Sağı solu önü arkası FETÖ bir tek onda yok Kutsanmış Tamince

Sağı solu önü arkası FETÖ bir tek onda yok Kutsanmış Tamince

Cemaat üyeliğini kabul eden ve FETÖ dosyaları bir bir kapatılan Fettah Tamince hakkında Akfa Holding’e yönelik hazırlanan iddianamede çarpıcı ifadeler yer alıyor.

A+A-

Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) finansal destek sağladıkları iddiasıyla kayyım atanan Akfa Holding ve alt şirketlerine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, cemaat üyesi olduğunu itiraf etmesine rağmen hakkındaki FETÖ soruşturmaları birer birer kapatılan işadamı Fettah Tamince ile ilgili ilginç ifadeler yer aldı.

'Fettah Tamince ve Fatih Aktaş’ı Fethullah Gülen kutsadı. Fatih Aktaş, Fettah Tamince’ye emanet edildi' ifadelerine yer verilen iddianamede, Tamince’nin sahip olduğu şirketin Kazakistan müdürünün FETÖ imamı gibi hareket ettiği öne sürüldü. 

KAZAKİSTAN MÜDÜRÜ FETÖ İMAMI GİBİ  

Kayyım atanan Akfa Holding ve alt şirketlerine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 6’sı tutuklu, 6’sı firari 84 sanık hakkında dava açıldı. İddianamede AKFA Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Aktaş hakkında FETÖ üyeliğinden 36 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede; Akfa Holding çalışanı tanık Selim K. ise beyanında 2010 yılından itibaren Tamince’nin sahibi olduğu Sembol İnşaat’ta Soçi Olimpiyatları için çalıştığını, Tamince ile Fatih Aktaş’ın işlerinin çoğunu birlikte yürüttüklerini söyledi. Tamince’nin sahibi olduğu inşaat şirketinin Kazakistan müdürü M.B’nin FETÖ’nün imamı gibi davrandığını ve sohbet tertip ettiğini belirten Selim K., “Bu toplantılara katılan M.D isimli şahıs 2015 yılında düzenlenen bir sohbette bizlere hitaben, ‘Fettah Tamince ve Fatih Aktaş’ı Fethullah Gülen kutsadı. Fatih Aktaş, Fettah Tamince’ye emanet edildi’ diye söylemişti” ifadelerini kullandı. 

GİZLİ TANIK TAMİNCE’NİN FETÖ İLİŞKİSİNİ ANLATTI  

İddianamede ayrıca yapılan bir ihbara da yer verildi. İhbarda, Tamince’nin sahibi olduğu inşaat şirketinin Akfa firmasının Kazakistan’da aldığı ihalenin Fettah Tamince’nin şirketi tarafından taşere edildiği söyledi. Gizli tanık “Ufuk” da ifadesinde Tamince ile FETÖ ilişkisine dikkat çekti.

Akfa Holding’in görünürdeki patronunun Fatih Aktaş olduğunu belirten gizli tanık Ufuk, Tamince’nin Akfa Holding’e yardımlarını ise şu sözlerle anlattı: “Fatih Aktaş şirketlerinin kapsamını belki 10-20 kat aşacak şekilde projelere özellikle Kazakistan Astana Medya Center projesini Fettah Tamince ile birlikte yapmışlardır. Daha doğrusu asıl yüklenici Fettah Tamince’nin Sembol isimli şirketi almış, o bölümü de Fatih Aktaş’a taşere etmişlerdi. Akfa Teknoloji’nin o dönem taş çatlasa 10 milyon dolarlık cirosu bulunmasına rağmen ilginç bir şekilde 104 milyon dolarlık projeyi aldı. Bildiğim kadarıyla Fettah Tamince, Akfa Teknoloji’ye 50 milyon dolarlık iki adet çek vermiş, Fatih Aktaş’ta bu çekleri Bank Asya’ya teminat göstererek projeyi finanse etmiştir.” 

GÜLEN FATİH AKTAŞ’I FETTAH TAMİNCE’YE EMANET ETTİ

Tanık Ali Kemal P’nin de iddianamede yer alan beyanında Fatih Aktaş’ın kendisine Kazakistan’da alınan Medya Center ihalesinin Fettah Tamince tarafından ayarlandığını söylediğini aktardı. İddianamede Fatih Aktaş’ın şirketinin hızlı bir şekilde büyümesinin normal olmadığı aktarılarak bu durumun “Fethullah Gülen, Fatih Aktaş’ı Fettah Tamince’ye emanet etti beyanlarını doğrular nitelikte olduğu tespiti” yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte önceki gün AKM’nin temel atma törenine katılan Fettah Tamince, FETÖ’nün finans iddianamesinde ‘Gülen tarafından kutsanmış biri’ olarak yer aldı.

FETTAH TAMİNCE’NİN DOSYALARI BİRER BİRER KAPANIYOR

Dosyalar birer birer kapandı Rixos otellerinin sahibi ve Zaman gazetesinin eski ortaklarından Fettah Tamince hakkında 15 Temmuz darbe girişiminin ardından çok sayıda soruşturma açıldı. Emniyet ve MASAK raporlarında Tamince’nin FETÖ’nün maliye, eğitim, medya ve sivil toplum ayağında görevli olduğu, örgütün kontrolündeki kurumlarına para aktardığı ve 17-25 Aralık sürecinde Pensilvanya’ya giderek örgütün lideri Fethullah Gülen’le görüştüğü belirtiliyor. Soruşturma kapsamında ifadesi alınan Tamince, cemaat üyesi olduğunu kabul ederek, Fethullah Gülen’e yaptığı ziyaretleri anlatmıştı.

SİYASETCAFE.COM 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.