ve ordudan ayıklanarak cezalandırılacak.

Wagner’in yaptığı bu kalkışma eylemi umarım paralı askeri güç kullanan diğer ülke liderlerine de ders olur. Machiavelli’nin kitabında özellikle vurguladığı fikir “senin satın aldığını başkası daha fazla para vererek satın alabilir” di aslında. 

Önümüzdeki süreçte Ukrayna savaşında Rus milli ordusu kullanılacak, Paralı ordu sayfası Rusya için tamamen kapanacaktır. Rusya Ukrayna savaşıyla hem harp kabiliyetini geliştirip kendi coğrafyasında pratik yaptı. Hem savunma ve silah sanayisini modernize ederek batının silahlarına karşı Ar-Ge sini geliştirdi.

Hem Ulusal bağlılık algısı yaparak kendi ulusu içinde psikolojik harp yollarının kazanımlarını deneyimlendi Sonuçta Ukrayna savaşı Rusya için tamamen bir kazanım oldu. Rusya lideri Putin Ulusa konuşmasında yaklaşık 1000 yıllık devlet geleneği ve özellikle 1. Dünya savaşı sonrası 1917 olaylarına dikkat çekip Ekim devriminin birileri tarafından yaptırıldığı şüphesini paylaştı.

Bu cümlelerden anladığımız Putin sanılanın aksine siyasi tarihi ve politik coğrafyayı çok iyi analiz edip özümsemiş bir lider.  

Her zaman yazdığım gibi, hiçbir devlet tecrübesi olmayan Zelensky bir şovmen, Ukrayna ise ABD karşıtı Avrupa ülkelerine ayar çekmek için seçilmiş bir kurbandı.

KALIN SAĞLICAKLA!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Volkan AYDEMİR Arşivi