1. YAZARLAR

  2. Volkan AYDEMİR

  3. Tarihi gerçekler ve Covid-19 sonrası hayaller
Volkan AYDEMİR

Volkan AYDEMİR

Yazarın Tüm Yazıları >

Tarihi gerçekler ve Covid-19 sonrası hayaller

A+A-

Geçmiş tarihte garip tesadüfler veya üst akıl tarafından yazılmış senaryolar denebilecek olaylar her zaman vardı. Devamında okuyacağınız tesadüfte bunlardan birisi:

Hitler Viyana’dan elinde küçük bir valizle ayrılmış ve 25 mayıs 1913’te Münih’e gelmişti.
Hayatında Münih’i hiç görmemişti. Rudolf Hausler adlı birinin verdiği kiralık odanın adresini ararken “alınyazısı” ona yeni bir oyun oynamış ve onu terzi Josef Popp’un Schleissheimerstrasse caddesindeki 106 (toplam 7) numaralı eve götürmüştü.
Bu yeni ev hitlerin 7. yerleşim alanı olacaktı.
Hitler bu odayı tutarken aynı odada dünyanın kaderini değiştirmiş bir adamın uzun süre kaldığını ve bu odada en önemli eserini yazdığını biliyor muydu acaba?

Odanın daha önceki kiracısı Vladimir İlyiç Lenin’di ve yazdığı kitabın adı da “Ne Yapmalı” idi.  Almanya’nın en ünlü cezaevinde gardiyanlık yapmış ve kendisi de nazi olan Otto Lurker in yazdığı “Demir Parmaklıklar Ardında” adlı kitapta ilginç bir olaya yer vermiştir. Olaya bizzat tanık olan Lurker’in yeminli beyanına göre bir sabah her haliyle pek de normal sayılamayacak siyah giysili bir adam cezaevindeki Hitler’i ziyarete gelmişti. Lurker siyasi tutuklularla görüşmek için kimlik bildiriminde bulunulması gerektiğini ziyaretçiye bildirmişti. Bunun üzerine adam kimliğini göstermiş ve kendisinin Adolf Hitler olduğunu söylemiştir. Lurker şaşırmış ve Adolf Hitler’in cezaevinde olduğunu söylemiştir. Bunun üzerine siyah giysili adam şöyle demiştir: ” Gerçek Adolf Hitler benim. Sizin cezaevinde tuttuğunuz kişi benim kardeşim Rudolf Hitler’dir. Siz onu Adolf Hitler adıyla tanıyorsunuz, çünkü şimdilik benim adımı kullanıyor.” Bu tuhaf olay daha sonra gazeteci Konrad Heiden tarafından 1936’da yazılan Adolf Hitler adlı biyografik kitapta da yer almıştır.
Hikayemiz burada bitmiyor tabi ama bize burası yetiyor.
Şimdi gelelim yeni komplo teorilerine:
Çağımız değişiyor ama kimi düşünürler veya yazarlar Covid-19 virüsüne çağ kapatıp, çağ açan olgu yaklaşımı yapıyorlar.
Toplumda okumayı sevip düşünmeyi ve muhakemeyi sevmeyen kişilerin en çok beklediği Korona sonrası olacak değişim. Yukarıda okuduğunuz olay belki garip bir tesadüf inanılır bir yanı var ve araştırdığım kadarıyla doğruluğuna bende inanıyorum.
Ama Covid-19’dan sonra ani bir değişim, eski çağın perdesinin kapanmasını beklemiyorum yeniler bilmez, milenyuma gireli henüz yirmi yıl oldu.
Yani size tavsiyem çok bir şey beklemeyip, dostlarla tokalaşmayı ve öpüşmeyi unutup hayatınıza kaldığı yerden devam edebilirsiniz!

KALIN SAĞLICAKLA!..

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.