1. YAZARLAR

  2. Semih Tufan GÜLALTAY

  3. Suudi Arabistan'ın Hac gelirlerini kesecek boykot çağrısı
Semih Tufan GÜLALTAY

Semih Tufan GÜLALTAY

Semih Tufan Gülaltay
Yazarın Tüm Yazıları >

Suudi Arabistan'ın Hac gelirlerini kesecek boykot çağrısı

A+A-

 

ARAP ÜLKELERİNİN TÜRKİYE'YE BOYKOTU YAYILIYOR....

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır’ın Katar ile ilişkilerini kesmesini açıklamasının ardından başlayan kriz tırmandı. TBMM’de Katar’a asker gönderilmesinin kabul edilmesinin ardından Suudileri destekleyen Araplar, Türkiye’yi Katar’ın yanında yer almakla suçladı 27 Eylül de Suudi Arabistan Türk müteahhitleri ve Türk mallarına boykot uygulaması başlattı. 13 Ekimde Prens Suudi El Suudi da halkı Türk mallarını boykota katılmaya davet etti. 13 Ekim de Fas boykota katıldı ve Türk mallarına ekstra gümrük vergileri koydu. Suudilerin başını çektiği boykot kervanına Birleşik Arap Emirlikleri,Mısır ve Fas da katılarak boykot tüm Arap ülkelerine sirayet edecek hale geldi. 18 Ekim günü Suudi Arabistan Ticaret odaları başkanı Türk ürünlerine boykot çağrısını yineleyerek; "Artık Türkler ile hiç bir işimiz olmayacak" dedi. 19 Ekim de Tamimi,Otaim,Denuba gibi Suudi market zincirleri Türk mallarını boykota katıldı. Dün ve bu gün ise sosyal medyada Arapların "Türk mallarını yaktıkları boykot" görüntüleri yayılıyor.

Bu boykota maalesef Ak Parti iktidarı bu güne kadar hiç bir karşılık veremediği gibi çözüm de üretememiştir. Arap yarımadasından Afrika’ya kadar yayılmaya başlayan boykot işadamlarımızı tedirgin etmiştir. Arap gümrüklerindeki binlerce ton ürün çöp olmuştur,zarar gün geçtikçe artmaktadır. Bu konuda derhal ulusal bir seferberlik ilan etmeliyiz ve Araplara hadlerini bildirmeliyiz! Acilen Arabistan’ın Türk hacılardan elde ettiği yıllık 2-3 milyar dolarlık hac gelirini kesip, hac ziyaretini boykot etmeliyiz.

Her yıl onlarca tabela şirketi kurup hac kotaları üzerinden vurgun yapan ve umre ziyaretçilerini her yıl dolandıran "cemaat şirketlerinden" başka mağduru olmayacak bu ambargo misillemesi ile Araplara hadlerini bildirelim.

Allah’a emanet olunuz...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.