1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Suriye'de ülkemizdeki Suriyelilerin geri dönüşünü ilgilendiren kritik gelişmeler
Suriye'de ülkemizdeki Suriyelilerin geri dönüşünü ilgilendiren kritik gelişmeler

Suriye'de ülkemizdeki Suriyelilerin geri dönüşünü ilgilendiren kritik gelişmeler

Bölgede normalleşme adımları peş peşe gelirken Suriyelilerin geri dönüşünü, terör koridorunun akıbetini ve İdlib'teki gelişmeleri ilgilendiren önemli gelişmeler yaşanıyor.

A+A-

Ülkemizdeki Suriyeliler ve sınırlarımızın ötesinde beslediğimiz Suriyeliler büyük bir soru işareti olarak Türkiye'nin gündeminde yeniden canlanırken, Suudi Arabistan'la Suriye arasındaki dikkat çeken yakınlaşma, "önemli bir süreç" olarak değerlendiriliyor.

Önceki gün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ziyaret ettiği Suudi Arabistan'ın istihbarat sorumlusu Halid Humaidan başkanlığındaki bir heyet, Esad’ın önemli adamlarından General Ali Mamlouk tarafından Şam’da kabul edildi.

Suudi Arabistan ve Suriye arasında başlayan yakınlaşmayı değerlendiren Habertürk yazarı Prof. Dr. Kürşat Zorlu, "Rusya ve İran’ın desteği ile ayakta kalmayı başaran Esad, yakında meşruluğu tartışmalı bir seçimle yeni dönemini inşa edebilme motivasyonu içerisinde." diye yazdı.

Zorlu, "Geçtiğimiz hafta yapılan bu görüşme iki ülke ilişkileri dışında Suriye’deki güç dengeleri ve vekalet savaşlarının seyri açısından da büyük önem taşıyor. İran bu konuda öne çıkan ülkelerin başında geliyor." diyerek şu haberleri verdi:

"The Guardian’a konuşan bir üst düzey Suudi yetkili, bunun daha önceden planlandığını ancak bölgedeki hızlanan gelişmelerle bugüne çekildiğini belirtiyor. Öyle ki Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın Esad yönetimi ile ilişkilerini artırması önemli sebeplerden biri. Ortadoğu Uzmanı Kamal Alam'a göre bu adımda Lübnan'daki olaylar da önemli bir faktör. Çünkü Suudi Arabistan'ın Lübnan'da istikrarı sağlamak için Şam'ın yardımına ihtiyacı var. Hatta Lübnan faktörü olsun ya da olmasın Suudiler, Doğu Akdeniz'deki Türk ve İran etkisine karşı koymak da dahil olmak üzere Esad'la daha geniş anlamda işbirliği arıyorlar.

"Bu sürecin hızlanması halinde Esad’ın içeride ekonomik bakımdan rahatlamasının önü açılabilir. Yeniden Arap Birliğine dahil edilmesi sürpriz olmayacaktır. Daha önemlisi İran ile yeni bir süreç başlatma arayışında olduğu gözlenen Biden yönetiminin Suudi-Esad yakınlaşmasında nasıl bir paya sahip olduğu… Bu nokta Suriye'de tüm dengelere etki edebilir.

"Elbette bu gelişmeler Türkiye’nin Suriye politikasını ve bilhassa İdlib içerisindeki güç dengelerini de yakından ilgilendirmekte. Suudi Arabistan'ın bu adımlarının yanında PYD'ye verdiği desteği ve Türkiye'nin operasyonlarına karşı çıktığını unutmamak gerekiyor."

Siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.